Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Google'ın yükselişi, Microsoft'u Yahoo'yu almaya mı zorluyor?

> 1 <

_antika_

grup tuttuğum takım
Cezalı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2646 ileti
Yer: Bursa
İş: Öğrenci
Kayıt: 28-05-2006 15:51

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #241275 27-07-2007 06:37 GMT-1 saat    

Yaptığı teknoloji yatırımları ve satın almalarla son dönemde yeni ekonominin yıldızı olan Google'un hızlı gidişi, Microsoft'un Yahoo operasyonunu yeniden gündeme almasına yol açmış gözüküyor

ABD'li yazılım devi Microsoft'un, ünlü arama motoru Yahoo'yu almak için yeniden harekete geçtiği iddia edildi. İnternette arama pazarının lideri Google'la rekabet etmek isteyen Microsoft'un, Yahoo için 50 milyar doları gözden çıkardığı öne sürülüyor.

Bu satın almanın gündeme gelmesinde, Microsoft'un girdiği birçok yeni iş dalında başarısız olması ile Yahoo'nun Google'la rekabette yaptığı hataların önemli rol oynadığı belirtiliyor.

Dünyada masaüstü bilgisayarların yaklaşık yüzde 90'ında bulunan Windows işletim sistemiyle pazarın lideri olan Microsoft, bu alan dışında piyasaya çıkardığı pek çok yeni üründe böylesine bir başarıya ulaşabilmiş değil.

Uluslararası platformlarda yapılan analizlerde Microsoft'u, yeni girdiği alanlarda 'trendi yaratan değil, takip eden' konumunda olmasının zorladığı belirtiliyor.

Yahoo'nun eksik yönleri

Yahoo'nun ise geçen dönemde yapılan beş büyük hata nedeniyle Google'la rekabette geride kaldığı belirtiliyor.

Bu hataları şöyle sıralamak mümkün: '1999'da Broadcast.com'u 5.7 milyar dolara satın aldı ancak ses ve görüntü servislerinde beklenen getiriyi elde edemedi', 'Google'ın arama pazarında öne geçmesine seyirci kaldı', 'Google, Yahoo'nun online reklam iş modelini alıp geliştirdi, Yahoo ise kendi sistemini geliştiremedi', 'online video ve arkadaşlık - buluşma siteleri konularında pasif hareket edildi', 'teknolojiye daha fazla önem vermek yerine, medya şirketi olmaya soyundu'.

Her iki şirketin böylesine strateji hataları Google'ın işlerini büyütüyor. Arama motoru dünyasının tartışmasız lideri olan Google, Gmail'le de e-posta alanında önemli başarı yakaladı. Yeni satınalmaların altına imza attı.

2006 yılında video gösterim - paylaşım sitesi Youtube.com'u 1.65 milyar dolara aldı. Tüm bu işlerin ardından ABD'de hisse değeri 500 doları aştı, şu sıralarda 470 dolarlar seviyesinde seyrediyor. Şirketin değeri ise 146 milyar doları buldu.

Şirketlerin Piyasa Değerleri

Microsoft 292 milyar dolar
Yahoo 42 milyar dolar
Google 146 milyar dolar

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu
bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) Fenerbahçeli>>>>>
> 1 <