Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Türkiye'nin nükleer hamlesi 'ince ayar'a kaldı

> 1 <

Blade IV

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 8324 ileti
Yer: İstanbul
İş:
Kayıt: 22-05-2006 06:51

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #161376 29-01-2007 06:10 GMT-1 saat    
Türkiye'nin nükleer hamlesi 'ince ayar'a kaldı


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, nükleer santral konusunda altyapı çalışmalarının tamamlandığını ve şu anda ''ince ayar'' safhasına gelindiğini bildirdi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, nükleer santral yapımıyla ilgilenen 18 şirket ve Elektrik Üreticileri Derneğinin temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen ''Nükleer Sektör Toplantısı'' sonunda kısa bir açıklama yaptı.
Söz konusu toplantıda, nükleer enerji konusunda yapılan yasa çalışması, altyapı çalışmaları, atık yönetimi ve sigorta gibi konularda gelinen nokta hakkında şirketlere bilgi verdiklerini belirten Güler, ''Nükleere ilgili duyan firma sayısı beni memnun etti. Santrali tek başına yapabileceğini söyleyenler var'' dedi.
Firmalara ''çalışmalarınızı hızlandırın, görüşmelerinizi yapın, yasanın komisyonda görüşülme sürecine de katılın ve ilave önerileriniz varsa iletin'' dediklerini belirten Güler, ''Yani nükleer santral konusunda bir yerde hassas ayar safhasına geldik, ince ayar safhasına geldik'' diye konuştu.
Bir basın mensubunun ''Firmalar yasa taslağında öngörülen alım garantisinden memnunlar mı?'' şeklindeki sorusu üzerine Güler, ''Garantiyi yeterli buluyorlar'' yanıtını verdi.
Nükleer santral yapımı konusunda Türkiye Atom Enerji Kurumunun (TAEK) belli kriterleri bulunduğuna işaret eden Güler, firmaların tekliflerini bu kriterlere göre verileceğini, konuyla ilgili bir ihale olmayacağını, istekli firmalar arasında seçim yapmak suretiyle santralin yaptırılacağını söyledi.
TAEK Başkanı Okay Çakıroğlu da ''güvenlik'' kriterini dikkate alarak teknoloji seçimi yaptıklarını belirterek, ''Santralin kaç liraya mal olacağı, ne kadar enerji üreteceğine değil, en güvenli santral neyse ona baktık. Firmalar da önerilerini buna göre getirecekler'' diye konuştu.
Yaklaşık 2 saat süren Nükleer Sektör toplantısına, ''Akkök Şirketler Grubu, Aksa Enerji, Alarko Holding, Atlas Grup, Çalık Enerji, Doğuş, Enka, Entek, Gama Holding, Güriş Holding, Habaş, Koç Holding, Nurol Holding, Park Holding, Sabancı Holding, Tekfen Holding, Tokar Yapı ve Zorlu Holding'' firmalarının temsilcileri ile Elektrik Üreticileri Derneği temsilcileri katıldı.

'Nükleer santral raporu hazır'
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, nükleer santral konusunda, Teknoloji Seçim Raporu'nun hazırlandığını bildirdi.
Nükleer Sektör Toplantısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler başkanlığında, nükleer santrallerle ilgilenen 18 firma ve Elektrik Üreticileri Derneği temsilcilerinin katılımı ile bakanlık konferans salonunda başladı.
Toplantının açılışında konuşan Bakan Güler, 2006 yılında nükleer teknoloji programının açıklandığını ve nükleer enerji konusunda kanun tasarısını hazırlayarak görüşülmesi için meclise gönderdiklerini hatırlattı.

Nükleer enerji konusunda yapılması gereken hemen her türlü çalışmayı yaptıklarını, nükleer santral yapımı ile ilgili teknolojik ölçütleri tespit ederek bir teknoloji seçim raporu hazırladıklarını belirten bakan Güler, nükleerle ilgili özel sektörün görüşlerini bir kez daha alıp, konu ile ilgili tasarıya son şeklini vermek üzere bu toplantının düzenlendiğini belirtti.
Konu ile ilgili tasarıda, nükleer güç santrallerinin kurulması, işletilmesi ve enerji satışına ilişkin konuların detaylandırıldığını kaydeden Güler şöyle konuştu:

''Çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı. Özel sektörün yaptığı çalışmalar, bu konuda geldiği aşama ve yabancı firmalarla yaptıkları görüşmeler hakkında bu toplantıda detaylı bilgi almak istiyoruz.
İlgili kanun tasarısının 3. maddesinin 4. fıkrasında (kurulacak santrallerin me***** elektrik cinsinden toplam elektrik kapasitesi, santrale ilişkin yer tahsisi, lisans bedeli, altyapıya yönelik teşvikler...Bakanlar Kurulunca belirlenir) deniliyor. Bu spesifik maddeyi de bu toplantı da görüşe açacağız.''

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <