Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Köpeklerde Görme, Isitme Ve Koku Duyusu...

> 1 <

controll_hack

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2935 ileti
Yer: yatağı isterim
İş: Sagocu Desem..?
Kayıt: 12-05-2006 13:20

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #218953 30-05-2007 09:54 GMT-1 saat    
Görme Duyusu
Bütün evcil köpeklerin Pekin köpeginden, Danua'ya kadar bütün soylarinin gözleri ve kulaklari ortak atalari olan kurttan miras kalmistir. Kurdun bütün duyulari iri av hayvanlarini sürü halinde kovalayan bir avcinin geçirdigi evrim sonucu mükemmel derecede gelismistir. Yalniz bu duyular farkli evcil köpek soylarina” yapay seçme” yoluyla uyarlanmis, sonrasinda da gelistirilmistir.
Bütün evcil köpeklerde ortaya çikan degisikliklerden biri, gözlerin kurtta oldugu gibi yanlara degil, ileriye dogru bakmasidir. Köpegin üst ve alt göz kapaklari içinde, gözü kir ve tozdan koruyan üçüncü bir göz kapagi daha vardir.
Isitme Duyusu
Kurtlar ve evcil köpekler öbür bazi etçiller kadar iyi isitemezler, çünkü genellikle görmenin isitmeden daha önemli oldugu alacakaranlikta avlanirlar. Buna ragmen tilkiler, kurtlara oranla daha iyi isitirler.
Köpekgiller ailesinin tüm fertlerinin, bir sesin nereden geldigini anlamaya yardimci olacak sekilde gelismis dik kulaklari vardir.
Sarkik kulakli bazi evcil köpeklerde isitme duyusu, dik kulakli köpeklere göre daha az gelismistir.
Koku Alma Duyusu
Köpekgillerin tüm üyeleri, insana oranla daha iyi koku alirlar. Insanlar bir yerdeki esyalari bulunduklari yere göre aklinda tutarken, bir köpek esyalarin düzenini farkli kokulariyla aklinda tutar.
Bütün köpkegillerde koku alma, en gelismis duyudur. Çünkü bu hayvanlar burunlariyla avlanirlar, eslerini burunlariyla bulurlar ve kendi yasam alanlarina giren her yeni yaratigin kimligini kokulariyla algilarlar. Baska hayvanlarin korkmus ya da sakin durumda olduklarini bile kokularindan algilayabilirler. Köpeklerin keskin koku almalarini saglayan sey; koku zerreciklerini çeken sarmal biçimli çok ince kemik kivrimlarinin yer aldigi uzun burunlaridir.
Bir köpegin baska bir köpekle karsilastiginda poposunu koklamasi onu tanimak için yaptigi bir davranistir.Bu sayede, onunla ilgili pek çok sey ögrenebilir.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


AdaM Gibi İmza!

BenimLe cenk yapmak adıNa en yürekLinizi yoLLayın!
Dokunursam patLar mayıN.. YüzLerinizi sakLamayın!
Karaya Düşeni akLamayın!MaskeLeri düştü bayım..
Rap'i şaha kaLdırmak adıNa siz ikiniz Şeker yaLayın!
> 1 <