Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

İnternetin Yeni Devrimi

> 1 <

NetsinaN

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2203 ileti
Yer: Istanbul Şubesi
İş: Ceo
Kayıt: 20-12-2005 23:03

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #2243 23-02-2006 12:35 GMT-1 saat    
Cepten internet görüşmesi Türk Telekom ve Vodafone gibi operatörleri kıstırdı. Operatörler de ücretleri ucuzlatmak için internet teknolojisine sarıldı. Ancak daha kötüsüne az kaldı: Kablosuz internet noktalarında bedava cep telefonu görüşmesi!

Ahmet Bey, İstanbul`da kablosuz internet ağı kurulu olduğu bir kafede oturuyor. Cebinden çıkardığı telefon, dünyanın Skype yazılımı ile çalışan ilk telefonlarından. Almanya`daki arkadaşı Mehmet Bey`i arıyor. Mehmet Bey`de de aynı telefondan var. İki arkadaş 15-20 dakikalık bir görüşme yapıyor ve bir kuruş para ödemiyor. İnternetin bedava ses mucizesi bu. Ahmet Bey, Skype`yi 2 yıldan bu yana evindeki bilgisayarında kullanıyordu. Şimdi bedava internet telefonu cebe de girdi... Ahmet Bey`in evinde kablosuz ADSL modem kurulu. Aynı bedava görüşmeyi evinde de yapabiliyor.

İşte bu senaryo önümüzdeki aylarda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye`de de gerçek olacak. Skype ve Messenger benzeri internet telefonları artık cebe giriyor. Telekom dünyası "mobil", "sabit" ve "internet telefonu"nu birleştirecek yeni fikir ve teknolojilerle heyecanlı günler yaşıyor. İnternet ve cep telefonu yakınlaşması Türk Telekom`un yeni patronu Oger Telecom ve Telsim`in yeni sahibi Vodafone`un da gündeminde. GSM operatörleri internetten korkuyor, ama çözümü yine internette buldular.

Operatörler de internete sarıldı
İstanbul, İstiklal Caddesi`nde kablosuz internet ağı bulunuyor. Ayşe Hanım, geçen hafta 250 dolar verip Nokia`nın yeni çıkardığı 6136 model telefonda aldı. İstiklal`de yürürken telefonu ile evi arıyor. Abonesi olduğu GSM operatörü yeni bir teknolojiye geçti. Buna lisanslanmamış Mobil Erişim (UMA) deniliyor. Ayşe Hanım`ın telefonu kablosuz internetin bulunduğu İstiklal Caddesi`nde İnternet üzerinden GSM ağına bağlanıyor. Bu sayede bir dakika görüşme için 20 kuruş yerine 10 kuruş veriyor. İstiklal Caddesi`nden arabasına binip uzaklaşırken ise telefonu otomatik olarak GSM ağına geçiş yapıyor ve tarife tekrar 20 kuruşa dönüyor. Ayşe Hanım, kablosuz internetin bulunduğu ofise geldiğinde ise tekrar internete bağlanıyor. Geçişi sorunsuz yapan sır ise telefonun içindeki özel internet yazılımı.

Operatörler maliyetlerini azaltıp görüşmeyi ucuzlatmak için internete sarılacak. Lisanlanmamış Mobil Erişim (UMA) teknolojisi mobil kullanıcıların mobil ve kablosuz internet (WiFi) ağları arasında sorunsuz geçiş yapmayı sağlıyor. Bu da tüketiciler açısından kablosuz internet noktalarında yapılan aramalarda faturaların azalması demek. Çünkü iki network teknolojisi birlikte kullanılıyor. Operatörler, sektör uzmanlarının deyimiyle internet telefonu şirketlerine meydan okuyarak "İnternet konuşmasını biz veririz, parayı da biz kazanırız" diyor.

Operatörler bugün fiyatlar ve kullanım şartları üzerinde büyük bir kontrole sahip. Ancak 2-3 yıl içinde bu işin kontrol dışına çıkacağı belirtiliyor.

Nortel bir proje üzerinde çalışıyor
Bu yöntemde operatörler görüşme ücretinin dakikasını ucuzlatıyor. Ancak ses haberleşmesinden büyük paralar kazanan operatörleri devre dışı bırakacak ve mobil telefonu bedava yapacak çözümler de çok uzakta değil. Bilgisayarda bedava "Alo" sağlayan Skype`nin mobil versiyonları, kablosuz internet ortamında telefonu bedava yapacak.

Mobil iletişimde ufak gören şirketlerden telekomcu Nortel Netaş, geliştirdiği Multimedya İletişim Sunucusu (MCS) ile ses, data ve görüntünün birlikte olduğu tümleşik çözümlere odaklı çalışıyor. Bu hedefin bir örneği olan MCS, global bir proje. MCS`nin cep telefonunda çalışan bir versiyonu da geliştirildi. Bu sayede nerede olursak olalım -havalanında bir wireless (kablosuz) noktasında olabilir- internet ortamına girdiğimiz andan itibaren MCS`e ulaşarak internet telefonu görüşmesi yapabiliyoruz.

Cep telefonu telefon olmaktan çıktı
Cep telefonları yüksek hızlı internet, anında mesajlaşma, 3 megapiksel kamera, müzik, oyun, mobil TV derken adeta bir mini-eğlence aracı oldu. Telefon imalatçıları ve operatörler yeni fikirler ve birbirinden ilginç ürünlerle heyecan verici bir dönemin kapısını aralıyor. Teknolojinin adının tek kelimeye sığdıramayınca WCDMA, DVB-H, UMA, WIFI, 3GPP, WLAN gibi anlamsız kısaltmalar hayatımıza girdi. Kısaltmaları anlamsız ama en temel ihtiyaç olan iletişimin geleceği bu kısaltmalara bağlı. Arka arkaya anlaşmalar imzalayan Microsoft artık mobil sahneye daha fazla çıkıyor. Microsoft yazılımıyla çalışan telefonlar daha hızlı bağlantı ve daha fazla depolama alanı vaad ediyor. Amerikalı çip üreticisi Broadcom mobil telefon iletişiminin menzilini ve güvenilirliğini artıran yeni bir teknoloji tanıttı. M-Stream adlı teknik telefonda cızırtıyı ve kopmaları azaltıyor.

Cep telefonları daha daha fazla fotoğraf, şarkı ve film depolamak için daha fazla kapasiteye ihtiyaç duyuyor. Ultra hızlı kablosuz internet, mobil telefonları değiştiriyor.

Kablosuz internet hırsızlığı
Türkiye`de kablosuz internet erişim noktalarının sayısı her geçen gün artıyor. Bazı yerlerde bu erişim bedava, otel, kafeterya gibi yerlerde gibi ise bir şifre ile internete bağlanılıyor. Ancak son dönemde yaygınlık kazanan diğer bir konu da kablosuz internet korsanlığı. Kablosuz modemler sayesinde özellikle İstanbul`un birçok yerinde, özellikle ofis merkezlerinde kablosuz modemler kurulu. Örneğin evinde kablosuz modemi bulunan bir ADSL abonesinin hattına komşu dairelerdeki kullanıcılar girebiliyor. ADSL abonesi bir takım yazılımlar yükleyerek hattını "secured" hale getirebiliyor. Ancak korsanlık programlarıyla bu şifreleri kırmak da mümkün.

Cepten internet telefonu kimi, nasıl etkileyecek?
Tüketici: Skype uyumlu cep telefonları piyasaya çıkacak. Kablosuz internetin bulunduğu herhangi bir yerde bu telefonlar arasında yapılan görüşme ücretsiz olacak. Bir de Lisanslanmamış Mobil Erişim (UMA) denilen bir sistem var. Bu sistemi uygulayan GSM operatörleri yine kablosuz internet noktalarında görüşme ücretini büyük oranda düşürecek.

Cep telefonu satıcıları: Mobil telefon teknolojisi değişiyor. Birçok yeni marka arka arkaya piyasaya girecek.

Operatörler: İnternet sayesinde onların da maliyetleri düşecek, ancak her türlü riske açıklar.

Sabit telekom operatörleri: Uzmanlara göre uzun vadede sabit, mobil ve internet telefonunun birleşmesi kaçınılmaz. Rakipleri çıktığı için sabit telefon aramaları ucuzlayacak.

İnternet servis sağlayıcıları: Her şeyin temelinde internet var. Telekom faturaları internet faturalarına taşınacak. İnternet servis sağlayıcıları birer telekom şirketleri haline dönüşebilecek.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Merve_86

grup tuttuğum takım
Teğmen Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 222 ileti
Yer: istanbul
İş:
Kayıt: 01-02-2006 09:48

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#2687 27-02-2006 19:06 GMT-1 saat    
eğer internetten cep telefonu göreşmesi olursa ozaman telefon hatları için pekte iyi olmaz

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <