Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Özel Civil War dosyası...

> 1 <

LoK!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3660 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 05-07-2006 13:15

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #197031 27-04-2007 14:47 GMT-1 saat    
Civil War'da Neler Oldu?

Mahrum kalanlar için Marvel Evrenindeki İç Savaşın geniş bir özeti! Ana hatlarıyla hikaye bu olsa da, itiraf etmeli, 7 aydır okuduğumuz 100'e yakın sayıda olanları hatırlamak kolay olmadı. Atladıklarımız affola...
19.03.2007

Giriş

Marvel'ın Jim Shooter'dan bu yana gördüğü en cesur şef editör ve kendisi de müthiş bir illüstratör olan Joe Quesada'nın, birbirinden yetenekli yazar ve çizerleri “Buluşlar Evi”nin çatısı altına toplamasıyla, 2000'li yılların 80'lerin parlak günlerini aratmayacağı hissediliyordu. Ama kimse bu kadarını beklemiyordu. Quesada, karakterlerin ve hikaye anlatım şekillerinin “yeni kuşakların konuştuğu lisana tercüme edildiği” Ultimate Evreni ile büyük bir kumar oynadı ve beş yıl gibi bir sürenin sonunda Mark Millar, Brian Bendis, Bryan Hitch gibi süper starlara kavuştu.

Bir yandan Stan Lee'nin klasik “Stan's Soapbox” köşesinden esinlendiği “Joe's Cup” ve internet sitelerinde hayranlarla kurduğu parmak ısırtan sıcaklıktaki ilişkiyle prim yaptı. Bir yandan da Klasik Evren'de yazmak üzere televizyondan transfer ettiği Joss Whedon (Buffy, Firefly) ve J. Michael Straczynski (Babylon 5) gibi dev isimlere emanet ettiği Astonishing X-Men ve Amazing Spider-Man'in başarıları ile müthiş bir kredi topladı.

2006 bu kredileri kullanma zamanıydı ve Millar taifesinin bir fikrine kulak veren ispanik editör, Alan Moore'un on yıllar önce Watchmen'de gezindiği bir temayı Marvel Evrenini ortadan ikiye bölmek için kullandı: Hükümetin emrine girmiş, maskelerini indirmiş süper kahramanlar ve faşizme karşı duran isyancılar! Alın size Civil War!

Aylarca süren ve onlarca dergiye yayılan “cross-over” hikayenin ana eksenini 7 sayılık Civil War mini-serisi oluşturdu. Diziyi Mark Millar yazarken, son yılların en parlak isimlerinden Kanadalı Steve McNiven (Ultimate Secret, New Avengers) resimledi. Hikayenin en önemli dönüm noktaları
Amazing Spider-Man, Fantastic Four, New Avengers ve Captain America dergilerinde vuku bulurken; Wolverine, Punisher War Journal, Iron Man, Heroes for Hire ve Black Panher gibi serilerde hatırı sayılır dramatik anlar yaşandı. Hikayenin gelişimine çeşitli sayılarında sayfa ayırarak katkıda bulunan tüm dergileri burada listeleyemesek de, Civil War'a özel yayınlanan bazı özel sayı ya da serilerin arasında şu isimlerin yer aldığını not etmeliyiz: New Avengers: The Illuminati, Civil War: The Frontline, Civil War: The Young Avengers & Runaways vs...

Son bir not olarak, mutantları konu alan dergilerin ve karakterlerin genel olarak olay örgüsünün dışında tutulmaya çalıştığını not etmeliyiz.

Yeterince “kamera arkasında” dolaştığımıza göre, gelin şimdi Marvel kahramanlarını bölen iç savaş boyunca neler olduğuna bir göz atalım:

Başlıyor! Stanford: Marvel Evreninin 11 Eylül'ü

Televizyonda kendi reality şovlarını yapan yeniyetme süper-kahraman grubu New Warriors, adını daha önce pek az kişinin duyduğu Stanford kasabasında bir grup süper-kötüyü kıstırır. Grubun tedbirsiz davranışı sonucu kötülerden Nitro kendini infilak ettirerek yalnızca Speedball dışında tüm New Warriors'u öldürmekle kalmaz, aralarında tüm bir ilkokul dolusu çocuğun da bulunduğu 612 sivilin hayatını kaybetmesine yol açar. Televizyonda canlı yayında olayı izleyen Amerikan halkı şoka girerken, Beyaz Saray süper-kahramanları kimliklerini açıklayarak kayıt altına ve hükümetin emrine girmeye zorlayan Superhuman Registration Act'ı (Süperinsan Kayıt Yasasını) yürürlüğe sokar.

Huzursuz kamuoyu Johnny Storm (Human Torch) gibi halkın arasında caka satarak yaşamaya alışkın bir kaç kahramanın linç ederken; öfkeli bir annenin sözleri Tony Stark'ı (Iron Man) ilham verir ve yeni yasanın yanında yer alma kararını pekiştirir.

Hikaye Örümcek'in kameralar karşısında kimliğini açıklamasıyla doruk noktalarından birine ulaşır.


Saflar Ayrışırken

Tony Stark, bir süredir Avengers kulelerinde ve koruması altında yaşayan Peter Parker'ı (Örümcek-Adam) maskesini indirip yasaya uymaya ikna eder. Reed Richards (Bay Fantastik) ve Henry Pym (Ant-Man) bu yasanın süper-kahramanların toplumsal evriminin kaçınılmaz bir adımı olduğunu düşünen Stark'ın safına katılan önemli isimler olacaklardır. Hikaye Örümcek'in kameralar karşısında kimliğini açıklamasıyla doruk noktalarından birine ulaşır. Amerika şoktadır!

Bunlar olurken hükümetin yasayı uygulamak için yeniden yapılandırdığı S.H.I.E.L.D. , Nick Fury'nin süregelen yokluğu esnasında Maria Hill isimli yetenekleri kısıtlı ama hırslı bir “memure”nin emrine geçmiştir. İşgüzarlık yapan Hill, bir tuzak kurar ve daha yasa resmileşmeden devasa S.H.I.E.L.D. heli-taşıyıcılarından birine çağırdığı Steve Rogers'ı (Captain America) yasanın yanında ya da karşısında yer almak üzere bir karar vermeye zorlar. Kimliği zaten gizli olmayan ve 2. Dünya Savaşı'ndan beri milliiyetçi bir halk kahramanı olarak ünlenen Rogers, beklenmedik bir şekilde kanuna karşı geleceğini açıklar. Gökyüzündeki devasa kaleden, görkemli ve unutulmaz bir sahnede kaçar.

Savaş Sertleşiyor

Direnişi örgütleyen Captain America, kimsenin bilmediği gizli S.H.I.E.L.D. sığınaklarının kodlarını sağlayan Nick Fury'nin de yardımıyla eski yancısı Falcon, X-Men'den Cable ve ölmüş Thor'un eski belalısı Hercules gibi bir grup kahramanı yanına çeker ve operasyonlara başlar. Avengers'ın siyahi devi Luke Cage, Daredevil ve Young Avengers olarak bilinen grubun üyeleri de onların yanındadır. Halk arasında “Secret Avengers” olarak ünlenmeye başlayan direnişçiler sahte bir yardım çağrısının sonunda Iron Man'in başı çektiği, S.H.I.E.L.D. destekli Örümcek-Adam, Miss Marvel gibi yeni kanunu savunan süper kahramanlarla çatışmak zorunda kalırlar. Olay yerinde Stark'ın destekçisi Reed Richards ve diğer Fantastik Dörtlü üyeleri de vardır.

Bu savaşta Captain America, Iron Man tarafından etkisiz hale getirilir. Hercules duruma müdahale ederken birden ortaya öldü sanılan Thor çıkar. Elbette süper kahramanların dahi bir “tanrı” ile başetmesi kolay değildir. Sonradan Reed Richards'ın orijinalinden klonladığı bir nevi robot olduğu anlaşılacak olan Thor, direnişçiler arasında bulunan dev süper kahraman Goliath'ı öldürüverir. Herkes şoktayken adeta delirmiş olan kuzeyli tanrı diğerlerini de katletmeye kalkar. Direnişçiler Görünmez Kız Sue Storm'un son andaki taraf değiştirip müdahale etmesi sayesinde son anda kurtulurlar. Cloak'ın teleportasyon gücü sayesinde ışınlanarak kaçarlar.

Nihayet direnişçiler Negative Zone'a baskın yaparlar.


Son Perde

Captain America ve direnişçiler Negative Zone'daki hapishaneyi basıp arkadaşlarını kurtarmak ve sayılarını arttırarak savaşa bir nokta koymak isterler. Punisher, Reed Richards'ın tek çalışmalarını sürdürdüğü Fantastik Dörtlü'nün karargahı olan Baxter binasına sızarak hapishanenin planlarına ulaşır. Ancak sonradan direnişçilere katılmak üzere sığınaklarını ziyaret eden iki eski süper-kötüyü oracıkta katledecek ve Captain America tarafından feci şekilde dövülerek gruptan atılacaktır. Bu arada yeni evliler Storm ve Black Panther de son savaş öncesi direnişçilerin saflarına katılırlar. Susan kendisine platonik aşık olan ve savaşta tarafsız kalmayı yeğleyen denizaltı prensi Namor'un desteğini almak için Atlantis'e gider.

Nihayet direnişçiler Negative Zone'a baskın yaparlar. Ancak içlerinde bir köstebek vardır ve Iron Man ve kanun taraftarı kahramanları kendilerini beklerken bulurlar. Üstelik Stark ekibini güçlendirmiştir. Thor'un yanısıra geçmişten gelen efsanevi Captain Marvel ve sayısız isim direnişçileri silip süpürmeye hazırdır. Oysa bir köstebek de kanun taraftarı kahramanların içine sızmıştır: Young Avengers'ın şekil değiştiren üyesi Hulkling tutuklu süper-kahramanları bulundukları hücrelerden çıkartır. Şimdi iki taraf da eşit görünmektedir ve savaşın son sahnesi için perde kalkar.

Kavganın kızıştığı bir anda Cloak olağanüstü bir enerji harcayarak kendisini aşar ve savaşan tarafları Negative Zone'dan New York'a ışınlar. Gökten adeta kahraman yağmaktadır. Şehirin önemli bir kısmı yerle bir olur. Son anda imdada yetişen Namor'un de etkisiyle avantaj Captain America ve arkadaşlarına geçer. Hercules, Sue'nun da yardımıyla Thor'u yenmeyi başarır. Reed, karşı kampta yer alsa bile karısını hedef alan bir kurşunun önüne kendisini atar ve vurulur. Vision'ın Iron Man zırhını etkisiz hale getirmesiyle birlikte Captain yerde yatan Stark'a son darbeyi vurarak savaşı kazanmak üzedir ki birdenbire şehir halkının saldırısına maruz kalır. Yerebir edilmiş New York ahalisinin öfkesi Captain America'nın ani bir kararla teslim olmasına sebep olur. Direnişçiler kazandıkları bir savaşı kaybetmişlerdir.

Captain'ın teslim olmasıyla kanuna karşı kahramanlar için genel af ilan edilir. Ancak bir grup kahraman ülke dışına gitmeyi uygun bulur. Bunlardan bazıları Kanada'ya yerleşerek, yokedilmiş Alpha Flight'ın yerine Omega Flight'ı kuracaklardır. Avengers, Mighty Avengers adıyla yeniden faaliyete geçse de üyelerinden bir çoğu artık yoktur. Luke Cage ve savaş boyunca tarafsız kalmış olan Doctor Strange gibi bir grup kahraman yeraltında kalarak mücadeleyi sürdürmeye kararlıdırlar. Kimliği ortaya çıktığından beri Mary Jane ve May Yenge ile birlikte kaçak hayatı yaşan Peter, savaştan döndüğünde çok dramatik bir olay yaşayarak efsanevi siyah kostümünü giymeye karar verir ve mücadeleyi sürdüren gruba katılır.

Artık ABD'nin her eyaleti kanun gereği kayıt altına alınmış ve hükümet tarafından görevlendiriilmiş bir grup kahraman tarafından korunmaktadır. Tony Stark'a gelince, S.H.I.E.L.D.'ın yeni komutanı olarak başkan tarafından bizzat görevlendirilmiştir.

Marvel Evrenini bölen iç savaş artık bitmiştir. En azından sadece görüntüde...

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


BU ÜYEYE ERİŞİM ENGELLENMİŞTİR

Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi,23/08/2008 tarih ve 2008/318 nolu kararı gereği bu üyeye erişim TELEKOMÜNİKASYON İLETİŞİM BAŞKANLIĞI'nca engellenmiştir.

yigit321

grup tuttuğum takım
Çavuş Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 303 ileti
Yer: Cehennem
İş: Öğrenci
Kayıt: 17-06-2007 08:53

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#235955 10-07-2007 12:36 GMT-1 saat    
saol

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


LoK!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3660 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 05-07-2006 13:15

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#235958 10-07-2007 12:40 GMT-1 saat    
eyw.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


BU ÜYEYE ERİŞİM ENGELLENMİŞTİR

Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi,23/08/2008 tarih ve 2008/318 nolu kararı gereği bu üyeye erişim TELEKOMÜNİKASYON İLETİŞİM BAŞKANLIĞI'nca engellenmiştir.
> 1 <