Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Yerin 3 km altında bakteri

> 1 <

MuHaMMeD

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3201 ileti
Yer: istanbul
İş: öğrenci
Kayıt: 20-06-2006 06:59

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #136962 02-11-2006 15:19 GMT-1 saat    
Yerin 3 km altında bakteri
Araştırmacılar, yüzeyin yaklaşık 3 km altında, rutubetli ortamda ve radyoaktif kayalarda yaşayan, sülfürle beslenen bir bakteri keşfetti.

İSTANBUL - ABD’nin prestijli üniversitelerinden Princeton’dan bilim insanları, 50 derecelik kayalarda radyasyonla beslenen yeryüzündeki en ilkel yaşam formlarından birini keşfetti. Uzmanlar bakterinin “milyonlarca yaşında” olduğunu ve ilk yaşam formlarının nasıl geliştiğine dair ipuçları verdiğini vurguluyor.


Princeton Üniversitesi uzmanları, mikropları ilk olarak 2003’te Güney Afrika’da bir altın madenindeki çatlaktan damlayan suda farketti. Yapılan incelemelerde bu mikropların, dünyada varlığı tespit edilen ilkel yaşam formlarından biri olduğu anlaşıldı. Araştırmacılara göre, buluşu olağandışı kılan ise, ilkel organizmaların, Güneş ışınının Dünya yüzeyinde yaşamın ortaya çıkmasını sağlayan fotosentez ve gıda bulunmayan bir ortamı kendilerine yurt edinmiş olmaları.

MARS VE DİĞER GEZEGENLERE ÖRNEK
Araştırmayı değerlendiren Rhode Island Üniversitesi öğretim üyesi Steven D’Hondt, söz konusu ilkel yaşam formunun, başka gezegenlerde de yaşam bulunması için yürütülen araştırmalara örnek olduğunu, özellikle Mars’taki yaşam formları için önemli bir veri sağladığını belirtiyor.

Araştırma ekibi başkanı Princeton Üniversitesi öğretim üyesi Tullis Onstott, ilkel organizmanın tükenmez enerji kaynağı radyasyonla beslendiğini ve radyasyonun yaşamı binlerce yıl sürdürmek için yeterli olduğunu gösterdiğini vurguluyor.

Kaynak: Araştırmanın orijinali Science dergisinde yayımlanmıştır.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <