Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

RSS akışı nedir?

rss akışı nedir

Forumlar / Teknoloji / İnternet

 
> 1 <

YKaraca

grup tuttuğum takım
Teğmen Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1931 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 05-05-2006 12:13

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #189136 14-04-2007 05:10 GMT-1 saat    
RSS nedir?
RSS, içerik yayıncılarının standartlaştırılmış biçimde bilgi dağıtmaları için elverişli bir yol sağlar. Standartlaştırılmış bir XML dosya biçimi bilginin bir kez yayınlanmasını ve Outlook gibi pek çok farklı program tarafından görüntülenmesini sağlar. RSS içeriğine çok bilinen bir örnek olarak, sık sık güncellenen haber başlıkları gibi bilgi kaynakları verilebilir.

RSS'in yararı, çeşitli Web kaynaklarından gelen bütün içeriğin bir yerde toplanmasıdır. İlgilendiğiniz konular hakkında en son bilgileri edinmek için artık farklı Web sitelerini ziyaret etmeniz gerekmiyor. RSS ile size içeriğin özetleri verilir; hangi makaleleri okumak istediğinize bağlantıları tıklatarak siz karar verirsiniz.

RSS içeriği çoğunlukla metin tabanlıdır, farklı kaynaklardan, ancak en çok da yayın organları veya kişisel web kimliklerinden (web günlüğü olarak da bilinir) yayınlanır. Web günlüğü çevrimiçi dergilerle karşılaştırılabilir. RSS popülerliği arttığından multimedya tabanlı içeriğin de arasında olduğu yeni türden içerikler ortaya çıkmaktadır. Bu türden içeriklerin paylaşılması web günlüğü yayını veya Pod yayını olarak bilinir. Örneğin, bazı yayın organları tüm haberlerinin sesli bir kopyasını sunar.

RSS içeriğinin teslim mekanizması RSS Akışı olarak bilinir. Başlıklardan veya sağlanan bir bağlantıyla özgün kaynağına bağlanan kısa içerik özetlerinden oluşan milyonlarca RSS Akışı vardır. Akışlar içeriğin tamamını ve neredeyse her türden eki de içerebilir. RSS Akışları için diğer adlar Web akışları, XML akışları, RSS kanalları ve ajans içeriğidir.

Çoğu kişi, kendi RSS Akışlarını okumak için istemci yazılım programlarından yararlanır. Bu programlar RSS toplayıcıları veya RSS okuyucuları olarak bilinir. Outlook'ta RSS toplayıcısının işlevselliği vardır.


--------------------------------------------------------------------------------
Outlook'a RSS Akışı eklemenizden sonra, Gezinti Bölmesi'nde RSS Akışı için bir klasör görüntülenir. Klasörü açtığınızda RSS Akışı'ndan en son yüklenen öğeler görüntülenir. Bu öğelerde yalnızca tıklattığınızda tüm makaleyi okuyabileceğiniz başlık satırları olabilir.


Outlook düzenli aralıklarla, yeni ve güncelleştirilmiş öğeler için RSS yayımcı sunucusunu denetler.


Yeni ve güncelleştirilmiş öğeler RSS Akışıyla ilişkili klasörde görüntülendikleri Outlook'a yüklenir. Bu RSS öğelerini, tıpkı posta iletileriniz gibi, açar, okur ve silersiniz. Bilgileri taşıyabilir, bayrakla işaretleyebilir veya başka birine iletebilirsiniz.


--------------------------------------------------------------------------------

RSS yayımcıları, okuyucuları için içeriklerini özelleştirmek ve geriye Web sitelerine bağlantı sunmak için kendi akışlarını kullanır. Sizin için, RSS Akışları sık okuduğunuz Web siteleri, haberler ve Web günlüklerini takip etmenin kolay bir yoludur. Birden çok Web sitesi için Web tarama yerine, bu sitelere ait en son haberler ve güncelleştirmeler otomatik olarak size gelir. RSS Akışları, size zaman kazandırmak üzere başlıkları derleyen ve Web içeriği hakkında kısa özetler yazan kişisel yardımcınızın yerini tutabilir. Hangi öğelerin sizi ilgilendirdiğini hemen görür ve hangi makalelerin tamamının okunacağına karar verirsiniz.

RSS Akışları isteğe bağlı ve abonelik esasına dayandığından size teslim edilen yeni içerik yalnızca ilgilendiğiniz konulardan oluşur. Hangi RSS Akışlarına abone olacağınızı seçer ve hangi RSS Akışlarını iptal edeceğinizi seçersiniz.

RSS Akışına aboneliğin, e-posta haberine veya posta listesine üye olma karşısındaki avantajlarından birisi adınızı, e-posta adresinizi veya diğer kişisel bilgilerinizi başka birine vermemenizdir. İçerik yayımcısı e-posta adresinize sahip olmadığından, RSS Akışları dışında hiçbir şekilde sizinle temas kurmaz. Bilgilerinizi kimseye aktaramaz. Daha fazla bilgi için, bu makalenin ilerleyen bölümlerindeki Gizlilik endişeleri bölümüne bakın.

Şu sıralar, RSS Akışlarının çoğu ücretsizdir. Ancak, RSS Akışından başvurulan veya bağlanılan bazı içeriklere erişim için ücret ödemek gerekebilir. Outlook'ta RSS Akışına yalnızca abonelik için sizden hiçbir zaman ücret istenmez. Ücret ödenmesi gereken bir içerik talep ettiğinizde önce ücret hakkında bilgilendirilir, ardından da içerik yayımcısına ödeme bilgilerinizi göndermeniz istenir. Outlook'u bir TV gibi düşünün. Bazı kanalları ücretsiz izlerken, bazılarına da ücret ödemeniz gerekir. Servis sağlayıcınızı arayıp ödeme için düzenleme yapmadıkça, televizyonunuzu ücret ödenmesi gereken bir kanala ayarladığınızda resim alamazsınız ve ücret ödemezsiniz.

RSS Akışlarını bulma
URL olarak da bilinen RSS Akışı Web adresini zaten biliyorsanız, Outlook'a RSS Akışının URL'sini doğrudan girebilirsiniz. Hemen başlamak için, Ayrıca Bkz. bölümündeki Bir RSS Akışı Ekleme konusuna bakın.

Ancak, RSS kullanmaya yeni başladıysanız veya RSS Akışları derlemenize ekleme yapmak istiyorsanız, yeni RSS Akışlarını birkaç yoldan keşfedebilirsiniz. Bazı Web sitelerinde veya görebilirsiniz. Bu düğmeleri, Microsoft Windows Internet Explorer 7 gibi bazı Web tarayıcılarında tıklattığınızda, ilişkilendirilmiş akışa abone olabilirsiniz.

Outlook kullanıcıları kişisel RSS Akışlarını paylaşabilir. RSS paylaşma e-posta iletisi aldığınızda akışı otomatik olarak kendi RSS Akışı listenize eklemeyi seçebilirsiniz.

RSS kullanan arkadaşlarınız varsa, RSS Akışı bilgilerinin bazılarını veya tümünü sizin için .opml dosyalarına verebilirler. Kendi RSS Akışı derlemenizi oluşturmaya başlamak için bu çok iyi bir yoldur. Artık bilgileri Outlook'a alabilir ve istediğiniz RSS Akışlarını seçebilirsiniz.

RSS Akışlarını görüntüleme
RSS okuyucu, akış okuyucu veya akış toplayıcı olarak bilinen bir program düzenli aralıklarla RSS etkin siteleri sizin için denetleyip güncelleştirilen içeriği alabilir. Çoğu kişi kendi RSS Akışlarını okumak için istemci yazılımlarından yararlanmaktadır. Bu programlar RSS toplayıcıları olarak nitelenir. Outlook'ta RSS toplayıcısının işlevselliği vardır. Aldığınız her RSS öğesi e-posta iletisine çok benzer. Klasörlere taşınabilir, bayrakla işaretlenebilir veya başkalarına iletilebilirler.


İçerik güncelleştirmelerini alma
Bir RSS Akışına abone olduğunuzda, Outlook düzenli aralıklarla RSS yayımcısının sunucusunu güncelleştirilen öğeler için denetler. Bu denetimlerin ne sıklıkta yapılacağı iki ayardan biriyle saptanır — RSS yayımcısı önerisi veya Gönder/Al Grup ayarlarınız. Abone olduğunuz RSS Akışlarının ayarlarının değiştirilmesi hakkında daha fazla bilgi için edinmek için Ayrıca Bkz. bölümüne bakın.

RSS yayımcıları, güncelleştirme için denetimin meydana geleceği, en büyük sıklık aralığını belirtebilir. Bu sınırları, sunucularına olan talebi yönetmek için ayarlarlar. Örneğin, RSS Akışında 60 dakikalık en yüksek yoklama sıklığı olabilir. Bazı yayımcıların bu sınırları zorunlu kılar. Akış güncelleştirmelerini özelleştirilen sınırdan daha sık denetlemeyi denerseniz, RSS yayımcısı erişiminizi geçici olarak askıya alabilir ya da aboneliğinizi iptal edebilir.

Aldığınız içerik miktarı yalnızca RSS yayımcısına bağlıdır. Haber başlığı akışı gibi bazı akışlarda, gönderimler kişisel Web günlüğüne göre daha sık ve daha yüksek hacimde olabilir. RSS Akışı aboneliği hakkında fikrinizi değiştirdiğinizde; istediğiniz zaman RSS Akışı aboneliğinizi iptal edebilirsiniz.

alıntıdır.
emeğe saygı
yoruz yazmadan geçmeyin!
ykaraca_15
verildiyse özür dilerim

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


-İLETİŞİM-
MSN :
MAİL :

Coqertrwen

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2552 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 24-02-2007 18:32

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#204542 10-05-2007 16:11 GMT-1 saat    
arşivime ekliyim saolasın

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Bir Efsane Yeniklasor.CoM

SİBİRYA

grup tuttuğum takım
Çavuş Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 236 ileti
Yer:
İş: Talebe:=)
Kayıt: 10-05-2007 08:45

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#215501 24-05-2007 13:43 GMT-1 saat    
Tşkler...

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <