Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Türkiye'nin tansiyonu yüksek çıktı

> 1 <

MaYK
Graphic Designer

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 6061 ileti
Yer: Samsun
İş:
Kayıt: 24-02-2007 08:21

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #304212 07-06-2008 08:05 GMT-1 saat    


ERZURUM (İHA) - Türkiye'nin tansiyonu yüksek çıktı. Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği'nin, Sağlık Bakanlığı'nın desteği ile 9 ilde yaptığı ölçümler sonuçlandı.

Dünya Hipertansiyon Birliği (WHL) tarafından 2005 yılından itibaren 17 Mayıs gününün 'Dünya Hipertansiyon Günü' olarak ilan edilmesi sebebiyle bu sene Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği, Sağlık Bakanlığı'nın desteği ve işbirliği ile 9 ilde tansiyon ölçümleri gerçekleştirdi. İstanbul'un Avrupa yakasında 1 Mayıs'ta başlayan 'Türkiye'nin Tansiyonunu Ölçüyoruz' kampanyası, 3 Mayıs'ta İstanbul (Anadolu yakası), 5 Mayıs'ta Bursa, 6 Mayıs'ta İzmir, 7 Mayıs'ta Konya, 8 Mayıs'ta Adana, 10 Mayıs'ta iyarbakır, 12 Mayıs'ta Erzurum, 13 Mayıs'ta Trabzon ve 15-16 Mayıs'ta Ankara'da gerçekleştirildi.

16 Mayıs'ta sonuçlanan kampanya çerçevesinde yaklaşık 20 bin kişinin tansiyonu ölçülürken, 40 bin kişiye de uyarıcı bilgilerin yer aldığı broşürler dağıtıldı.
Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Arıcı, ölçüm yapılanların yarısının 40-60 yaş grubunda olduğunu ve ölçüm yapılanların yaklaşık yüzde 60'ında hipertansiyon tespit edildiğini bildirdi.

Prof. Dr. Arıcı, 2-16 Mayıs 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilen tansiyon ölçümleriyle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:
"Tansiyonu ölçülenlerin yaklaşık yarısının 40-60 yaş grubunda olduğu, tansiyon ölçümü yapılanların yaklaşık yüzde 60'ında hipertansiyon tanısı olduğu, tansiyon ölçümü yapılanların yaklaşık yüzde 12'sinin daha önce hiç tansiyon ölçtürmemiş olduğu, tansiyonu ilk kez bu kampanya sırasında ölçülen erkeklerin yüzde 31'inde kadınların ise yüzde 23'ünde hipertansiyon sınırında değerler saptandı. 15 günlük bir sürede 9 ilde yaklaşık 20 bin kişinin tansiyonunun ölçüldüğü kampanyanın veri analizleri hala sürmektedir."

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Ulaşmak isteyen arkadaşlar mesaj atabilirler...
> 1 <