Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Sigarayı Kesinlikle Yürürken İçmeyin!!

> 1 <

NetsinaN

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2203 ileti
Yer: Istanbul Şubesi
İş: Ceo
Kayıt: 20-12-2005 23:03

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #132380 22-10-2006 11:03 GMT-1 saat    
Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Oğuz Taşdemir, yürüyüş sırasında sigara içilmesinin, kalp ve diğer organlar açısından büyük risk oluşturduğunu söyledi.

Doç. Dr. Taşdemir, sigaranın kalp ve damar sisteminde tahribat oluşturduğunu ve kalbi besleyen koroner damarları daraltığını kaydetti. Kalp ve damar sisteminden, sindirim sistemine kadar birçok organı kötü yönde etkileyen sigaranın, spor yaparken veya yürüyüş sırasında içilmesinin, zaten zararlı olan sigaranın riskini daha da artırdığını ifade eden Doç. Dr. Taşdemir, yürüyüşle birlikte efor esnasında kalbin çalışma hızı ve kasılma gücünün arttığını anlattı.

Doç. Dr. Taşdemir, şöyle devam etti: “Böyle bir durumda kalbin oksijen ihtiyacı maksimumdur. Ancak bu esnada sigara içimi kalpte oluşan oksijen miktarını azaltır. Bu da kalpte istemi adı verilen, kalbin yetersiz beslenme tablosunu ortaya çıkartır. Bu tablonun ilerlemiş hali ise kalp krizidir. Sigara bağımlılarında daralmış ve bozulmuş kalp damarı varken, bir de böyle bir tablo söz konusu olursa, bu kişilerin kalp krizi geçirme riski çok yüksektir.”

Kalbin yetersiz beslenmesinin, vücuttaki bütün damarlar için tehlike oluşturduğuna işaret eden Doç. Dr. Taşdemir, beyin damarlarında da aynı sorunun olmasının, bayılmalara ve daha ileri risklere, felçlere sebep olacağını bildirdi.

Doç. Dr. Taşdemir, “Vücudumuzda spor yaparken oluşan oksijen açığı, spor sonrası dönemde kapatılmaktadır. Bu dönemde içilen sigara risk oluşturmaktadır. Sağlık için zararlı ve zaten hiç içilmemesi gereken sigara, yürüyüş esnasında kesinlikle içilmemelidir” diye konuştu.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <