Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

"Çin’de otosansüre mecburuz"

> 1 <

NetsinaN

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2203 ileti
Yer: Istanbul Şubesi
İş: Ceo
Kayıt: 20-12-2005 23:03

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #2244 23-02-2006 12:38 GMT-1 saat    
İnternet devleri Yahoo ve Google, ABD Kongresi’nde açılan bir soruşturmada Çin’de uyguladıkları otosansürün bu pazarın bir gereği olduğunu savundu.

Çin hükümetinin Google ve Yahoo’nun arama motorlarına empoze ettiği özdenetim uygulaması ve internet devlerinin bunu kabullenmesi internet kullanıcıları nezninde büyük tartışma koparmıştı. Her iki şirket de, ABD Kongresi’nde açılan bir soruşturmada, Çin pazarının vazgeçilemez olduğunu, bu nedenle de otosansürü mecburen yaptıklarını savundu. İnternet devleri, hiçbir şirketin Çin’de bağımsız iş yapamayacağını vurgulayarak, ABD hükümetinden Çin pazarındaki yatırımları için destek istedi.

İfade özgürlüğü ve insan hakları konularını daha önce Çin’e karşı bir koz olarak kullanan ABD’nin ise eli kolu bağlı. ABD, ifade özgürlüğü adına internet şirketlerini Çin’den çekmeye kalkar veya faaliyetlerini kısıtlarsa, bu pazardaki boşluk Çinli girişimler kolaylıkla doldurabilecek.

Google ve Yahoo’nun yanı sıra Microsoft ve Cisco gibi internet ve teknoloji devleri, 110 milyon kayıtlı kullanıcı ile ABD’den sonra dünyanın ikinci büyük online nüfusuna sahip Çin pazarında yüklü yatırımlar yapıyor. Çin’i kaybetmek istemeyen ABD’nin ifade özgürlüğünü fazla zorlamayacağı düşünülüyor.

İNTERNET DEVLERİNİN İMAJI ZEDELENDİ
Çin, ülkede faaliyet gösteren internet devlerinden rejimini tehdit eden unsurları arama motorlarından ayıklamasını istiyor. Bu, Çin hükümetinin onay vermediği hiçbir aramanın yapılmaması demek.

Google ve Yahoo’nun kendi kendini sansürlemesi ise, şirketlerin önemli bir değeri olan liberal demokrat imajlarını zedeliyor. Çin’de kurallara uydukları için Batı ülkelerinde ‘işbirlikçi’ gözükmekten çekinen internet devleri, bu nedenle Batı pazarlarını kullanıcılarını ve reklemverenlerini kaybetmekten çekiniyor.

‘YAPTIKLARIMIZIN BİZ DE FARKINDAYIZ AMA...’
Çin hükümeti internet devlerinden internette düşüncelerini açıklamaktan aranan kullanıcıların deşifre edilmesini talep ediyor. İddialara göre, Yahoo aktif olarak iki kullanıcısının yakalanmasına yataklık etti. Yahoo yöneticileri bunu, “Yaptıklarımızın biz de farkındayız ama, Çin’de faaliyet göstermenin başka bir yolu yok” şeklinde savunuyor.

Microsoft Başkanı Bill Gates, Çin’in internet sayesinde dünyaya açıldığını, bu nedenle zorunlu sansürün hoşgörülmesi gerektiğini, bunun alternatifinin internetsizlik olduğunu ve daha da fazla sansür demek olduğunu ileri sürüyor.

GOOGLE: BİZE YARDIM EDİN
Google ise işi biraz daha ileri götürerek, ABD hükümetinden Çin pazarında yardım istedi. Şirketin üst düzey yöneticilerinden biri, özdenetim ve sansürün uluslararası ticarette bir ‘kısıtlama’ olarak değerlendirilmesini ve Çin ile yapılan görüşmelerde bunun bir pazarlık unsuru olarak kullanılmasını önerdi.

ABD Dışişleri Bakanı Condolezza Rice, internet devlerinin taleplerine yanıt verecek şekilde Küresel İnternet Özgürlük Ekibi adlı bir komisyonun kurulmasını kararlaştırdı.

Öte yandan, Paris merkezli Sınır Tanımayan Muhabirler kuruluşu da internet şirketlerinin Çin’de insan hakları ihlalleriyle ilgili uluslararası normları aşmamalarını ve düşüncelerinden dolayı aranan kullanıcıların bilgilerini Çin hükümetiyle paylaşmamaları gerektiğini savunuyor.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Merve_86

grup tuttuğum takım
Teğmen Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 222 ileti
Yer: istanbul
İş:
Kayıt: 01-02-2006 09:48

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#2686 27-02-2006 19:05 GMT-1 saat    
aslında google nini düşündüğü doğru birşeymiş sansürün pazarlık unsuru olarak değerlendirlimesi lazım çok anlarım ya bu işlerden hihi neyyyseeee

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <