Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Okumanızda fayda war yeni pc almak zorunda kalmayın!

> 1 <

gh25908gh

grup tuttuğum takım
Onbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 183 ileti
Yer: ANKARA
İş: OGRENCİ
Kayıt: 29-11-2007 11:22

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #299694 10-05-2008 05:23 GMT-1 saat    
Her yıl 26 Nisan tarihinde aktif olan Chernobil virüsü (win95.CIH) hakkında sizleri uyarmak istiyorum...

Chernobil virüsü adını 1987 yılındaki, Ukrayna'da meydana gelen Chernobil Nükleer Santralindeki patlamadan alır. O patlama sonrası bölgede kanser tehlikesi hala bulunmaktadır. Bu virüs donanıma zarar verdiği bilinen en etkili bilgisayar virüslerinden bir tanesidir. Bilgisayarlara internet, disket veya cdlerle bulaşır. Bulaştıktan sonra varlığını iyi bir anti virüs programınız yoksa algılayamazsınız. Ama aktifleşmeden bir kaç gün öncesinde kendisini hissettirir. Ve her yıl 26 Nisan tarihinde bilgisayarlarınızın ana kart üzerindeki BIOS dediğimiz chipleri bozar, hard disklerinizdeki verilerinizi bir daha kullanılmayacak şekilde tahrip eder... ve yüzlerce dolarlık zarara uğratabilir…

— Chernobil Virüsü'nün varlığı nasıl anlaşılır?

Chernobil virüsü aktifleşmeden birkaç gün önce, exe dosyalarına (kendi kendine çalışabilen uygulamalar) bulaşır. Bu programlardan her hangi birinin çalıştırılması tüm sistemdeki uygulamalarında zarar görmesini sağlar. Bazı programlarda chernobil virüsünün varlığı kolaylıkla anlaşılır.

Microsoft firması dünyada en çok kullanılan işletim sistemi olan Windows'u üretmiştir. Tabi MS Office yani Word, Excel de aynı şirketin ürünüdür. Günümüzde hemen hemen her bilgisayarda olan programlardır. Bu virüsün bulaştığı bilgisayarlarda Word veya Excel açıldığı zaman Rundll32.exe'nin geçersiz işlem yürütme hatasını alabilirsiniz... Aynı şekilde sıkıştırılmış, exe formatlı dosyaların açılmasında "bad sector" hatası alınabilir. İnternet Explorer kendi kendisine hata verip kapatılmak zorunda kalabilir. Bu hatalar Chernobil virüsünün varlığını bize gösterir.

Virüs, SimCity 3000 adlı bilgisayar oyununun kopya CD'lerinde görüldü. DNet firması ise Sin adlı oyunun orijinal demosunda bu virüse rastlandığını duyurdu.

Bilgisayar saatini ileri ya da geri almak ise virüsün aktif hale gelmesini engelliyor.


— Chernobil Virüsü'nden nasıl kurtulabilirsiniz?

Chernobil virüsü özellikle Windows 95, Windows 98, ve Windows Me gibi eski FAT32 sistemlerde sıklıkla görülür. Ama Windows'un XP versiyonlarında da çalışabilen türevlerine de rastlanmıştır. %10-15 lik bir ihtimal de olsa FAT32 dosya sistemine sahip Windows XP'ye de bulaşabilir. Bu nedenle işletim sisteminiz ne olursa olsun, aşağıdaki korunma yöntemlerini uygulamanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

— Chernobil Virüsü'nden korunma yöntemleri

1. Chernobil virüsü, exe uzantılı dosyalara zarar verir. Bu dosyalar sadece Windows ortamında çalışırlar. Sisteminizi MS-Dos ortamında taramanızı sağlayabilecek iyi bir anti virüs programları ile taramalısınız.

bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) adresinden indirebileceğiniz F-Prot Anti virüs 3.16d Dos bu alanda en başarılı programlardan biridir. En belirgin özelliği Chernobil bulaşmış dosyaları DOS altında dezenfekte edebilmesidir. Böylece virüs sistem dosyalarına bulaşmış olsa bile, dezenfekte edildiği için, sisteminiz format atılmaya ihtiyaç duymaksızın çalışacaktır.

2. Her yıl 26 Nisan'da aktif olan bu virüs sistemin 26 Nisanı görmeyecek şekilde ayarlanması ile aktifleşmesi engellenebilir. Bunun için sistem tarihini denetim masasından değiştirmelisiniz. Yani en geç 25 Nisan gece 23.59'a kadar sistem tarihinizi 27 Nisan'a alabilirsiniz. Böylece virüs'ün aktifleşmesini durdurabilirsiniz.


3. Eğer tarihi 27 Nisan gibi ileri bir tarihe almadıysanız ve bilgisayarınızda iyi bir anti virüs programı kurulu değilse, kısacası virüsün varlığından emin değilseniz... 26 Nisan da sisteminizi hiç bir şekilde açmayın... )

Son olarak şunu söylemeliyim. Bu bir uyarıdır. Ama virüsün varlığında sonuçları ağır olabilecek bir uyarıdır. Chernobil Virüsünün zararları konusunda tecrübe sahibi biri olarak şimdiden sizleri bilgilendirme ihtiyacı duyuyorum. Umarım Chernobil gibi bir faciayı sizlerde yaşamazsınız.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------Bilgisayarı hasar görmemiş ama virüs olma ihtimali olanlar:

Eğer bilgisayarınızda bu virüsün olup olmadığını merak ediyorsanız, aşağıdaki listedeki antivirüs programları kullanıp bu virüsden kurtulabilirsiniz. Özellikle virüs dosda aktif olamadığı için Windows95/98 (Win32) .exe dosyalarını temizleyebilen Dos antivirüs programlarını tavsiye ediyoruz.

1- Dr.Solomon www.drsolomon.com
2- F-prot www.datafellows.com
3- Norton Antivirüs www.symantec.com
4- Thunderbyte www.thunderbyte.com
5- Pc-cillin www.pc-cillin.com


başlıca bu antivirüs programlarını tavsiye ediyoruz.
Bu arada belirtmek isterim ki, bu programların bir kısmının DOS da çalışanları ücretsizdir. Ücretsiz olmayan DOS/Windows antivirüslerini ise genelde 30 günlük deneme süresi içinde (bu süre değişebilir, biz sorumluluk almıyoruz) ücretsiz olarak kullanıp sonra silebilirsiniz veya programı satın alabilirsiniz.

Bu arada aşağıda ücretsiz olan antivirüs programlarını da bulabilirsiniz.

b) Bu virüs yüzünden hasar görmüş aletler:

Bu virüs eğer fiziksel olarak nitelendirirsek bilgisayara bir hasar vermemektedir, fakat bilgisayarı geçici olarak kullanılmaz hale getirmektedir.

- Flash Bios:
Virüs tarafından flash biosu silinen kullanıcılara tavsiyemiz yeni bir anakart almadan önce, flash bioslarını tamir ettirmeye çalışmalarıdır. Bu maliyeti yok denecek kadar az ama bilgili eleman isteyen bir konudur.(Maalesef ülkemiz bilgisayar konusunda çok cahildir...)
Öncelikle Flash BIOS ufak bir programdır.
Eğer elinizde daha önceden kaydetmiş olduğunuz anakartınıza ait Flash Bios dosyası varsa bu dosyadaki dataları bir eprom programlayıcısı olan bir elektronikçide bios çipinize geri yükletebilirsiniz. Eğer çipi siz söküp elektronikçiye götürecekseniz dikkatli olun. Sökerken çipin bacakları hasar görebilir. Bu işlem çok dikkatli yapılmalıdır. Bazı anakartların Bios çipleri de sökülememektedir, bu durum daha ilerde ele alınacaktır.

Eğer elinizde Flash Biosunuzun bir dosyada kopyası yoksa internetten anakartınızın web sitesinden çekebilirsiniz. Piyasadaki anakartların web siteleri su şekildedir:

Asus Anakartlar: www.asus.com.tw www.asus.com
Gigabyte Anakartlar: www.gigabyte.com.tw www.giga-byte.com
Tomato/ZIDA: www.zida.com
Intel: www.intel.com


Bu sitelerde BIOS update bölümünde gerekli talimatlarla birlikte en yeni Bios sürümlerini bulabilirsiniz.

Eğer başka bir tanıdığınızda aynı bilgisayardan veya aynı anakarttan varsa onların bilgisayarları sağlam ise aşağıdaki bios programları ile hem markasını öğrenebilir hem de biosunu bir diskete kopyalayabilirsiniz.
Bu şekilde elinizde Biosunuzun bir kopyası olacak ve bunu bir elektronikçide bir eprom programlayıcısı ile geri yükleyebileceksiniz. Bu işlemi gerçekleştirmiş arkadaşları tanıyorum kesinlikle mümkün ve başarılı sonuç veren bir işlemdir.

Flash Biosun sökülemediği eski anakartlarda ise durum biraz vahimdir.
Anlatacağım tekniğin işlerliği konusunda hiçbir garanti veremem , anlatacaklarım yukarda adı geçen anakart sitelerinden alınmıştır.
,


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana


email :

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata OluştuORTAMIN BİTTİGİ YERDE BEN BASLARIM SEKLİM İCİN OLUR TARZIM İCİN YASARIM!

..._...|..____________________, ,
|....../ `---___________----_____|] = = = = = D
|...../_==o;;;;;;;;_______.:/
|.....), ---.(_(__) /
....// (..) ), ----"
...//___//
..//___//
.//___//

osman86

grup tuttuğum takım
Er Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 24-08-2008 08:14

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#320506 24-08-2008 14:20 GMT-1 saat    
thank you very much

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


volkanka

grup tuttuğum takım
Teğmen Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 432 ileti
Yer: Kayseri
İş: ev tekstli
Kayıt: 16-07-2008 19:22

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#320513 24-08-2008 15:20 GMT-1 saat    
bilgi için teşekkürler

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu
Her Yeni Gün Yeni Bir Umut...

sKy_X

grup tuttuğum takım
Er Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 11 ileti
Yer: Kayseri
İş: Ögrenci
Kayıt: 15-08-2008 14:53

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#321086 27-08-2008 18:29 GMT-1 saat    
ßiLmiyenLer için qüzeL ßiR anLatım .. payŞaım için teŞekkürLer..

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Her Hakkım Saklıdır ®
|l|lllll|lll||ll||lll
²¹°¹³²¹³ °¹²¹³¹³
> 1 <