Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

40 ışık yılı mesafeden sıcaklık ölçümü

> 1 <

MuHaMMeD

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3201 ileti
Yer: istanbul
İş: öğrenci
Kayıt: 20-06-2006 06:59

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #136973 02-11-2006 15:23 GMT-1 saat    
40 ışık yılı mesafeden sıcaklık ölçümü
Astronomlar, Güneş Sistemi dışında Dünya’ya 380 trilyon km uzaklıktaki bir gezegenin gece ve gündüz sıcaklığını ilk kez hesapladı.

WASHINGTON - Science Express dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, NASA’ya ait Spitzer uzay teleskopunu kullanan uzmanlar, Upsilon Andromedae-B adını verdikleri gezegende geceyle gündüz arasındaki sıcaklık farkının yaklaşık 1400 derece olduğunu hesapladı.2 milyar dolar değerindeki Spitzer Uzay Teleskobu, Hubble, Compton ve Chandra uzay teleskoplarıyla birlikte Dünya yörüngesindeki en büyük gözlem araçları.

Carnegie Institute astronomu Sara Seager araştırmayı, “Bu hesap, gaz devi olarak tanımlanan gezegenler hakkındaki düşüncelerimizi değiştirebilir” şeklinde yorumladı. Seager, “Astronomların çoğu, bu tip gezegenlerin yüzey sıcaklığının fazla değişiklik göstermediğini düşünüyordu. Ama gördük ki, bu gezegenin aydınlık yüzü çok sıcak, karanlık yüzü ise çok soğuk” diye konuştu.

Sıcak bir gaz topu olan Upsilon Andromedae-B, kendi güneşinin çevresinde 4.6 günde dönüyor. Dünya’dan 40 ışık yılı (380 trilyon kilometre) uzaklıktaki Upsilon Andromedae-B, 1996 yılında keşfedilmişti. Upsilon Andromedae güneşi ve üç uydusu, Güneş sistemi dışında keşfedilen çok gezegenli ilk sistem özelliği taşıyor.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <