Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Red Sonja mı Red Sonya mı?

> 1 <

LoK!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3660 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 05-07-2006 13:15

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #240193 22-07-2007 20:32 GMT-1 saat    
Conan ve Hyborea Dünyası dahil Robert E. Howard'ın tüm eserlerinin telif haklarına sahip Paradox Entertainment ile Red Sonja'nın telif haklarına sahip Red Sonja LLC arasında 2006 yılında başlayan anlaşmazlık nihayet bugün (16 Temmuz) mahkemeye taşınıyor. Bu dava Red Sonja LLC tarafından Paradox Entertainment'a karşı açılan 5 milyon $'lık bir tazminat davası.

Robert E. Howard tarafından yaratılan Red Sonya (”y” harfi ile) 16. yüzyılda yaşayan tabancalı bir Rus savaşçıydı ve sadece 1930′larda yayınlanan kısa bir hikayede yeraldı. Howard'ın Conan'ı 1970 yılında Marvel Comics tarafından çizgiroman serisi olarak yayınlanmaya başlayınca konsepti çizgiromana taşıyan yazar Roy Thomas ve ilk yeraldığı hikayenin çizeri Barry Windsor-Smith tarafından bu karakterden ilham alınarak Conan'ın Hyborea Dünyası'nda yaşayan, zincir zırh giyen, kılıçlı bildiğimiz Red Sonja (”j” harfi ile) yaratıldı. Thomas ve Smith yıllar önce karakteri yaratırlarken tek bir harfin değişikliğinden ortaya çıkan bu durum bugün yaşanan sorunun kaynağı oldu.

Red Sonya'nın telif hakları tüm diğer Howard eserleri gibi Paradox Entertainment'a ait, Red Sonja'nın telif hakları ise Red Sonja LLC'ye ait. Her ne kadar ikisi farklı karakterler olsalar da Red Sonja hikayelerinin Conan'ın da yeraldığı Hyborea Dünyası'nda geçmesi kargaşanın ortaya çıkması için başlıca sebep. Paradox Entertainment bu durumu gerekçe göstererek Red Sonja'nın haklarının da kendilerine ait olması gerektiğini, aksi halde Red Sonja hikayelerinde Hyborea Dünyası'nın kullanılamayacağını öne sürdü ve web sitelerinde de bunu yazdı.

Dark Horse Comics'in yayınladığı aylık Conan serisinin #23. sayısındaki okur mektuplarında da Red Sonya'nın ileride hikayelerde gözükeceğini belirtti. Red Sonja çizgiromanlarını yayınlayan Dynamite Entertainment ise bu duruma tepki gösterek karakterin çizgiroman haklarının kendilerine ait olduğunu, Dark Horse'un sadece tek bir harf değişikliğini kullanarak okurları yanlış yönlendirdiğini ve buna hakkı olmadığını savundu.

Aynı şekilde Paradox Entertainment tarafından Red Sonya film haklarının da kendilerinde yeralması gerektiği ve eğer isterlerse Conan filmlerinde ya da solo filmlerde kullanabilecekleri iddia edildi. Oysa Red Sonja LLC tarafından karakterin film hakları bir süre önce Nu Image yapımcı firmasına satılmıştı.

Tüm bu kargaşanın ardından sonunda Red Sonja LLC telif haklarına sahip oldukları bir karakter için haksız iddialarda bulunarak telif haklarını ihlal ettiği, haksız çıkar gözettiği ve bir daha bu durumu leyhine çevirmek için kullanmaya kalkışmaması gerekçesiye Paradox Entertainment'a 5 milyon $'lık dava açtı.

Tüm bu olaylar şu şekilde de özetlenebilir:

80′li yıllardan beri unutulmaya terkedilen Red Sonja'nın çizgiroman telif hakları 2000′lerde Dynamite Entertainment tarafından alınarak yeniden yayınına başladığından beri karakter yeniden epey popüler bir hale geldi ve şu an Dynamite'in en çok satan çizgiromanı durumunda. Paradox Entertainment'ın uzun yıllardır umursamadığı bu karakter yeniden popüler hale gelince maddi konuda iştahını kabartarak bu hakları eline geçirmek istemekte. Kesin olan tek bir şey var ki Conan ve Red Sonja'nın çizgiroman telif hakları şu anda farklı firmalara ait ve ikisini daha uzun süre yeniden birarada göremeyeceğiz.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


BU ÜYEYE ERİŞİM ENGELLENMİŞTİR

Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi,23/08/2008 tarih ve 2008/318 nolu kararı gereği bu üyeye erişim TELEKOMÜNİKASYON İLETİŞİM BAŞKANLIĞI'nca engellenmiştir.
> 1 <