Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Hotmail Aslında Bir Müslüman İcadı

> 1 <

MeHmEtaLiCe
Geldi geçti..

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 5625 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 10-11-2006 18:23

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #220831 03-06-2007 18:28 GMT-1 saat    
Kim derdi ki Hotmail'in aslında bir Müslüman icadı olduğunu. Konuyu gündeme Amerikan Star Times dergisi getirdi. Habere göre Hotmail'in Sabeer Bhatia adında bir Hintli Müslüman mühendisin eseri olduğunu açıkladı.
Amerikan Star Times dergisi, Hotmail'in Sabeer Bhatia adında bir Hintli Müslüman mühendisin eseri olduğunu açıkladı. Büyük ilgi gören Hotmail'i daha sonra Microsoft satın almış. ABD'deki Silikon Vadisi'nde çalışan Müslümanların, Pentium-III'te de büyük payı var.

Dünyanın en fazla kullanılan e-posta servislerinden Hotmail'i bir Müslüman'ın yaptığı açıklandı. Yıllardır gizlenen bu sır, Amerikan Star Times dergisi tarafından ortaya çıkarıldı. Hotmail'i projelendiren Müslüman'ın Sabeer Bhatia adında bir Hintli olduğunu belirten Dergi, 1988 yılında ABD'ye gelen Bhatia'nın Kaliforniya'daki Silikon Vadisi yanındaki Stanford Üniversistesi'ni birincilikle bitirdiğini de kaydetti. Üniversite'den mezun olduktan sonra özel bir şirkette programcı olarak çalışan Bhatia, "Sıcak Mesaj" manasına gelen Hotmail'i burada geliştirdi. Bhatia, Hotmail'i dünyada herkesin rahatlıkla kullanması ve parasız olması şartıyla kullanıma açtı. Hotmail, internet üzerinde yayına girmesiyle ilk ayda milyonlarca kullanıcıya sahip oldu.

400 milyon dolara Gates'in oldu

1997 yılında dünyanın en zengin işadamı ve Microsoft'un kurucusu Bill Gates, Hotmail'i almaya karar verdi. Gates bunun için Sabeer Bhatia'ya 50 milyon dolar önerir. Ancak, geliştirdiği projenin önemini bilen Bhatia, Bill Gates'den 500 milyon dolar talep eder. Daha sonra yapılan uzun görüşmeler sonucu 400 milyon dolarda karar kılınır. Star Times dergisi, Sabeer Bhatia'nın Hotmail'i satmasının ardından, Microsoft firmasına uzman olarak alındığını da belirtti.

Bugün dünya genelinde 100 milyona yakın kullanıcısı olan Hotmail'e günde 3 bin kişi üye oluyor. Birçok önemli programa adını yazdıran Hintli Müslüman Sabeer Bhaita, ünü ve şöhreti dünyaya yayıldıktan sonra ABD eski Başkanı Bill Clinton ve Fransa Devlet Başkanı Jacques Chirac gibi birçok devlet başkanı tarafından makamlarına davet edildi.

Servetini medreselere yatırdı

Star Times dergisi, Sabeer Bhatia'nın hemen hemen servetinin çoğunu ülkesindeki İslâmi okul, medrese ve enstitülere harcadığını kaydetti.

Bugün 100 milyon dolardan fazla servete sahip olan Bhatia'nın, aynı zamanda adını internette yüzlerce İslâmi siteye yazdığı da vurgulandı. Yazılım devi Hotmail kullanıcılarının halen 2 megabyte olan e-posta alanı kapasitesini 250 megabyte'a çıkarmıştı. Hotmail'in ücretli abonleri de yıllık 19.95 dolar ödeyerek 2 GB depolama alanına sahip olabiliyor. Ücretli aboneler ayrıca e-posta ile 20 MB'lık dosyalar gönderebiliyor.

Dünyanın en çok ziyaret edilen portalı msn.com ve en çok kullanılan e-posta servisi Msn Hotmail "tr" uzantısıyla Türkiye'de de hizmet veriyor. MSN Hotmail Türkiye, Türkçe desteği ve 2 GB e-posta kapasitesi ile hizmet vermeye başlamıştı. Türkçe Hotmail'in yanısıra dünyada her ay 350 milyon kişinin ziyaret ettiği MSN portalının Türkiye versiyonu www.msn.com.tr de yayında.

Pentium-III'te de Müslümanların katkısı var

Bugün ABD'nin California eyaletinde bulunan Silikon Vadisi'nde (Silicon Valley) binin üzerinde Müslüman çalışıyor. Bunların büyük çoğunluğunu matematik dehaya sahip olan Hindistanlılar ve Pakistanlılar oluşturuyor. Bilgisayar ve internet alanında birçok gelişmeye adını yazdıran Silikon Vadisi'ndeki Müslümanlar, Pentium-III'ün geliştirilmesinde büyük paya sahipler. ABD'deki birçok Müslüman, bilgisayar yazılımı alanında kendi özel şirketlerini kurmuşlardır. Aynı zamanda Harvard ve Stanford Üniversitesi mezunu Müslüman öğrencilerin Los Angeles'ta İslâmi Enformasyon Servisi (Islamic Information Service) adında bir merkezleri de bulunmakta. İslâm-Amerika İlişkileri Konseyi "Council on American Islamic Relations" (CAIR)'ın eski Başkanı Filistinli Ömer Ahmed de Silikon Vadisi'nin kalbi olan Santa Clara'da bilgisayar çiplerinin kontrolünde çalışan uzmanlardan biri.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


FuRKaN216

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 7836 ileti
Yer: lere tükürmeyin tükürülcek o kadar surat varken:D
İş: de bu benim profilim:)
Kayıt: 13-12-2006 18:56

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#220838 03-06-2007 18:53 GMT-1 saat    
Haber icin tesekkürler

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


ConspiratoroX

grup tuttuğum takım
Çavuş Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 272 ileti
Yer: Brs.UnderGround
İş: Disc Jockey
Kayıt: 20-06-2006 06:56

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#221493 05-06-2007 15:50 GMT-1 saat    
Saolasın haber için kardeşim..

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <