Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Tanzanya Nerededir ?

tanzanya nerededir

Forumlar / Bilim & Kültür / Ne Nerededir?

 
> 1 <

MaYK
Graphic Designer

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 6061 ileti
Yer: Samsun
İş:
Kayıt: 24-02-2007 08:21

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #311970 25-07-2008 08:01 GMT-1 saat    


Tanzanya Doğu Afrika'nın en büyük ülkesidir ve Hint Okyanusu'nun kıyısında yer alır. Uganda, Kenya, Mozambik ve Zambiya Tanzanya'nın komşu ülkeleridir ve ülkede tahmini olarak 37,187,939 kişi yaşamaktadır. Tanzanya 1964 yılında Zanzibar ve Tanganyika ile birleşerek Birleşik Tanzanya Cumhuriyeti'ni oluşturmuştur.

Dodoma ülkenin başkentidir ama Dar-es-Salaam en büyük şehirdir. Dar-es-Salaam hala ülkenin liman kenti ve ticaret merkezidir.

Tanzanya'da dünyanın en iyi vahşi yaşam alanlarını bulabilirsiniz. Çünkü 4 milyon vahşi hayvan ve 400 farklı türe ve sahipliği yapmaktadır. Serengeti Ulusal Parkı, Selous, Mkomazi ve Udzungwa gibi doğal ortamlarda aslan, bufalo, flamingo, fil sürüleri ve su aygırlarını kendi yaşam alanlarında seyredebiliyorsunuz. Bir etobur hayvan olan ve kedi soyundan gelen çitalar yeryüzündeki en hızlı hayvanlardır. Çitalar en çok Afrika ve Asya'da bulunurlar fakat yanlış avlanma yüzünden şu an Hindistan'da soyları tükenmiş durumdadır.

Tanzanya üç büyük bölgeye ayrılmıştır. Ülke genel olarak düz ve alçaktır. Ülkenin kuzey doğu ve güney batısında dağlar vardır. Tanzanya'nın kuzeyinde bulunan Kilimanjaro Dağı Afrika kıtasındaki en yüksek noktadır.

Tanzanya üç büyük göle ev sahipliği yapmaktadır: Viktorya, Malawi ve Tanganyika Gölleri. Zanzibar Hint Okyanusu kıyısında yer alan, baharat ve korsanlıkla ilgili ilginç hikayelerin anlatıldığı bir adadır. Ada ayrıca Afrika'daki en büyük mercan adasıdır.

Tanzanya'da hava sıcaklığı 26 ile 30 derece arasında değişir. Buna rağmen kuzey doğuda ve güney batıda dağlık bölgelerde hava sıcaklığı 15 dereceye kadar düşer.

Tanzanya'da 120'den fazla kabile ve her bir kabileye ait 10 milyondan fazla insan vardır. Masai Tanzanya'daki en ilginç kabilelerden birisidir. Savaşçı olarak bilinir ve geleneklere bağlı olarak ve şehirden uzakta yaşarlar. Büyükbaş hayvan yetiştirirler ve zenginliklerinin sahipleri oldukları hayvan sayısına bağlı olarak ölçüldüğüne inanırlar. Masaililer saç örgüleri ve ağır demir kolyeleri ile tanınırlar. Masailer 10 adet kulübeden oluşan köylerde yaşarlar. Bu kulübeler düşmanlara karşı kabilelerini ve hayvanlarını korumak amacıyla çitlerle çevrilmiştir. Kulübelerin yapımında dallar, çimen ve hayvan gübresi kullanırlar.

Tanzanya'daki resmi dil Swahili ve İngilizce'dir. Ama Swahili daha yaygın olarak kullanılır. Swahili bir Afrika dilidir ama bazı kelimeler Arap ve Portekizlerden alınmıştır. Swahili kıyı anlamına gelmektedir ve ülkeyi ziyaret eden Araplar kullanmıştır.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Ulaşmak isteyen arkadaşlar mesaj atabilirler...
> 1 <