Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Kaybolan hafıza geri gelir mi?

> 1 <

Can...

grup tuttuğum takım
Er Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2097 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 23-07-2007 13:49

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #278426 30-12-2007 18:56 GMT-1 saat    
İngiliz Nature dergisinde yayımlanan araştırmanın sonuçlarına göre, bilim adamları, Alzheimer'e benzer beyin hastalığı olan farelerin önceden kendilerine öğretilen görevleri iki yeni yöntemle yeniden hatırlayabildiğini gözlemledi.

Massachussetts Teknoloji Enstitüsünden bir grup araştırmacının bulduğu bu iki yöntemin beynin uyarılması ve ilaç olduğunu belirtildi.

Bilim adamlarının genetik değişikliğe uğrattıkları fareler, elektrik şokundan kaçmaları ve bir labirentte besine nasıl ulaşılacağı gibi görevleri 6 hafta sonra hatırlayamaz duruma geldi. Bu farelerden bazıları, oyuncakların ve koşu bantlarının bulunduğu daha uyarıcı bir çevreye yerleştirildi. Yeni çevreye yerleştirilen farelerin, diğer deney farelerine nazaran geçmişte öğretilenleri hatırlayabildiği ve hatta yeni şeyleri öğrenme konusunda daha iyi olduğu saptandı.

HDAC gibi inhibitörlerden oluşan bir ilaç grubunu da farelerin üzerinde deneyen bilim adamları, bu ilaçların da hafızayı ve öğrenmeyi güçlendirdiğini belirledi.

Araştırmanın, Alzheimer gibi beyin hastalıklarında hafızanın beyinden silinmediğini, ancak hastalık yüzünden bilgilere erişilemediğini gösterdiğini belirten araştırmacılar, araştırma sonuçlarının Alzheimer gibi hastalıklara yakalananlar için bir umut olabileceğini düşünüyor.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <