Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Truva Atları Konuşmaya Başladı..!

> 1 <

MeHmEtaLiCe
Geldi geçti..

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 5625 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 10-11-2006 18:23

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #235053 07-07-2007 09:09 GMT-1 saat    
Yeni tespit edilen bir Truva Atı, kurbanlarının bilgisayarlarına zarar vermekle kalmıyor aynı zamanda ne yaptığını sesli bir şekilde ifade ederek, kullanıcılar ile alay ediyor.

Yeni fark edilen zararlı bir program, dosyaları silerken bir yandan da konuşarak bunu haber veriyor. Truva Atı şeklinde şeklinde çalışan zararlı programın ilk olarak kullanıcı tarafından bilgisayara indirilmesi gerekiyor. İndirme işlemi gerçekleştikten sonra, bilgisayarın sabit diskinde bulunan dosyaları silmeye başlayan BotVoice.A adlı program, işi bir adım daha ileri götürüp, dosya sildiğini kullanıcıya sesli olarak bildiriyor.

Panda tarafından geçen hafta belirlenen BotVoice.A, dosyaları silerken adeta cepheden bildiren bir savaş muhabiri gibi konuşuyor. Tabii, böyle bir durumda cepheden bildiren bir savaş muhabirinin, hiç değilse ciddi bir yayıncılık yapmasını bekleyenler ise, ifade biraz ağır olsa da; avuçlarını yalıyorlar. Çünkü, program arkadan hanceri batırmakla kalmıyor hem de bunu alay eder bir şekilde; "You have been infected I repeat you havebeen infected and your system files have been deleted. Sorry. Have a nice day and bye bye," diye ifade ediyor.

Tam tercümesi olmasa bile; "Virüs artık bünyende. Tekrar ediyorum, virüs artık sistemine girdi ve sistem dosyaları silindi. Kusura bakma. Hayat güzel üzme kendini. İyi günler dilerim, hoşçakal" diye Türkçe'ye çevirebileceğimiz ifade, kullanıcıya silinen sistem dosyalarının yanında ikinci bir darbeyi vuruyor.

KENDİLİĞİNDEN YAYILMIYOR

BotVoice.A'nın rahatlatan tarafı ise virüsler gibi bilgisayardan bilgisayara kendiliğinden yayılmaması. Bu noktada, programı yazanlara "Neyse canım hepten de sadist değillermiş" göndermesi yaparken, programın P2P ağlar ve CD ve USB bellek gibi taşınabilir medyalar aracılığı ile bulaştığını belirtelim. Windows işletim sisteminde bulunan metin-okuma programının kullanılması ile gerçekleştirilen konuşma işlemi, Windows 2003, XP, 2000, NT, ME, 98 ve 95 işletim sistemi kullanıcılarını tehdit ediyor.

BİZİ NASIL ETKİLER

Durumu, bu topraklarda yaşayanlar için kısaca değerlendirmeden geçmeyelim. Sokakta yürürken karşılaşılan anlık bir ters bakışı, ya da şaka ile söylenmiş bir sözü dahi büyütüp, olmadık yerlere çeken ve bunu üçüncü sayfa haberlerine kapak olacak şekilde sonlandırmayı başaran insanların var olduğu ülkemizde, böyle alay eden bir programa nasıl tepki verileceğini düşünmeden edemiyorum.

Aklıma iki çabuk cevap geliyor, birincisi o bilgisayarın, anlık tepkiye kurban gidip aramızdan ayrılması, ikincisi ise programı yazanlar hakkında küfürle başlayan sürecin, "kim bunlar" diye devam eden dedektiflik serüveni ile devam etmesi. Elbette, her ne kadar dosyaları silinmiş olsa da, sesli mesajın içindeki ince espiriyi tebessümle karşılayacak birkaç kullanıcı çıkacaktır.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <