Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Cep Telefonlarının Dinlenmesine Son...!

> 1 <

MeHmEtaLiCe
Geldi geçti..

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 5625 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 10-11-2006 18:23

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #223096 08-06-2007 20:38 GMT-1 saat    
Symbian işletim sistemine sahip cep telefonlarına yüklenebilen Gold Lock adlı program, cep telefonlarının, GSM operatörleri dahil tüm kurum ve kişilerce dinlenmesini engelliyor.


Satışı için Ulaştırma Bakanlığı'ndan izin beklenen Gold Lock isimli program ile cep telefonların dinlenebilmesi imkansız hale gelecek.

Program, cep telefonlarının dinlenmesine karşı iki kat güvenlik duvarı oluşturuyor. Programın sağladığı 1024 bit asimetrik ve 256 bit simetrik şifreleme sistemi, telefonların dinlenebilmesini imkansız hale getiriyor. Program, sadece Symbian işletim sistemli cep telefonlarına yüklenebiyor.

Program ile birlikte cep telefonu iki modlu olarak çalışıyor. İstendiği taktirde birinci moda alınarak, program yokmuş gibi normal görüşmeler yapılabiliyor. İkinci modda ise sadece kriptolu (şifrelemeli) görüşmeler yapılıyor. Ancak, kriptolu görüşme için karşı taraftaki telefonda da güvenlik programının yüklü olması gerekiyor.

Program, 1024 bit şifrelemenin yanısıraher telefon görüşmesindeki şifrelemeyi değiştirerek; telefonlarının dinlenme ihtimalini tamamen ortadan kaldırıyor. GSM operatörleri de dahil olmak üzere hiçbir kurum veya kişilerce dinlenebilmeye imkan vermeyen program, Ulaştırma Bakanlığı'nın satış izni vermesinden sonra 1000 dolardan piyasaya sunulacak.

İsrail firmasından Gold Lock isimli programın Türkiye distribütörlüğünü alan Teknosafe'nin pazarlama müdürü Ersin Özkan, Brezilya, Almanya, İtalya gibi birçok ülkede Gold Lock programının satılıp kullanıldığını, Türkiye'de de programın satışı için izin beklediklerini söyledi. Aselsan'nın dinlenmeyi engelleyen kriptolu telefonlarının gelecek yıldan itibaren Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ve üst düzey kamu görevlilerine satmayı planladığını hatırlatan Özkan, her vatandaşın iletişim özgürlüğüne sahip olduğunu, bu nedenle satış izni verildikten sonra her vatandaşın bu program sayesinde iletişim özgürlüğüne kavuşacağını savundu.

Ulaştırma Bakanlığı'nın satış izni vermesinden sonra programı 1000 dolardan piyasaya sunmayı planladıklarını söyleyen Özkan, piyasada izinsiz olarak 30 bit şifrelemeli programların 3-4 bin euro fiyat ile satıldığını, kendilerinin satışa sunacağı ürünün ise çok daha ekonomik olduğunu sözlerine ekledi.

Telsiz haberleşmesinde kriptolama üzerinde çalışan ve sistemler üreten Aselsan, kripto ve bilgi güvenliği konularındaki bilgi birikimini '2112 GSM Kripto Modülü Projesi' kapsamında sabit ve cep telefonlarına uygulamayı hedefliyor. Bu kapsamda, mevcut cep telefonlarına bluetooth arayüz üzerinden kablosuz olarak bağlanarak güvenli konuşma yapacak küçük bir kripto cihazı geliştiriyor. 2008 yılında üretimi planlanan '2112 GSM Kripto Modülü' ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve kamu kurumlarında "gizli" konuşmaların yapılması amaçlanıyor.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <