Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Ajax.Net

> 1 <

Coqertrwen

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2552 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 24-02-2007 18:32

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #275775 06-12-2007 14:32 GMT-1 saat    
AJAX NEDİR?

AJAX (Asenkron JavaScript + XML); tarayıcının içinde çalışan, sunucuya bağlanıp çeşitli metodlarla bilgi alış verişi yapabilen, sonuçların kullanıcıya ulaşana kadar durumunun takibini yapan ve en sonunda elde edilen bilgileri kullanmayı sağlayan yeni bir yaklaşımdır. Web uygulamalarında yeni bir dönem başlatan bu yaklaşım bir programlam dili değil daha ziyade bir çok dilin (başta javascipt) bir arada kullanılabildiği bir yöntem şeklinde tanımlanmalıdır.
AJAX, tarayıcı üzerinde çalışan bir Javascript komut kümesinin sayfa üzerinde meydana gelen olaylara (event: tıklama vs.) göre sunucudan istekte bulunup gelen veriye göre sayfayı değiştirmesini sağlar. Bu durumda JS ve DOM´u destekleyen bir tarayıcıya ihtiyaç vardır. AJAX Javascipt dilini ve XML veri yapısını çok iyi kullanan bir yaklaşımdır. Bunların yanında DHTML, CSS ve HTML dillerini de kullanır. IE, Firefox, Opera gibi tarayıcılar bazı farklılıklar olmakla beraber buna destek sağlamaktadır.
Kullanıcı sayfa üzerinde herhangi bir linki tıkladığı zaman, tarayıcı hemen sunucuya yeni bir istekte bulunup bütün sayfayı yeniden yüklemektedir. Bu durum sayfa içerisindeki herhangi küçük bir bilginin değişmesinde dahi aynı şekilde gerçekleşmektedir. AJAX ile tüm sayfayı yenilemeden sadece değişmesi istenen kısmın yenilenmesi sağlanmaktadır.

AJAX'IN GETİRDİKLERİ

klasik web uygulamalarında kullanıcı istekleri önce sunuya ulaşmakta orada oluşturulan cevaplar istemciye gönderilmekte, bu da zaman ve hız kaybına neden olmaktadır.


AJAX ile eski web uygulamalarına göre çok hızlı çalışan ve çok daha kullanışlı siteler yapmak mümkündür. Bunu sağlayan XMLHTTPRequest sınıfıdır.
AJAX ile web sayfalarından eş zamanlı sonuçlar alınabilir. Sayfa yenilemeye ihtiyaç duymadan birçok işlem yapılabilir ve bu kullanıcıya sunulabilir.
AJAX web dünyasının yüzünü değiştirmeye aday bir teknoloji ve yaklaşımdır.


Alıntıdır.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Bir Efsane Yeniklasor.CoM

Şener K.
xdelimavix

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2642 ileti
Yer: 6
İş: Öğrenci
Kayıt: 12-05-2007 15:53

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#275807 06-12-2007 18:38 GMT-1 saat    
sevdim ben bu ajax'ı... saol konst.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <