Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Authority Revolution

> 1 <

LoK!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3660 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 05-07-2006 13:15

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #240208 22-07-2007 20:57 GMT-1 saat    
Marvel ve DC den ise küçük yayın evleri hikaye üretmekte çok daha başarılı. Wildstorm her ne kadar DCnin bir alt kuruluşu olsa da DC den ve Marvel'dan çok daha iyi hikayeler üretiyor.

Daha önce çıkan Coup D'etat serisinde Authority ABD'nin yönetimini ele geçirmiş politikacıların bir güzel benzetmişti. Bu sebepten süper güçler karşı savaşması için kurulan Stormwatch Team Achilles grubu yasadışı bir konuma düşüp yer altına çekilmişti.

Authority Revolution 12 sayılık Ed Brubaker tarafından yazılmış bir seri, Ed Brıbaker, Azerello ile beraber şu sıralardaki favori yazarlarımdan biri. Daha önce Sleeper serisini okumuş ve anlatmıştım.

Wildstorm evreni Marvel ya da DC evreni gibi saçmalamıyor. Süper güçler ya devlet tarafından ya da büyük şirketler tarafından üretiliyor genelde, ama bazıları kontrol edilemiyor ve dünya politikası üzerinden büyük yaptırımları var. En sonunda Amerikan başkanının saldırgan ve sadece büyük şirketleri koruyan politikalarından bıkan Authority Amerikanın yönetimini devralmıştı (Niye Avenger ya da JLA bunu yapmaz hele JLA'nın yarısı uzaylı hani Milliyetçilikte yok işin içinde bu bile Avengers ve JLA'yı komik duruma düşürüyor)

Authority Revolution ise bundan sonra olan olayları anlatan 12 sayılık bir hişkaye.
Öncelikler Authority hakkında biraz ön bilgi vererek başlayayım. Wildstorm evreninde Henry Bendix adlı bir sibernetik uzmanının yönetiminde birleşmiş milletler bağlı bir Strormwatch isimli bir süper güçleri olanları kontrol etmek amaçlı bir birim kurulur. Bu birim süper güçleri olan canlıları hem kontrol etmek hem de bunları kullanarak çeşitli sorunları çözüyordu, Bendix'in aşırı güç isteğiyle yasa dışı yollara sapan stormwatch, Bendix'in aynı zamanda Authority'nin de kurucusu olan Jenny Spark tarafından öldürülmesiyle yeni bir yönetici ile tekrar eski işlevine kavuşmuştu. Dünyaya yönelen Alien (bildiğimzi Alien) tehdidini yok etmek için yönetim gemisini güneşe göndermek zorunda kalmalarıyla. Birleşmiş Milletler bir daha bu yönde bir çalışma olmayacağını duyurarak Stormwatch'ı kapattı.

Sonra daha iyi bir dünya yaratma amacıyla Jenny Spark Stormwatch tan tanıdığı bir grup süper güçlü canlı (SPB super Powered Being) yı bir araya getirerek Authority'i kurdu. Authority'ye evsahipliğini Carrier isimli boyutlar arası dolaşabilen orijini bilinmeyen bir gemi yapıyordu.

Neyse bunlar en sonunda ABD yönetimini ele aldılar.

Revolution da ise bu ele alma noktasından sonra oluşan ülkeyi yönetme, oluşturdukları monarşiye karşı, halkın büyük şirketler ve eski bir düşmanlarının manüpülasyonuyla isyanı bu isyan sonucu ölen binlerce insan ve sonucunda Authoritynin dağılmasına kadar giden bir süreci anlatıyor. Authority yönetiminde ucuz enerji kaynakları ve suç oranı azalmış bir toplum ile hızla gelişen bir ütopyaya doğru yönelen Amerika'da isyan çıkarmanın en kolay yolunun herkesin övündüğü milliyetçilikten geçmesi ilginç bir nokta.

Authority yüzünden demokrasi yok, ama daha iyi bir dünya var, oysa zaten seçim olsa a gerçek anlamda demokrasinin olmadığı ABD daha iyi yaşam şartları ve daha düşük suç oranındansa yeniden önce Amerika diyen haline dönmek istiyor, önemli olanın daha iyi bir yaşam değil de, diğerlerinden daha üstün olmak olması insanın içinde bulunan bir ironi olması ilginç.

Revolution ağır taşlamalar ve sistem eleştirisi iel beraber aksiyonunda çok iyi harmanlandığı bir öykü olmuş, her ne kadar eski düşmanın dönmesi öykülerinden haz etmesem de yaratılan evren gereği bu daha güzel yedirilmiş.

Yaratıcılıktan uzaklaşıp durmadan tekrar eden Marvel ve Dc evrenlerinden sonra Wildstorm ilaç gibi geliyor, kahramanların marka olmaması daha kolay harcanabilmelerini sağlıyor bu da hikayedeki heyecanın dozunu arttırıyor.

Nerden bulursunuz bilmiyorum ama imkanı olanlar kaçırmasın

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


BU ÜYEYE ERİŞİM ENGELLENMİŞTİR

Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi,23/08/2008 tarih ve 2008/318 nolu kararı gereği bu üyeye erişim TELEKOMÜNİKASYON İLETİŞİM BAŞKANLIĞI'nca engellenmiştir.
> 1 <