Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Fikri Hakların Korunmasında Tasdix Dönemi

> 1 <

MeHmEtaLiCe
Geldi geçti..

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 5625 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 10-11-2006 18:23

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #222008 06-06-2007 18:47 GMT-1 saat    
Fikri Hakların Korunmasında Tasdix Dönemi

Eczacıbaşı Bilişim ve e-Güven'in geliştirdiği “Tasdix” ile dökümanlara internet aracılığıyla anında zaman damgası eklenebilecek. Böylelikle, hukuksal açıdan bu çalışmaların özgün ve kendilerine ait olduğunu kanıtlamaları çok kolaylaşacak.

Toplantıda bir konuşma yapan Faruk Eczacıbaşı, e-imza çalışmalarının bir uzantısı olarak, yetkili elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı e-Güven'in sağladığı, sayısal zaman damgası sertifikalarının gerek kurumlar, gerekse bireyler tarafından tercih edileceğini düşündüklerini ifade ederek; Tasdix'in amacını şöyle anlattı:

“Temel işlevi elektronik ortamdaki her tür dosyayı güvenilir, uluslararası standartlara uygun, yasal geçerliliği olacak şekilde; işlemin yapıldığı anda ve işlem yapılan bilgisayarda olduğunu gösteren onaylama (zaman damgası) hizmetini internet üzerinden vermek olan Tasdix; Türkiye'de bu konudaki önemli bir ihtiyacı karşılayacaktır. Tasdix sayesinde her yeni fikir ya da eser sahibi eserini bilgisayarına kaydettiği anda zaman damgası ekleyebilecektir ve bu kayıt Türkiye Cumhuriyeti adli mercileri nezdinde 5070 sayılı elektronik imza kanunu sayesinde hukuksal bir delil olarak kabul edilmektedir. Türkiye'de her geçen gün fikri ve sınai haklar konusunda ilerleme kaydediyoruz. Tasdix bu konudaki uygulamaları hızlandıran kullanımı kolay, aynı zamanda güvenilir bir çözüm olarak Türkiye'de bir ilke imza atmaktadır.“

Toplantının bir diğer konuşmacısı olan Türkekul Hukuk Bürosu sahibi Avukat Erdem Türkekul konuşmasında, fikri haklar, bu konudaki eksiklikleri ve yaşanan olaylarla ilgili örnekler verdikten sonra; zaman damgası Tasdix'in fikri haklar sürecine nasıl bir etkisi olacağını şu sözlerle açıkladı:

“Ülkemizde fikri hakların korunmasıyla ilgili yaşanan sorunların en önemlilerinden biri, hak sahipliğin kanıtlanması sorunudur. Uygulamada hak sahipliğinin kanıtlanması için eserin noterde suretinin çıkarılması, iadeli taahhütlü mektupla eser sahibinin eseri kendisine yollaması gibi masraflı ve içeriğin gizliliği açısından güvenli olmayan çeşitli yöntemler kullanılıyor. Bu yöntemlerin hepsinin ortak noktası eserin oluşturulma anı ile ilgili zaman bilgisinin kayıt altına alınması ve bunun mahkemelerde delil olarak kullanılabilmesi. Tasdix, eserin oluşturulma anını kanıtlayabilecek nitelikte, delil elde etmemizi sağlayarak bu sorunu çözümlüyor. ”

E-Güven Genel Müdürü Can Orhun ise Tasdix'in, kullanımı kolay ve ekonomik bir çözüm olacak şekilde tasarlandığını anlattı:

“Kullanıcılar ücretsiz olarak üye oldukları Tasdix internet sitesinden, ihtiyaçları kadar kontör satın alarak hemen dosyalarına zaman damgası ekleyebilirler. Oluşturulan sistemde kullanıcının dosyasına veya dosyanın içindeki bilgilere erişim söz konusu değil. Tasdix, Internet üzerinden yapılan basit bir işlemle dökümanlarınızı hiçbir yere göndermeden, bilgisayarınızın üzerinde damgalamanızı sağlıyor. ”

Musiki Eseri Sahipleri Grubu (MSG) ise toplantıya, Yönetim Kurulu Başkanı Garo Mafyan, grup üyeleri Kerem Görsev ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeynep Talu ile katıldı. MSG adına bir konuşma yapan Garo Mafyan, telif ve sanat eserleri hakları konusunda günümüzde ciddi sıkıntılar yaşandığını belirterek şunları söyledi:

“Tasdix bizim için ekonomik, hızlı ve pratik bir çözüm sağlıyor. Bu hizmetle grubumuzdaki sanatçılar eserlerini bilgisayarlarına kaydettikleri andan itibaren, kullanımı kolay Tasdix uygulaması ile güvenilir, pratik ve resmi geçerliliği olan bir elektronik belgeye sahip olacaklar. MSG olarak, tüm bu avantajları bize sağlayan Tasdix'i sanatçılarımızın da kullanması için özel bir paket anlaşması yapmış bulunuyoruz.”bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile)

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <