Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

PC nin gücünü koruyun

> 1 <

muhammetsude

grup tuttuğum takım
Cezalı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 204 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 12-04-2007 12:36

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #232356 27-06-2007 12:30 GMT-1 saat    
1- Işık ve kontrast ayarı

Bir çok bilgisayar kullanıcısı aslında ışık ve kontrast ile sorun yaşamaz. Belki de yaşadığının farkına varmaz. Yüksek seviyedeki ışık, hem daha fazla elektrik tüketir hem de sağlığa zararlı- dır. Işık ve kontrast ayarını en iyi seviyeye getirmelisiniz.

2- Monitörlerinizi uygun zamanda kapatın

Monitörlerin çoğu CRT (Cathode Ray Tube – Katot Işınlı Tüp) türü monitörlerdir ve bu tür monitörler çok daha fazla güç harcarlar. Eğer bilgisayarınızı uzun süre kullanmayacaksanız, monitörünüzün boşuna açık kalmasına gerek yoktur. Windows işletim sistemi, bu önlemi dilerseniz sizin için alabilir. Şu adımları denemelisiniz; Denetim Masası/Güç Seçenekleri penceresini açıp Güç Düzenleri menüsünde bulunan Ev/Ofis Masası seçeneğini işaretleyip Monitörü Kapat başlığının hemen yanına size uygun olan bir süre, örneğin 10 dk seçip Uygula butonuna basın.

3- Sabit disklerinizi kapatın

Siz işletim sistemini kullanırken ya da bir uygulamayı çalıştırdığınızda sabit diskinizdeki veriler her zaman için okunurlar. Ve bu okuma işleminin gerçekleşmesi için sabit diskin çalışması gerekir. Diskler döndüğü sürece de güç tüketimi devam eder. Ancak uzun süreli olarak bilgisayarınızın başından ayrıldığınız zaman sabit disklerin çalışmasına gerek yoktur. Bu işlemi de otomatik hale getirebilirsiniz. Denetim Masası/Güç Seçenekleri penceresini açıp Güç Düzenleri menüsünde bulunan Sabit Diskleri Kapat başlığının hemen yanına size uygun olan bir süre, örneğin 20 dk seçip Uygula butonuna basın.

4- Çevrebirimleri kapatın

Tarayıcılar, hoparlörler, yazıcılar gibi çevre birimleri, açık olduğu sürece elektrik kaynağını ciddi anlamda kullanırlar. Bir çok kullanıcı ise bu araçların açık kaldığının farkına bile varmaz. Bilgisayar kapandığında her şeyin de kapandığını zanneder. Oysa durum öyle değildir. Bu konuda biraz cimri davranmanız size çok şey kazandırabilir.

5- Bilgisayarınızı askıya alın

Bilgisayarınızı geçici olarak kapatabileceğinizi biliyor musunuz? Yani siz, uygulamalar üzerinde çalışırken bilgisayarınızı kapatıyorsunuz ve sonra tekrar açtığınızda bilgisayarınız tüm uygulamalar çalışırkenki hali ile yeniden karşınızda. Bunu Askıya Al seçeneği hallediyor. Bu seçeneği aktif hale getirmek için şu adımları izleyin; Denetim Masası/Güç Seçenekleri penceresini açın ve Gelişmiş sekmesinde bulunan Bilgisayarımın güç düğmesine bastığımda başlığının altındaki seçenekler arasından Askıya Al seçeneğini işaretleyin ve Uygula butonuna tıklayın. Artık kasanı n önünde bulunan güç düğmesine bastığınızda bilgisayarınız uyku moduna geçecektir. Tekrar bastığınızda ise aynı şekilde uyanacaktır

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


bekonic

grup tuttuğum takım
Yüzbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1538 ileti
Yer: Antalya
İş:
Kayıt: 03-04-2006 15:23

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#234230 03-07-2007 20:19 GMT-1 saat    
Teşekkürler

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <