Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Favicon Oluşturmak!!!

> 1 <

Boyz_Alone

grup tuttuğum takım
Çavuş Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 109 ileti
Yer: izmir
İş: Gazeteci
Kayıt: 16-01-2007 07:55

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #202029 06-05-2007 16:13 GMT-1 saat    
Favicon nasıl oluşturulur?
Bazı web sayfalarının adreslerinin hemen başında özel ikonların bulunduğunu mutlaka fark etmişsinizdir. Siz de blog'unuz için bunlardan bir tane hazırlayabilirsiniz. Bunun için sadece bir fotoğraf düzenleme programı ve biraz yaratıcılığa ihtiyacınız var. Hatta işin yaratıcılık kısmı ile ilgilenmiyorsanız web üzerinde hazır bir çok ikona ulaşabilir ve onlardan beğendiklerinizi de kullanabilirsiniz.

Favicon Örneği;

Favicon dosyasının özellikleri
Favicon terimi İngilizce “Favorites Icon”dan kısaltılmıştır. Bu favicon dosyası blog'unuz ziyaret edildiğinde adres satırında belireceği gibi adresiniz sık kullanılanlara eklendiğinde de blog adınızın baş kısmında görünecektir. Favicon dosyası 16×16 piksel boyutlarında .ico uzantılı bir grafik dosyasıdır. Modern web tarayıcıları artık .gif ve .png uzantılı dosyaları da favicon olarak gösterebilmektedirler.

Nasıl oluşturulur?
Hazırlama işlemini yaygın kullanıma sahip Photoshop kullanarak anlatacağım. Eğer sizde Photoshop kullanacaksanız ve dosyanızı .ico uzantısı ile kaydedecekseniz gerekli plug-in'i aşağıdaki adresten indirmelisiniz;bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile)
Favicon dosyanızı .ico dışındaki formatlarda hazırlayacaksanız bu plug-in'e ihtiyacınız olmayacak.

16×16 piksellik bir alanda çalışmak kolay olmayacağından 64×64'lük bir çalışma alanı kullanmak daha akıllıca olacaktır. Alanı “File > New” (ya da CTRL+N) ile açılacak menüden ayarladıktan sonra tasarımınız uygulayın. Tasarım ile işiniz bitikten sonra “Image > Image” size ile açılacak menüden “Width” ve “Height” değerlerinin her ikisi için 16 girin ve en alttaki “Resample Image” bölmünde “Bicubic Sharper”ı seçin ve uygulayın. Eğer yeni görüntü hoşunuza gitmezse işlemleri “Bicubic Smoother” seçerek tekrarlayın.

Görüntüden tatmin olduğunuzda “File > Save” seçeneği ile dosya kaydetme menüsünü açın ve oradan .ico, .png veya .gif formatlarından birisini seçerek “favicon” olarak kaydedin. Eğer .ico olarak kaydetmek istiyorsanız üstte bahsedilen adresteki plug-in'i yüklemeniz gerektiğini unutmayın, aksi takdirde seçenekler arasında .ico formatını göremezsiniz.

Favicon'un yerleştirilmesi
Oluşturduğunuz (veya internetten bulduğunuz) favicon dosyasını sunucunuzun kök dizinine gönderin. Eğer kendi sunucunuz yoksa, diğer bir ifade ile blog'unuz ücretsiz bir sunucu üzerinde ise, yine ücretsiz olan grafik sunucularından faydalanabilirsiniz (örneğin; www.imageshack.us Ama bu durumda favicon dosyanızı .png veya .gif olarak kaydetmeniz gerekecektir, çünkü ücretsiz resim sunucularının çoğu .ico desteği vermiyor.

Favicon dosyanızı bir suncuya göderdikten sonra adresini alın ve aşağıdaki gibi bir kod oluşturun. Favicon dosyanızı kendi sunucunuza gönderdiyseniz kodunuz şu şekilde olacaktır;


Kod:
<link rel="shortcut icon" href="/favicon.ico">Eğer ücretsiz bir sunucu kullandıysanız (örnekte imageshack.us kullanılmış) kodunuz şu şekilde olmalıdır;


Kod:
<link rel="shortcut icon" href="http://img381.imageshack.us/img381/2363/favicon0nx.png">Son işlem olarak oluşturduğunuz bu kodu kopyalayın ve tasarım şablonunuzun HTML kodu içerisinde <HEAD> etiketinin altına yapıştırın ve kaydedin. Şablonunuzu güncelledikten sonra favicon'unuz adresinizle birlikte görünmeye başlayacaktır.

Kolay gelsin.


ALINTIDIR...

Kaynaklar;bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) To Create A Favicon In Photoshop


bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) (Wikipedia)

bloglar ve web siteleri içindir...

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


MeHmEtaLiCe
Geldi geçti..

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 5625 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 10-11-2006 18:23

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#202032 06-05-2007 16:26 GMT-1 saat    
En Kısa Zamanda Denicem Eline Sağlık

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <