Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Ekranların M kuşağı LED ile geliyor..!

> 1 <

MeHmEtaLiCe
Geldi geçti..

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 5625 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 10-11-2006 18:23

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #235214 07-07-2007 19:34 GMT-1 saat    
LCD ekranlara göre çok daha az pil tüketen ve çok daha hafif olan LED ekranlar pazara geliyor.Yeni, çok ince ve güç tüketimini rakibi LCD ekranlara göre çok daha aşağıya çeken LED ekranlar pazara geliyor. Ekran pazarında yeni bir kuşak açacak olan LED ekranların, güçlü arka alan aydınlatmasına ihtiyaç duyan LCD ekranlar gibi güç tüketmeden, smartphone'larda, oyun konsollarında ve taşınabilir medya oynatıcılarda keskin görüntüler sağlaması, gelecekte bu alanda ipleri eline alacak teknoloji olduğunu gösteriyor.

Mobil cihazlarda batarya süresinin ve ekran parlaklığın aranan özelliklerinin başında geliyor oluşu, bu alanda ortaya çıkan teknolojilere olan ilgiyi de beraberinde getiriyor. LED ekranların, LCD'lere oranla yüzde 40 enerji tasarrufu sağlaması, LCD ekranlar gibi arka alan aydınlatmasına ihtiyaç duymaması ve neredeyse LCD ekranların yarısı inceliğinde olması, bu ekranları mobil cihazlardadaha tercih edilir kılıyor.

BÜYÜKLERİN GÖZÜ DE BU PAZARDA

LED'lerin bu cazibesi, büyük LCD üreticilerinin de bu alandaki ticareti fırsat olarak görmesine yol açıyor. Sony ve Samsung gi dev üreticiler, LCD fiyatlarında geçen yıl yaşanan gerileme nedeni ile de LED ekranlara daha sıcak bakıyor. Samsung teknolojiyi bazı müzikçalarlarında kullanırken, Sony yıl sonunda çıkaracağı küçük TV'lerde bu teknolojiyi kullanmayı planlıyor.

Düşük güç tüketimi özelliğine sahip LED ekranlar ile yine düşük güç tüketen LCD ekranların 2007 yılındaki pazar payı 6 milyar dolar seviyesinde yer alırken, bu rakamın öngörülen yıllık yüzde 27 büyüme oranı ile 2012 yılında 24 milyar dolar seviyesine çıkacağı tahmin ediliyor.

IPHONE'DA DA LED KULLANILABİLİR

LED, ekranın muhtemel görüneceği yerlerden biri de Apple'ın iPhone'u olabilir. Ürünün multimedya özellliklerini öne çıkarması, geniş ekranı ve kablosuz ağlara bağlanmayı sağlayan Wi-Fi özellikleri çok çeşitli amaçlar için kullanılmasının önünü açarken, aynı zamanda erken tükenen şarj anlamını da taşıyor. Apple'ın, iPhone çıkmadan önce yaptığı son rötuşları ekran dayanıklılığı ve artan batarya süresini artırmak için yaptığını hatırladığımızda; şirketin LED ekranalara özel bir ilgi göstereceğini düşünebiliriz.

LCD ÜRETİCİLERİ DE BOŞ DURMUYOR

LED ekranların, LCD ekranlar karşısında kesin kazanan olarak ilan edilmesi elbette biraz zaman alacak. Yeni teknoloji geliştirmenin maliyetli olduğu bir ortamda, LG gibi şirketlerin olanın üzerinde iyileştirmeler getirme stratejisi, yeni teknolojiye geçişin hızını yavaşlatacağa benziyor. LG, yeni güç kontol teknolojisi ve arka alan aydınlatması için optik sensörler geliştirirek LCD ekranları, çokça eleştirildiği güç sarfiyatı konusunda iyileştirmeye çalışıyor.

Bu gelişmenin, her ne kadar LED'in yaygınlaşma hızını yavaşlatacağı düşünülse de; az enerji harcayan araç radyolarında kullanılmaya başlanan LED teknolojisinin, büyük televizyon ekranlarına taşınması sadece zamana kalmış bir durum.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <