Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

2 dakikada 1 kadın rahim ağzı kanserinden ölüyor

> 1 <

a.hakan33

grup tuttuğum takım
Çavuş Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 447 ileti
Yer: imden Sanane:))
İş: Sanane Dedik ya:))
Kayıt: 27-04-2007 13:11

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #203392 09-05-2007 06:37 GMT-1 saat    
2 dakikada 1 kadın rahim ağzı kanserinden ölüyor

Zafer Akpınar / AA Kadınlar arasında en sık görülen 2. kanser türü olan rahim ağzı kanseri yüzünden, dünyada her 2 dakikada 1 kadının hayatını kaybettiği bildirildi.
'' HPV ve Rahim Ağzı Kanseri İle İlgili Gerçekleri Kim Biliyor? '' adlı internet sitesi, bazı televizyonların reklam kuşaklarında, ''kim biliyor'' konu başlığıyla rahim ağzı kanserine dikkat çekmeye çalışıyor.
Söz konusu siteden derlenen, rahim ağzında anormal hücre çoğalması olarak tanımlanan rahim ağzı, yaşamı tehdit edebilen ciddi bir hastalık olarak görülüyor.
Bir kadının ''Human Papillomavirüs''ün (HPV) belirli tipleriyle infekte olduğunda ve infeksiyondan kurtulamadığında rahim ağzı duvarında anormal hücreler gelişebiliyor ve hastalık başlıyor. Erken saptanıp tedavi edilmezse bu anormal hücreler rahim ağzı kanseri öncüllerine ve kansere dönüşebiliyor.
HPV'nin yaklaşık 30 tipinin genital HPV olarak bilindiğinin anlatıldığı sitede, şu bilgilere yer veriliyor:
''Bazı tipler rahim ağzı duvarındaki hücrelerde değişikliklere yol açabilir. Tedavi edilmezse, bu anormal hücreler bazen kanser hücrelerine dönüşebilir. Kadınlar arasında en sık görülen 2. kanser türü olan rahim ağzı kanseri yüzünden, dünyada her 2 dakikada 1 kadın hayatını kaybetmektedir. Hem kadınları, hem de erkekleri etkileyen yaygın bir virüs olan HPV'nin, vücudu etkileyebilen 100'den fazla tipi vardır. Tüm dünyada rahim ağzı kanseri kadınlarda, meme kanserinden sonra ikinci en yaygın kanserdir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) güncel olarak tüm dünyada 2 milyondan fazla kadında rahim ağzı kanseri olduğunu tahmin etmektedir.'' Her yıl 490 bin yeni rahim ağzı kanseri olgusuna tanı konulduğunun belirtildiği sitede, WHO'ya göre her gün 650'den fazla kadın rahim ağzı kanseri nedeniyle hayatını kaybedeceği vurgulanıyor.

KADINLAR VİRÜSLE ONLU YAŞLARDA KARŞILAŞABİLİYOR
Bu yüzden rahim ağzındaki kuşkulu hücre değişikliklerinin kanser öncülleri veya kansere dönüşmeden önce saptanmasına yardımcı olan Pap testini içeren jinekolojik muayene hakkında doktorla görüşülmesi gerektiğinin bildirildiği sitede, şu ifadeler kullanılıyor:
''Rahim ağzı kanseri bir kadının yaşamı boyunca gençlik döneminden itibaren çok nadir olmakla beraber herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Rahim ağzı kanseri tanısı koyulan tüm kadınların yaklaşık yüzde 50'si 35-55 yaşları arasındadır. Bu kadınların pek çoğu onlu ve yirmili yaşlarında Human Papillomavirüs (HPV) ile karşılaşır. Rahim ağzı kanserini saptamanın birincil yolu Pap testidir. Jinekolojik muayenenin (checkup) bir parçası olan Pap testi (Papanicolau smear olarak da bilinir) serviks duvarındaki anormal hücrelerin servikal kanser öncülleri veya rahim ağzı kanserine dönüşmeden önce saptanmasına yardımcı olur.'' Rahim ağzı kanserinin ileri evreye ulaşıncaya kadar herhangi bir belirti göstermeyebileceğinin belirtildiği sitede, hastalığın, anormal kanama, cinsel ilişkiden sonra kanama, anormal akıntı ve kasık ağrısı şeklinde kendini gösterebileceği kaydediliyor.Milliyet

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <