Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Yemek atıklarından çevreci gübre

> 1 <

MuHaMMeD

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3201 ileti
Yer: istanbul
İş: öğrenci
Kayıt: 20-06-2006 06:59

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #136958 02-11-2006 15:17 GMT-1 saat    
Yemek atıklarından çevreci gübre
California’da başlatılan bir kampanyayla işyerlerinde yemek artıkları kutularda toplanarak soluncalara yediriliyor ve bu sayede çöplerden çevre dostu gübre üretiliyor.

LOS ANGELES - Çevrecilik konusunda ABD’nin en duyarlı ve yaratıcı eyaleti California’da yeni başlayan bir uygulamada evsel atıkları solucanlara yediriliyor. Eyalet meclisinin başlattığı bir kampanyayla, kamu ve özel sektörde açılan özel çöp kovalarında çalışanların bıraktığı yemek artıkları gibi çöplerin özel bir solucan türü tarafından yeniyor. Bu solucanların ürettiği doğayla barışık çevre dostu gübre, daha sonra isteyenlere veriliyor. Böylece insanlar, evlerinde bahçelerinde kimyasallar yerine çevre dostu organik gübreyi kullanıyor.


California eyaletinde Entegre Atık Yönetim Merkezi tarafından alınan bu ilginç kararla, solucanları iş yerlerine dağıttı. Solucanlar, işyerlerinde oluşturulan özel çöp kutularına yerleştiriliyor ve çalışanlar evden getirdikleri atıkları veya işyerindeki yemek artıklarını sabahtan bu kutulara bırakıyor. Solucanlar gün boyu çalışıyor ve akşama hazır olan çevre dostu gübreyi eve götürüyorlar.

SOLUCANLAR EN ÇOK MEYVE SEVİYOR
Süt ve et ürünlerinin solucanlar tarafından öğütülmesi sırasında koku çıktığı belirtiliyor. Bu nedenle, öğütülmek üzere daha çok sebze ve diğer bitkisel ürünler tercih ediliyor. Solucanların yağlı ve ekmek gibi karbonhidratlı yiyecekleri de çok fazla sevmediği belirtiliyor. Ancak, kahve artığı ve karpuz, armut gibi meyveler solucanların ideal mönüsü. Birçok şirketin, yeni kutular için başvuru yaptığı belirtiliyor.

KUTULAR ÖZEL OLARAK HAZIRLANIYOR
Birçok kişinin başında solucan fikrinde rahatsızlık duyacağı veya solucanların koku yapacağı endişeleri nedeniyle yetkililer son derece şık görünümlü, kokusuz ve kapalı kutular hazırlamış. Bazı kutuların üzerinde, ‘Solucanlar çalışıyor’ ifadesi yapıştırılıyor.

ABD’de çevre konularıyla ilgili faaliyet gösteren Çevre Koruma Dairesi (Environmental Protection Agency)’nin California ofisinde, tutulan yüzbinlerce solucan her yıl 5 ton yemek atığını gübreye dönüşütürüyor.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <