Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Çölde okyanusmu oluşuyor

> 1 <

MuHaMMeD

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3201 ileti
Yer: istanbul
İş: öğrenci
Kayıt: 20-06-2006 06:59

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #125723 01-10-2006 11:13 GMT-1 saat    

Etiopyalı, ABD’li ve Avrupalı araştırmacılar Etiopya’daki Afar çölünün kuzeydoğusunda oluşan coğrafik değişikliğin yeni bir okyanus
tabanı oluşumunun ilk işareti olabileceğini açkıladılar. Araştırmacılar 60 kilometre uzunluğundaki ve 4 metre genişliğindeki yarığın 14 Eylül tarihinde bölgede meydana gelen bir deprem sonrasında oluştuğuna dikkat çekerken, okyanus oluşma sürecinin milyonlarca yıl alabileceğini belirtiyorlar.

İngiltere, Fransa, İtalya ve ABD’den gelen bilimadamları Etiopya’nın başkenti Adis Ababa’nın yaklaşık bin kilometre kuzeydoğusundaki bölgede yaptıkları araştırmalar sonunda dünyanın yeniden şekillenmesine şahitlik ediyor olabilecekleri sonucuna vardılar.

Adis Ababa Üniversitesi araştırma görevlisi Dejere Ayalew “Yeni bir okyanus tabanının oluşumunu gördüğümüzü düşünüyoruz. Bilim tarihinde daha önce yaşanmamış bir durum, çünkü bu tip ayrılmaları genelde olduktan çok sonra görürüz. Ama şimdi süreci ilk elden takip ediyoruz” diyor.

Afar’daki bilim ekibinde yer alan ve Londra Royal Holloway Üniveristesi üyesi Cindy Ebinger ise yaşanan süreç hakkındaki görüşlerini “Şu anda uzay temelli teknikler kullanarak tespit etmeye çalıştığımız kırılma bölgelerini ilk kez olarak çıplak gözle görüyoruz. Bu da bize dünyanın değişim sürecinin nasıl çalıştığı konusunda eşsiz ipuçları verecek.” sözleriyle açıklıyor.

ETİOPYA ADA OLACAK
Dünyanın derinliklerinde neler olup bittiğinin anlaşılması için fırsatlar da sunan coğrafik değişimin ne kadar sürede tamamlanıacağı ise şimdilik netlik kazanmış durumda değil. Dejere bölünmenin uzun bir sürecin başlangıç aşaması olduğunu belirterek, bu sürecin sonunda Etiopya’nın doğu kesiminin Afrika kıtasından kopacağını ve açılacak boşluğu deniz suyunun dolduracağını savunuyor. Araştrıma sonuçlarına göre Afar çölü her yıl Afrika kıtasından 20 milimetre kadar uzaklaşıyor.

Adis Ababa Üniversitesi Yer Bilimleri Bölüm Başkanı olan Ayalew Afar çölünde yaşanacak değişimi şu sözlerle anlatıyor: “Afar’ın altındaki yeryüzü kabuğu Kızıl Deniz’in altındakine benziyor. Bu kabuk bir kez oluştumu su da gelecektir,çünkü burası alçak bir alan ve Aden Körfezi ve Kızıl Deniz’den buraya deniz suyunun gelmesi kaçınılmaz olacak”

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <