Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Türkiye'de 'bilim muhabirliği' Gelişiyor..!

> 1 <

MeHmEtaLiCe
Geldi geçti..

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 5625 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 10-11-2006 18:23

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #237593 16-07-2007 13:49 GMT-1 saat    
Gelişmiş ülkelerde var olan ''bilim muhabirliği'' kavramı, Türkiye'de de son yıllarda yeni bir muhabirlik dalı olarak ortaya çıkmaya başladı.
Bilim muhabiri, ''basılı veya görsel iletişim araçlarında, karmaşık bilimsel konuları, sade ve herkesin anlayabileceği bir dille sunan gazeteci'' olarak tanımlanıyor.

Gelişmiş ülkelerde uzun süredir var olan bilim muhabirliği kavramı, Türkiye'de de ekonomi, kültür ve spor gibi dalların yanında yeni bir dal olarak ortaya çıkmaya başladı.

Bilim muhabirliğinin asıl amacı, ''bilimsel olguları tüm karmaşıklığıyla anlayıp, bunu sade bir dille geniş halk kitlelerine sunabilmek ve bilimi popüler hale getirmek'' olarak belirtiliyor.

Ancak, bilimin ve gazeteciliğin iki farklı yöntemle çalışan alanlar olması nedeniyle, bilim muhabirliği bazı zorlukları da beraberinde getiriyor.

Bu alanda çalışacak kişilerin, hem gazetecilik, hem de bilim alanlarında uzmanlaşmış olması, topladığı haber nitelikli bilgileri yazılı veya görsel olarak sunabilirken, karmaşık bilimsel çalışmaları da takip edip, elde ettiği verileri basit sözcüklerle açıklayabilmesi gerekiyor.

-TÜBİTAK ÖNCÜ ROL OYNUYOR-

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) yetkilileri, bu alanda çalışacak muhabirleri bilimin güler yüzüyle tanıştırmayı, onlara bilimi sevdirmeyi, bu işi ilgiyle takip etmeleri ve Türkiye'ye bilim muhabirliği kavramının yerleşerek hayata geçirilmesi için girişimlerde bulunduklarını kaydettiler.

Yetkililer, bu kapsamda, bilimsel düşünce ve merak duygusunun toplumun her kesiminde oluşmasının sağlanması amacıyla yürüttükleri eğitimsel ve bilimsel etkinliklere geleceğin bilim muhabirlerinin de davet edildiğini belirttiler.

Yetkililer, bu kapsamda son olarak, akademisyen ve öğretmenlerin katıldığı ''TÜBİTAK, Amanoslar ve Antakya Çevresi, Ekoloji Temelli Doğa Eğitimi''ne bir muhabir davet edilerek eğitimde yapılan çalışmaların ve sunulan bilimsel bilgilerin kamuoyuna duyurulduğunu kaydettiler.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <