Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Nokia N95 İnceleme

n 95 inceleme

Forumlar / Teknoloji / Cep Telefonu

 
> 1 <

MaYK
Graphic Designer

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 6061 ileti
Yer: Samsun
İş:
Kayıt: 24-02-2007 08:21

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #314247 01-08-2008 08:12 GMT-1 saat    


Ürüne Genel Bakış


Artısı: 5 megapiksel kamera; gelişmiş çokluortam özellikleri; 3.5 mm kulaklık girişi; 3G; GPS; kablosuz bağlantı; iki tarafa kayan kapak tasarımı.

Eksisi: Pil ömrü yetersiz; performans çok hızlı değil; pahalı; kayar kapak daha güvenli tasarlanmalı.

Sonuç: 5 megapiksel kamera, gelişmiş çokluortam ve GPS özellikleri ile en özellikli akıllı telefonlar arasında yer alırken, düşük pil ömrü ve performansı ile pahalı fiyatını haketmediğini düşündürüyor.

Nokia N95 ilk çıktığından beri en fazla ilgi ile karşılanan ve gıpta ile bakılan akıllı telefonlar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Hatta ürüne ABD'den de yoğun ilgi olması, Nokia'nın, N95'i ABD pazarına bir nevi tüketici baskısı ile sokmak zorunda bıraktığını da söyleyebiliriz.

İyi, güzel de; bu telefonu bu kadar istenilen yapan nedir? Bu nedenlerin arasında elbette; VGA kalitesinde kayıt yapabilen 5 megapiksel çekim kalitesine sahip kamerası, 3.5mm kulaklık girişi desteği ile müzik çaları, iki tarafa da kayar kapak tasarımı, tümleşik GPS, kablosuz bağlantı ve hiç şüphe yok ki; Symbian işletim sistemi ilk sırada yer alıyor.

Doğal olarak, hakkında bu kadar konuşulan bir ürüne sahip olduğunuzda, beklentileriniz de aynı oranda yüksek oluyor. Hal böyle olunca, en küçük eksiklik hayal kırıklığı yaratabiliyor. N95'te de bu küçük hayal kırıklıklarını yaratacak nedenler de bulunuyor. Standart telefonlara göre çok fazla özelliği bir arada bulunduran ürünün, pil ömrünün bu yükün altından çok da başarılı olarak kalkamaması bu hayal kırıklarından başlıcası. Hatırı sayılır bir miktarı sayarak aldığım bir telefonun, beni sürekli "Nokia şarjı olan var mı?" gibi bir cümleye mecbur bırakması sinir bozucu olabilir.

Tabii, telefonunda mümkün olduğu kadar özelliği bir arada görmek isteyen ve bunun için diğer dezavantajları göz önünde bulundurmayacakların da tercihini etkilemek istemeyiz. Çünkü ürün gerçekten bir 'Özellik Buketi' gibi.

Tasarım

Özellik Buketi tanımlamasını uygun gördüğümüz bir telefonu, zihninde, çok kalın ve hantal olarak tasarlayanlar yanıldılar. Çünkü N95 bu kadar özelliğine rağmen 99 mm uzunluk, 53 mm genişlik ve 21 mm de kalınlığa sahip iken ağırlığı da 120 gram.

Elde tutuşu rahat olan ürünün arka kısmındaki yumuşak kaplama, telefonun elden kaymasını engelleyip daha güçlü kavramaya imkan tanıyor. Ön kısmın, özellikle ekranın alt kısmındaki bölümün duruşu ise telefonun genel karizmatik duruşuna yakışmayacak şekilde basit görünüyor. Özetle; ürünün tasarımının estetik olarak 0 beden kategorisinde yer aldığını söyleyemesek de, birçok özelliği kısa gövdesinde barındıran ufak ve balık etli sınıfında olduğunu söyleyebiliriz.

N95'in en dikkat çekici özelliklerinden biri de yine tasarım tarafında bulunan iki taraflı kayar kapağı. Bu kapak tasarımı sadece yukarı doğru kayıp numerik klavyeyi ortaya çıkarmakla kalmıyor, aynı zamanda aşağı doğru kaydırılarak da çokluortam içeriğini oynatan uygulamalar için oynat, duraklat, ileri ve geri butonlarının ortaya çıkmasını sağlıyor. Kapak tasarımı kullanışlı tasarımı olmasına rağmen her güzel şey gibi kusursuz değil. Kapağın iki tarafa kolay kaydırılıyor oluşu, cepte ya da cantada iken farketmeden açılmasına neden oluyor. Her ne kadar, tuş kilidi ile olası istemeden aramaların önüne geçilse de; nispeten daha güçlü bir kapağın olmasını tercih ederdik.

Ekrana baktığımızda ise; N95'in 2.6 inç genişliğinde, 16 milyon renk destekleyen, 320x240 piksel çözünürlüğe sahip QVGA TFT özelliklerine sahip olduğunu görüyoruz. Dokunmatik olmayan ekran, resim ve metinleri yüksek renk doygunluğu ve keskin çözünürlükte gösterebiliyor. Ekranda bunu yanı sıra; ortam ışığına göre kendini ayarlayan arka alan aydınlatması bulunuyor. Bu şekilde ekranın devamlı okunabilir olmasını sağlayan ürünün, bu kısmının can sıkıcı tarafı ise parmak izlerine dayanamayan ekranı. Bunun büyütülecek bir durum olmadığını düşünüyorum zira, gözlük kullanan birinin günde en az bir kere bu işlemi gerçekleştirdiğini düşünürsek, aynı anda telefonun ekranını da silmek sorunu büyük oranda çözecektir. Eğer gözlük kullanmıyorsanız, o zaman bir gözlük temizleme bezinin zamanı sizin için de N95 ile geliyor.

Ekranın altında bulunan yön ve kısayol tuşları genel olarak kolay kullanılabilir olsa da; yine de "acaba biraz daha büyük olamaz mıydı" sorusunu akıla getiriyor. Numerik tuş takımı büyük ve hissedilir özellik sergilemesinin yanında parlak aydınlatması ile kolay kullanım sergiliyor. Numerik tuş takımının kullanımı ne kadar kolay olsa da, aynı kullanım kolaylığı çokluortam oynatıcı butonları için söyleyemiyoruz, çünkü; telefon yan tutulduğunda sol kısımda kalan bu butonlar, parmak ucunun tamamının temasını sağlayamadığı için alışana kadar, gariplik hissi veriyor.

Eğlence odaklı tasarlanan N95, müzikseverlerin, müziği daha kaliteli dinleme ihtiyacını karşılamak adına eklediği 3.5 mm'lik kulaklık girişi ile telefonu kendi özel kulaklığına bağımlı olmaktan kurtarıyor. Kulaklık girişi telefonun sol tarafında kızılötesi ve microSD girişinin yanında bulunuyor. Bu noktada, Nokia'yı microSD girişini bataryanın altına değilde, dış kısma konumlandırdığı için kutluyoruz. Sağ tarafta ise ses, resim galerisi kısayol ve kamera butonu yer alıyor. Kamera butonunun bulunduğu kısım, telefon yatay olarak tutulduğunda elinizde kompakt bir fotoğraf makinesi varmış duygusu yaşatıyor. Objektifi ve flaşı koruyan kapağın varlığı da bu duyguyu bir kademe daha yukarıya çıkarıyor.

Özellikler

Bu kadar özellik yüklü bir üründe hangi özellikten başlayacağını bilememek normal karşılanır bir durum olsa gerek. Ama, bu seçimi yapacaksak en doğrusunun da fotoğraf özelliği olduğunu düşünüyoruz. Carl Zeiss Vario-Tessar lensine sahip 5 megapiksel kamerası bulunan N95, bu alanda bir telefon için yeter de artar dedirten seviyede. Yakın çekim, spor ve gece çekiminin de arasında bulunduğu yedi çekim moduna sahip olan ürün, bu çekimleri beş ayrı resim kalitesinde yapabiliyor. Parlaklık, kontrast, beyaz ayarı, renk tonu, ISO ayarı ve pozlama değerleri de en iyi çekim kalitesini yakalamak için manuel olarak ayarlanabiliyor. İşin ne kadar ileri seviyeye götürüldüğünü göstermek açısından, kırmızı göz düzeltme işlevinin de bu ayarlar arasında bulunduğunu eklememiz gerekiyor.

Resim kalitesi, 5 megapikselden beklendiği kadar var. Canlı renkler ve kenarlarda keskin görüntüler ortaya çıkaran ürün, diğer çoğu akıllı telefonlarda olduğu gibi, bulanık resim çekmemek için hızlı ve titremeyen ele olan ihtiyacı da en alt seviyeye çekmiş. N95 her ne kadar gece fotoğraflarında hafif karanlığa neden olsa da; bu konuda da başarılı iş çıkarttığı söylenebilir. Resim kalitesi bu kadar yüksek olan telefonla çekilen görüntüleri, ürünle gelen video kablosu ile TV ekranına taşıyabilmek de ürünün hoşnutluk ile karşıladığımız diğer bir özelliği oldu.

Video çekimini, 30 fps hızında en fazla VGA (640x480) kalitesinde yapabilen ürün, istenirse kalite ayarını bunun dışındaki dört ayardan birinden de seçmeye olanak tanıyor. Sesli video kaydını ise MP4 ve 3GP formatında yapabilen N95'in kayıt uzunluğu, belleğin kapasitesi bitene kadar devam edebiliyor.

Eğlenceyi merkezine oturtan N95, resim ve videonun yanı sıra müzik konusunda sunduklarıyla da, neden bu kategoride yer aldığını açıkça ispat ediyor. Üründe bulunan müzik çalar, MP3, WMA, W4A, AAC, AAC+ ve eAAC+ formatlarının yanında, Sayısal Hak Yönetimi (DRM) korumasına sahip OMA DRM 2.0 ve WMDRM formatlarını da destekliyor. Sanatçı, şarkı, besteci gibi birçok kritere göre düzenlenebilen müzik arşivi, şarkı listesi oluşturma, ekolayzır, FM radio ürünün müzik ile ilgili aklımıza gelen ilk özelliklerini oluşturuyor. Radio'nun çalışabilmesi için aynı zamanda radyo anteni görevi gören kulaklığın takılmasının gerektiğini de hatırlatmakta fayda var.

Bunun ötesinde üründe yer alan GPS alıcısı ve harita uygulaması da her geçen gün daha aranan bu özelliğin özellikle sık sık seyahat eden ve aradığını bulmakta zorlananlara iyi bir yol gösterici arkadaş oluyor. Bu özellik ve uygulama ile gelen renkli harita, güzergah planlama, ilgi alanı ile ilintili veri banı oluşturma, toplam mesafe ölçümü, ortalama hız ve zamanı hesaplama günlük hayatta kolaylık getiren özellikler. Üründe, GPS'in dışında Bluetooth 2.0, 802.11b/g standardı ile uyumlu kablosuz bağlantı ve kızılötesi seçenekleri de bulunuyor.

Symbian S60'ın üçüncü sürümü üzerinde çalışan N95, QuickOffice uygulaması ile Word, Excel ve PowerPoint belgeleri düzenlemeye imkan tanıyor. Bu uygulamanın en güzel özelliklerinde biri, belgeleri telefonun ekranına göre ölçeklendirerek, ekran üzerinde aşağı-yukarı ya da sağa sola yönlenme derdini ortadan kaldırması diyebiliriz. Üründe, bu uygulama ile birlikte Adobe Reader, Zip Manager uygulamaları da bulunuyor.

Performans

Çağrı kalitesinde oldukça başarılı performans sergileyen ürün, kimi zaman bizim tarafımızda rahatsız edici olmayan ses cızırtısı duyulsa da; karşı taraf sesin kalitesinin üst seviyede ve temiz olduğunu belirtti. Sesin kalitesini hoparlörler açıkken test ettiğimizde de herhangi bir bozulmanın oluşmadığını gördük.

N95'in performansını genel olarak değerlendirdiğimizde ise ağır kanlı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle, kamera , müzik ve video oynatıcı, belge açma ya da çokluortam dosyaları menüsünü açarken ürünün tepki süresinin geciktiği görülüyor. Elbette bu gecikme saniyeler ile ölçülen düzeyde, ama; yine de kullanırken sıkılmaya neden oluyor. İnternette gezinme ise gayet iyi işliyor, kablosuz bağlantı ile elde edilen tarayıcı performansı, GSM şebekesi üzerinden sağlanan bağlantıya göre daha hızlı.

Hoparlörden duyulan ses kalitesi, önceden incelediğimiz akıllı telefonlardan daha iyi iken, bas kalitesinde biraz aksıyor. Video kalitesi de beklendiği üzere bazı pikselleşme problemlerinin dışında beğenimizi kazandı. Görüntü ve ses, video seyrederken eş zamanlı olma problemi yaşamadı.

4 saat konuşma ve 9 güne kadar da bekleme süresi öngörülen N95, konuşma performansı olarak etkileyici iken, bekleme süresinde aynı performansı gösteremiyor. Kablosuz bağlantıları, müzik çaları, GPS ve internet özellikleri standart olarak kullanılan ürünün batarya göstergesi bir günün sonunda tek çubuğa düştü. Durum böyle olunca seyahat çantanızda mobil şarjınız içinde yer açmanız gerekiyor.
bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) Göre Fiyatlar

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Ulaşmak isteyen arkadaşlar mesaj atabilirler...

KASIMPASALI

grup tuttuğum takım
Er Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 4 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 20-02-2009 17:22

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#328557 20-02-2009 18:08 GMT-1 saat    
Emegine tskler ama sunuda demek lazim ki Nokia N 95 ciktiginda piyasada süper cep dediler ama eksikleri vardi
ve ne oldu ? bu yüzden Nokia N95 8GB piyasaya sürdü demek istedigim normal N 95 ise hic bir sey yapmadilar .

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


[colright][/colright]

Abdülhamid Han'ın,Theodor Herzl'in Filistin topraklarını satın alma teklifine verdiği yanıt"Ben bir karış dahi olsa toprak satamam.Zira bu vatan bana değil,milletime aittir.Milletim bu vatanı kanlarıyla mahsuldar kılmışlardır.Böyle bir toprak parçası bizden koparılmak istense bile o toprağı kanlarımızla kaplarız ve yine bizim toprağımız olur.Türk imparatorluğu bana aid değildir.Türk milletinindir. Ben onun hiçbir parçasını veremem.Bırakalım Museviler milyonlarını saklasınlar.Ben canlı bir beden üzerinde ameliyat yapılmasına müsaade edemem....."

barmel(yedek:D)

grup tuttuğum takım
Cezalı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 94 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 26-07-2007 16:33

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#331972 18-06-2009 06:33 GMT-1 saat    
Baya güzel birşey olmuş bu yaa. Paylaşım için saol

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


XnixpowerX

grup tuttuğum takım
Er Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 05-11-2011 21:39

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#349172 05-11-2011 22:04 GMT-1 saat    
n95 bendede var tavsiye ederim çok süper telefon kısacası bilqisayardan farkı yok

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <