Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

ÇÜRÜK WEBMASTER'LIKTAN KURTULMAK

> 1 <

forumyazar

grup tuttuğum takım
Er Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 4 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 31-10-2007 14:11

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #274995 27-11-2007 08:39 GMT-1 saat    
ÇÜRÜK WEBMASTER'LIKTAN KURTULMAK

Hepimizin derdi yani genellikle müşteriyle iletişim zorluğu yaşamak oluyor. Bu nedenle de gözlerinde çürük Webmaster olarak görünüyoruz. Bunun da sebebi hiçbir programlama bilgisine sahip olmayan ve bu konuşma tarzlarına alışık olmayan bir müşteriyle Webmaster- Programcı vs diliyle konuşmaktır. Örnek olarak bir konuşma;

Müşteri: Nasıl bir şey yapmayı düşünüyorsunuz?
Webmaster: hımm. İlk önce photoshop'ta güzel bir şablon hazırlayarak buna asp'de güzel bir script yazıp size göstermeyi düşünüyorum. Böylece scripttin admin panelini inceleme imkanını sağlamayı düşünüyorum.
Evet çoğu Webmaster buna benzer konuşmalar kullanıyor. Bu konuşma'da bile müşterinin belki hayatında ilk defa duyduğu terimler yer almaktadır. Bu konuşmadan sonra müşteri “Tamam size dönerim” gibi bir sözle başka bir yer arıyor. Çünkü dediğinizden hiçbir şey anlamadığı için daha açıklayıcı olan bir yer bulmaya gidiyor. Bu olay Msn'de daha da kötüleşiyor. Webmaster bu sefer müşteriyle Msn Türkçesiyle konuşmaya başlıyor. E yerine 3, A yerine 4, g yerine q ayrıca bir de kısaltmalar yapıyor. Anlaşma sağlanamadığı için bu müşteri de kayboluyor.

Bence müşterilerle normal Türkçe ve daha kurallı cümleler kurarak anlaşırsanız işinizde kolaylaşır.

Asp-Php-Html-Java-Flash sitesi yapağım yerine;

Sitenizin daha yararlı bir hizmet verebilmesi için daha görsel(sistematik, sade, animasyonlu) bir tasarım yapmayı düşünüyorum.

Domain ve Hosting hizmeti aldınız mı veya Almadıysanız bunları size kendi serverımızdan sağlayabilir yerine;

Web adınız örnek olarak; www.xxxx.com gibi bir domain isminiz var mı ve ayrıca sitenizin dosyalarının konulması için internet ortamından bir web alanı satın aldınız mı? Eğer bunlara sahip değilseniz bu hizmetleri kendi bünyemiz altında da size sunabiliriz.

Scripttin admin panelinden haber, yazı, duyuru, resim ekleyebiliyor ve upload edebiliyorsunuz yerine;

Size yapmış olduğumuz site'nin yönetici bölümünden haber, duyuru, yazı ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca sitenize yine yönetici bölümünden resim ve dosya yükleyebiliyorsunuz.

Serverda bir sorun olduğu zaman müşterin sitesinin çalışmama nedenini sorduğunda müşteriye “Serverda networkten kaynaklanan sorunlar oluştuğu için siteniz kapalıdır yerine;

Sitenizi internette gösterime sunduğumuz ana bilgisayarımızda ya da sistemimizde ağ bağlantısı sorunlarından dolayı siteniz bir süre kapalı kalacaktır 2-3 gün içinde siteniz tekrar gösterime sunulacaktır.

Müşteriyle daha olumlu ve kolay iletişim kurabilmek için benim uyguladıklarım ve şuan aklıma gelen bunlar. Ayrıca bu ilk yazım umarım sonuncusu olmaz. Bilgim olduğu kadarıyla benim sizlere bir faydamın olmasını istedim. Umarım sizlere faydası olabilir.
-Bilgi Paylaştıkça Çoğalır-
Ümit GÜĞÜMCÜ

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <