Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Lycos'da Php-nuke Kurulumu

> 1 <

NetsinaN

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2203 ileti
Yer: Istanbul Şubesi
İş: Ceo
Kayıt: 20-12-2005 23:03

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #50 29-01-2006 15:30 GMT-1 saat    
LYCOS'DA PHP-NUKE KURULUMU

ADIM ADIM KURULUM SERİSİ

1. GİRİŞ

Adım Adım Kurulum Serimizin ikinci konusu, bedava web sunucusu olan Lycos 'da, Php Nuke hazır web portalının kurulumu olmaktadır. Bu serimizde de Php Nuke 'nin kurulumunu çok basite alarak adım adım anlatılacak ve gerekli yerlerde ön bilgiler sunulacaktır.

2. BİLGİ ve HAZIRLIKKurulum, Php Nuke 'nin 7.6 versiyonu baz alınarak sunulacaktır. Php Nuke 'nin 7.6 versiyonu en sorunsuz sürümlerden birisidir. Php Nuke 7.6 'yı indirmek için aşağıdaki adresini kullanabilirsiniz:

İndirme adresi:http://www.okulsiteleri.net/phpnuke76.rar

Sonuçta yapacağımız bir site olduğundan bir web sunucusuna (web server - site dosyalarımızın bulunacağı yer) ihtiyacımız olmaktadır. Bu dersimizde, Lycos ile yani, bedava hizmet veren bir sitedeki üyeliğimiz karşılığındaki bize verilen bir sunucu hesabıyla sitemizi kuracağıız.3. LYCOS 'TA HESAP AÇMA VE KURULUM

· Öncelikle Lycos 'ta bir kullanıcı hesabı oluşturacağız. Bunun için

bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile)
adresine giriyoruz.
· Site açıldıktan sonra sağda üstte üye girişlerinin yapıldığı bölümde bulunan "Sign Up" bağlantısına tıklıyoruz.
· Karşımıza gelen üyelik sözleşmesini okuduktan sonra, kabul etmek için "Accept" bağlantısına tıklıyoruz.
· Bu kez karşımıza doldurulmak üzere bir üye kayıt formu çıkmakta. Bu formda gerekli yerleri dolduruyoruz. "usurname" kısmına yazacağımız isim, sitemizin adresini belirleyecek terim olmaktadır. Örneğin "username" kısmına "benimsitem" yazdığımızda, yapacağımız sitemizin adresi

bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) şeklinde olacaktır. Formun gerekli tüm alanlarını doldurduktan sonra, sayfanın en altında bulunan "Register" düğmesine tıklıyoruz.
· Formu düzgün ve eksiksiz doldurmamızın ardından, kısa bir süre ardından verdiğimiz e-posta adresine üyelik kaydımızla ilgili bir postanın gönderildiğine dair bir uyarı yazısını görürüz.
· Bu iletiyi gördükten sonra, ilgili sayfayı kapatabiliriz. Daha sonra adresimize gelen e-postayı okumak için e-posta gelen kutumuza bakarız.
· Lycos tarafından gelen bu e-postada verilen ilk site bağlantısına tıklayarak, sayfanın açılmasını beklemeliyiz. Burada yaptığımız işlem, üyelik başvurusunun doğruluğunu onaylama işlemidir.

· Tıkladığımız sayfa bağlantısı açıldı ve karşımıza yeni küçük bir form daha geldi. Burada bizden istenen ftp bilgilerini girdikten sonra, altta bulunan "Next" düğmesine tıklıyoruz.
· Bu işlemlerin ardından sitemizin açıldığına dair bir ileti alırız ve Lycos 'un ilgili ana sayfasına otomatik olarak bağlanırız.
· Artık yeni sitemizin dosyalarını göndermeye başlayabiliriz. Bu işlemi bilindiği gibi bir Ftp programıyla yapabiliriz. Bize lazım olan FTP Host Address bilgimiz "ftp://ftp.members.lycos.co.uk" şeklinde olmalıdır. Ftp username (kullanıcı adı) ve şifremizi zaten bilmekteyiz. Ftp programımıza bu bilgileri girdikten sonra sitemize bağlanıp, dosyalarımızı gönderebiliriz.
· Bir yandan dosyalarımızı gönderirken, diğer yandan da yapmamız gereken diğer işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz. Yukarıdaki işlemde karşımıza otomatik olarak çıkan Lycos ana sayfasının "Sign in" kısmında kullanıcı adımızı ve şifremizi girip siteye üye girişi yaparız.
· Siteye login olduktan sonra, MyAccount sayfamız karşımıza gelmektedir. Açılan bu sayfada (en altta) "PHP4U/MySQL" yazısına tıklarız.
· Açılan sayfada "Activite my PHP4U now" linkine tıklarız.
· Daha sonra karşımıza çıkan sayfada " Manage your database "ye tıklarız. Karşımıza yeni pencerede açılan bir sayfa daha gelecektir.

· Açılan bu sayfada database adımızı öğrenebiliriz. Örneğin "kullaniciadiniz_uk_db"
· Aşağıda bulunan "Göz at" a tıklar ve PhpNuke 7.6 sıkıştırılmış dosyamızdan çıkan ve "Sql" klasöründe bulunan "nuke.sql" dosyasını gösterip Go (Git) düğmesine tıklarız ve gerekli işlemlerin gerçekleşmesini bekleriz. İşlem devam ederken veritabanınızda oluşan yeni tabloları gözlemleyebilirsiniz. Tüm bu işlemler bittikten sonra sayfadan çıkabiliriz.
· Tüm bu dosya gönderme ve veritabanı oluşturma işlemleri bittikten sonra çok az bir işimiz daha kalmış bulunmaktadır. Bu da PhpNuke 7.6 sıkıştırılmış dosyamızdan çıkan ve "Html" klasöründe bulunan "config.php" dosyasının, kedimize göre yapılandırılması işlemidir. Bu "config.php" dosyasını herhangi bir editörle (NotePad gibi) açalım ve şu satırları bulup değiştirelim:$dbhost = "localhost"; -> Veritabanı sunucusu (Değişikliğe gerek yok)
$dbuname = "root"; -> Veritabanı için kullanıcı adı
$dbpass = ""; -> Veritabanı için kullanıcı adı şifresi
$dbname = "nuke"; -> Veritabanı dosyamızın adı
$prefix = "nuke"; -> Bu satırda değişiklik yapmayacağız
$user_prefix = "nuke"; -> Bu satırda değişiklik yapmayacağız
$dbtype = "MySQL"; -> Bu satırda değişiklik yapmayacağız

Örnek olarak şu şekilde olabilir:

$dbhost = "localhost";
$dbuname = " kullaniciadiniz";
$dbpass = "12345678";
$dbname = " kullaniciadiniz_uk_db ";
$prefix = "nuke";
$user_prefix = "nuke";
$dbtype = "MySQL";Not: Bu veritabanı adımızı Lycos bize otomatik olarak kendisi vermişti. Kullanıcı adını ve şifresini kendimiz belirlemiştik. Bu işlemleri yaparken kullandığımız değerleri aynen burada da belirterek, veritabanı dosyamızın düzgün çalışmasını sağlıyoruz. Bir bakıma kendimizi ve veritabanı dosyamızı Php Nuke 'ye tanıtıyoruz.

"config.php" dosyamızda bu değişikliği yaptıktan sonra, dosyamızı kaydedip çıkalım. Bu dosyayı daha önce göndermiş olduğumuz için eskisini önce silelim ve yeniden (son haliyle) gönderelim. Gönderme işlemi tamamlandıktan sonra, giden bu dosyamızın "CHMOD" değerini "666" yapalım. (Bu CHMOD değişikli için, dosyayı gönderdikten sonra, ftp programımız sayesinde üzerine sağ tıklayalım ve CHMOD seçeneğini seçerek değerini 666 olarak belirleyelim)

Tüm bu işlemlerden sonra Php Nuke site kurulumumuz tamamlanmış olmaktadır. Bundan sonra yapacağımız şeyler, örneğin

bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) yazarak sitenize bağlanmak ve daha sonra

bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) adresine bağlanarak, kurduğumuz Php Nuke sitesi için kendimize bir yönetici hesabı açmak olacaktır.

KURULUM BİTMİŞTİR…


Php-Nuke'de her türlü sorunlarınız , sorularınız için ;

bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile)

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


developer
Yeni Klasör!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3803 ileti
Yer: İstanbul
İş: pek çok
Kayıt: 20-12-2005 22:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#62 30-01-2006 05:43 GMT-1 saat    
Devamı gelecek.

Bunu beğendi...

Hata Oluştu


> 1 <