Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Engellilere yeni iletişim çözümü

> 1 <

Mert_Yilmaz
Seek & Destroy

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2411 ileti
Yer: Isparta
İş: Öğrenci
Kayıt: 21-06-2006 14:55

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #125217 30-09-2006 10:45 GMT-1 saat    
IBM’in İngiltere’deki yazılım laboratuvarında staj yapan öğrenciler, işitme engellilerin mobil iletişim araçlarından yararlanabileceği bir çözüm geliştirdi. LAMA (Location Aware Messaging for Accessibility / Konuma Duyarlı Bilgi için Mesajlaşma) adlı çözüm, işitme engellilere, o an bulundukları mekanla ilgili bilgileri kısa mesajla gönderme yöntemiyle çalışıyor.


Sistem sayesinde mekanla ilgili güncel bilgileri alabilen işitme engelli kullanıcılar, telefonlarına gönderilen mesajlarla olası acil durumlardan haberdar olabiliyor.

LAMA ile gönderilen bilgiler arasında, tren ve uçak kalkış saatleri, rötar ya da sefer iptalleri, seferin kalkacağı peron ya da kapı bilgisi, iş yerlerinde yangın alarmları, genel anonslar, spor karşılaşmalarında skor bilgileri, spor salonunun acil çıkış bilgileri, alışveriş merkezlerinde promosyon ve indirim duyuruları yer alıyor. Halen İngiltere’de pilot uygulamaları sürdürülen çözüm, bir süre sonra diğer pazarlarda da kullanıma sunulacak.

IBM’in toplumsal sorunlara yönelik AR-GE faaliyetleri kapsamında geliştirilen LAMA çözümü, üniversite öğrencilerinin yazılım geliştirme projelerini desteklemek için kurduğu Extreme Blue programı kapsamında geliştirildi. Çözüm, cep telefonlarını ve dolayısıyla kullanıcıların bulunduğu mekanı, GSM şebekesi aracılığıyla tanıyor. Kullanıcılara havaalanı, tren istasyonu gibi farklı mekanlara göre hazırlanmış bilgileri, GPRS, Bluetooth ya da SMS yoluyla gönderen LAMA, bu sayede işitme engellilerin pek çok kritik bilgiyi cep telefonu vasıtasıyla öğrenebilmesini sağlıyor.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Yeniklasor <3
> 1 <