Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Mars’taki ‘gizemli yüz’ün yeni halleri

> 1 <

MuHaMMeD

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3201 ileti
Yer: istanbul
İş: öğrenci
Kayıt: 20-06-2006 06:59

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #124951 29-09-2006 16:39 GMT-1 saat    
Mars’taki ‘gizemli yüz’ün yeni halleri
Avrupa Uzay Dairesi ESA’nın Mars yörüngesinde bulunan uzay aracı Mars Express, gezegendeki gizemli yüz şeklinin yeni fotoğraflarını çekti.

LONDRA - Mars’taki ‘gizemli yüz’ tepesi ilk kez NASA’nın 1976’da yörüngeye giren Viking 1 aracı tarafından farkedilmişti. NASA uzmanları bir tepede yer alan bu yüz şeklinin, Güneş’in beli bir açıyla yarattığı gölgeyle belirdiğini vurgulamıştı. Ancak, yüz şeklinin uzaylılar tarafından çizildiğine dair spekülasyonlar ortaya atılmış ve bu konu yıllarca popüler basında yer bulmuştu. NASA’nın Mars Global Surveyor uzay aracı 1998 ve 2001’de yüz şeklinin fotoğraflamış, ancak bu fotoğraflarda Güneş uygun açıda olmadığı için yüz şekli belirmemişti.NASA aracı Viking 1'in 1976'da çektiği ilk fotoğraf.

ESA aracı Mars Express’in 2003’te gezegen yörüngesine girmesiyle, yüz şeklinin yeni fotoğraflarının çekilmesi yönünde çağrılar yapılmış, büyük e-posta kampanyaları yürütülmüştü. ESA uzmanı Gerhard Neukum, yüz şeklinin fotoğrafının çekilmesini talep eden yüzlerce e-postanın her gün kurumun sunucularını doldurduğunu belirtiyor. Neukum, bu talebe karşılık olarak 2004’te yüz şeklinin fotoğrafını çekmek istediklerini ancak atmosferdeki toz bulutu nedeniyle bunun başarılamadığını ifade ediyor.

Ancak, 22 Temmuz 2006’da Mars Express, uygun açı bulduğu bir anda yüz şekli tepesinin fotoğrafını çekmeyi başardı. Mars Express, yüz şeklini Viking 1’e göre farklı bir açıdan fotoğrafladı. ESA uzmanları daha sonra bu fotoğrafları temel alarak, üç boyutlu bir simülasyonunu çıkardı.

UZAYLILAR DEĞİL, UZAYDA EROZYON
Güneş'in gölgesi düşmediğinde tepenin doğal hali.

ESA uzmanları, bu şeklin doğal erozyonla oluştuğunu ve sadece uygun Güneş ışığı düştüğünde yüz şeklini andırdığını belirtiyor. Bilim insanları, haliyle bu şeklin uzaylılar tarafından yapılmış olduğu iddiasını, kanıt yokluğu sebebiyle ciddiye almıyor. Yüz şeklinin bulunduğu bölgenin, eskiden bir tepe olduğu ve zamanla aşındığı, geriye sadece birkaç küçük tepeciğin kaldığı tahmin ediliyor. Tepenin rüzgar veya su yoluyla erozyonla şekillendiği düşünülüyor.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


by_alemdar

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 995 ileti
Yer: Adana
İş: ögrenci
Kayıt: 15-07-2006 17:05

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#125327 30-09-2006 12:54 GMT-1 saat    
paylaşım için saol mugomed kardeş

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <