Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Yazılımda korsanlık düşüyor, kayıp büyüyor

> 1 <

MeHmEtaLiCe
Geldi geçti..

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 5625 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 10-11-2006 18:23

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #210627 18-05-2007 19:07 GMT-1 saat    
Yazılımda korsanlık düşüyor, kayıp büyüyor

Kıta ve ülkelerde korsan yazılım kullanım oranlarmı gösteren IDC araştırmasının 2006 yılı verileri açıklandı. IDC'nin BSA ile birlikte yürüttüğü ve 102 ülkeyi kapsayan araştırmasına göre korsan yazılım kullanım oranı 2005 yılına göre 62 ülkede düşerken 13 ülkede yükseldi.

IDC'nin her yıl yaptığı Küresel Korsan Yazılım Araştırması'nda bu yıl Türkiye yüzde birlik bir ilerleme kaydetti. Türkiye'deki korsan yazılım kullanım oranı yüzde 64'e geriledi ancak kayıp 314 milyon dolara yükseldi. Türkiye'de geçtiğimiz yıl korsan yazılım kulanım oranı yüzde 65, tahmini kayıp ise 268 milyon dolar seviyesindeydi. Türkiye bu kayıpla dünya üzerinde korsan yazılım kullanılmasından dolayı en çok zarar gören 22'inci ülke.

Kişisel bilgisayar ve internet kullanımının yaygınlaşması ile korsan yazılım kullanımının da arttığı vurgulanan çalışmaya göre, korsanlıktan ötürü yazılım sektöründe kayıplar %15 artarak 39,5 milyar dolara yükseldi. Bu artış, korsan yazılıma karşı savaşta öncelikle izlenen ülkeler kategorisinde yer alan Çin ve Rusya pazarındaki olumlu gelişmelere rağmen gerçekleşti.

Çin'de korsan yazılım oranı geçtiğimiz yıla göre dört puan düşerken son üç yıla göre %10'luk bir gerileme gösterdi. IDC'nin raporuna göre %10'luk bu düşüŞ Çin'e 500 mllyon dolar'dan fazla bir kazanç sağladı. Rusya'ya bakıldığında ise korsan yazılım oranı %3'lük bir düşüşle %80'lik bir orana gerilediği görüldü. Bunda 2003 yılından bu yana hem devlet hem de yazılım sektörünün korsanı düŞürmek için gösterdiği çabalar da dikkat çekiyor.

IDC verilerine göre Türkiye'de korsan yazılım oranı bir önceki yıla göre 1 puan azalarak %64'e geriledi. Ust üste üçüncü yıldır korsanlığın azaldığı ülkemizde kayıplar ise, son üç yılda %0 artarak yılda 314 milyon dolar'a ulaştı. Türkiye'de korsan yazılıma yol açan temel etkenin bir taraftan pazarın h¢lı büyümesi diğer taraftan da yeni satılan bilgisayarlara yapılan yasadgı yüklemeler olduğu değerlendiriliyor.

Korsanlıktaki istikrarlı düşüşün memnuniyet verici olduğunu vurgulayan BSA Koordinatörü Tolunay Tomruk, mücadelenin daha olumlu sonuçlara ulaşabilmesi Için denetim ve yaptırımların daha da etkinleşmesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca, korsanlık azaltabilirse Türkiye'nin genç nüfusunun da etklsiyle BT sektöründeki yerli ve yabancı yatırımalar için büyük bir cazibe merkezi oluşturacağını söyledi.bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile)

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <