Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Taksici Kimdir Ne İş Yapar ?

taksici ne iş yapar

Forumlar / Bilim & Kültür / Ne Olacağım?

 
> 1 <

YKaraca

grup tuttuğum takım
Teğmen Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1931 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 05-05-2006 12:13

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #311944 25-07-2008 07:43 GMT-1 saat    
Taksici ne iş yapar

Taksici ya da Taksi şoförü, taksimetresi olan ticari bir otomobille şehiriçi yolcu taşıyan serbest meslek esnafıdır.

Araç bilgileri [değiştir]Taksicinin sermayesi aracıdır. Otoların çoğu fıat albea markadır. en düşük araba yaşı (3)tür Taksi plakası İstanbul'da 575 bin ytl , Ankara'da 200 bin ytl. Taksicilerin %90'ı işçidir, çünkü bu kadar parayı biraraya getirip mesleğe başlayan çok azdır. Bu sebeple taksicilerin bir bölümü plaka kiralar. Plaka tahdidleri bakanlıkça yapılmaktadır, son plaka tahdidi 1987'de yapılmıştır. Kiralar(istanbul)da aylık üç bin yada üçbin beşyüz ytl aralıgındadır.Şahıslar arasındaki alım satımlar noterde belgelendirilir.

Taksici ne iş yapar? Araçların yakıtı (istanbul'da) % 75 dıasel dir. Diger %25 kısmı ise lpg kullanmaktadır LPG montajı yeni nesil araçlar için (sıralı sistem LPG) 1200 ila 1500 ytl arasında montajı yapılmaktadır.


Tarife ve Hız [değiştir]İstanbul'da güncel olarak açılış 2 YTL, Km.başına 1,30 YTL, bekleme 0,26 YTL'dir. (2) Hız sınırları şehiriçi 50, şehirdışı 90, otoban 120 km/s'dir. Taksici müşteriye fiş vermek zorunda olmasına rağmen bu uygulamaya geçmemektedir..


Mevzuat [değiştir]Taksiciyi ilgilendiren hukuk kuralları 5362 sayılı kanun, Bakanlar Kurulu Kararları (Resmi Gazete: 19096), 2918 nolu Karayolları Trafik Kanunu'dur. Taksiciler götürü vergiye tabidir. MTV, ÖTV, KDV vergileri ve bakım onarım giderleri düşüldüğünde ortalama günlük kazanç 65 YTL'dir.

Taksicinin dosyasında araç alımından itibaren şu belgeler bulunur: Faturalar, teknik belgeler, Trafik Şubesi Kayıt Tescil Bürosu formu (bu formlar üç adet düzenlenir, biri şubede kalır, diğerleri İçişleri Bakanlığı'na ve Maliye Bakanlığı'na gider), plaka belgesi, ruhsat belgesi, çalışma karnesi, taşıt tanıtma kartı, ticari taşıt kullanma belgesi, ehliyet, sigorta poliçesi (zorunlu mali sorumluluk sigortası).

Ehliyetsiz taksicilik yapılmaz. Ehliyet (sürücü belgesi), almak için 18 yaşını bitirmiş olmak, ortaokul mezunu olmak, sağlık raporu almak, sürücü kursu sertifikası almak, sabıkasız belgesi almak gerekmektedir.

Araca ait değişiklikler (renk vb) Trafik Şubesine bildirilir, işlemi yapılır.


Zorunlu Aletler [değiştir]Taksicinin aracında bulundurması gerekli aletler: İlkyardım çantası, kriko, bijon anahtarı, pens, tornavida, elfeneri, seyyar lamba, çekme halatı, patinaj zinciri, reflektör, stepne, takoz, yangın söndürme tübü, emniyet kemeri, yedek ampuller. Taksici araç içinin ve dışının temizliğinden sorumludur. Aracın bakımı ve muayenesini yaptırmazsa trafikten men edilebilir. Her gün yapılan kontrol lastik, akümülatör ve yakıt kontroludur.


Kazalar ve Hastalıklar [değiştir]Trafikte bir kaza durumunda araç yerinden kaldırılmaz, başından ayrılınmaz. Akan trafiğe karşı reflektörler konur, sinyal ve stop lambaları yakılır. Gereken belgeler hazır bulundurulur. Kazayı incelemeye gelen trafik ekiplerinden tespit tutanağı alınır. Bu sırada elde edilmesi gereken belgeler bilirkişi raporu, alkol muayene raporu, ehliyet fotokopisi, ruhsat fotokopisi, hasar resimleri, faturalar, sigorta poliçesi suretidir.

Taksiciler beden gücüyle çalışmaktadırlar. Günde en az 10 saatlik çalışmanın yarısı trafikte geçmekte, el, kol, ayaklar uyuşmaktadır. Sık görülen hastalıklar belfıtığı ve basurdur.


Meslek birlikleri [değiştir]Taksicilerin meslek birlikleri TESK (Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu) ve TŞOF (Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu)'dur. İstanbul'da kayıtlı 18.000 taksici, Türkiye'de ise kayıtlı 90.000 taksici vardır.

Son on yılda İstanbul'da 130 İzmir'de 43 Taksici cinayeti olmuştur. Buna Antalya'da son 1 haftada 2 taksi şoförü,Edirne ' de 1 Fethiye'de ve hemen hemen Türkiye'nin bütün illerinde taksici gaspı ve cinayetleri olmuştur. Olayın ciddiyeti konusunda yetkililer yeterli önemi göstermemektedir.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


-İLETİŞİM-
MSN :
MAİL :

Hawk
Süper Admin

grup tuttuğum takım
Yönetici Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 729 ileti
Yer: Biga
İş: Programcı
Kayıt: 20-01-2007 05:21

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#349352 12-01-2012 00:05 GMT-1 saat    
kimler taksicilik yapabilir konusu için teşekkürler.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


SuperstaR

grup tuttuğum takım
Cezalı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 33 ileti
Yer: İzmir
İş: Öğrenci
Kayıt: 04-03-2012 19:27

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#349829 05-03-2012 01:39 GMT-1 saat    
dg

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


İmza Yok Parmak Basam Mi
> 1 <