Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Daltonlar'ın Gerçek Hikayesi

gerçek daltonlar

Forumlar / Eğlence / Çizgi Roman

 
> 1 <

_antika_

grup tuttuğum takım
Cezalı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2646 ileti
Yer: Bursa
İş: Öğrenci
Kayıt: 28-05-2006 15:51

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #318903 15-08-2008 08:48 GMT-1 saat    
Daltonlar'ın Gerçek Hikayesi


Dalton kardeşler deyince hepinizin ilk olarak aklınıza küçükken seyrettiğimiz "Red Kit" adlı çizgi film gelir. Ağzında sigarası ile devamlı olarak hapishaneden kaçan Dalton Kardeşlerin peşinde olan yalnız kovboy Red Kit, küçük çocuklara kötü örnek olmasın diye sigarası ota çevrilen Red Kit.
Öncelikle bize RedKit'i ve Dalton Kardeşleri sevdiren kişi olan Maurice de Bevere den bahsedelim. Paris merkezli Dargaud Yayınevi'nden yapılan açıklamaya göre ''Morris'' takma adlı Maurice de Bevere, 1940'lı yıllarda Red Kit'i çizgi roman dünyasına kazandırdı. ''Gölgesinden hızlı ateş eden'' tek kovboy olan Red Kit'in ve poker oynayan atı Düldül'ün serüvenleri, tüm dünyada 30 dile çevrildi, 150 milyon satış yaptı, 40'a yakın da filmi çevrildi. Red Kit her serüvenin sonunda, ''Ben yalnız bir kovboyum'' şarkısını söyledi. Vahşi Batının en acımasız ve en şanssız haydutları Daltonlar, her maceranın sonunda Ret Kit tarafından hapishaneye taş kırmaya gönderildi. Tabii onlarla birlikte ''Vahşi Batının en aptal ve en sevimli köpeği Rintintin de. Morris, 1988 yılından itibaren Red Kit'in ağzından düşürmediği sigarası yerine ot parçası koyarak Dünya Sağlık Örgütü'nden madalya da almıştı. Maurice de Bevere 19 Temmuz 2001 de Fransa da hayata gözlerini yumdu. Red Kit ve Dalton Kardeşleri yetim bıraktı.

Gerçekten Dalton Kardeşler Maurice de Bevere'in anlattığı gibi miydi. Maurice de Bevere'in anlattıklarında Dalton Kardeşlerin gerçek hikayesinden esinlendiği kesin. Gerçi Dalton Çetesindeki isimleri biraz değiştirmişti, ama yinede Dalton Kardeşler gerçekti. Red Kit ise Maurice de Bevere'in hayal ürünü idi.

Gelin hep beraber bir zaman yolculuğu yapalım ve Dalton gerçeğine göz atalım....

Dalton kardeşler için suç dolu bir hayat sürüldüler demek popüler yada romantik olabilir, ama gerçeklere bakarsak vahşi zamanlarda ve vahşi bir yerde yaşadılar. Coffeyville, Kansas'a yakın Amerikalı Kızılderililere ait olan sınırlarda yetiştiler. Kısa bir süre için kanuna hizmet ettiler. Büyük abileri, Frank Dalton, Fortsmith deki devlet mahkemesinde polis şefi olarak vazifelendirilmişti. 27 Kasım, 1887'de Smith-Dixon çetesi ile olan çatışmada Frank vurulmuş ve ölmüştü.

Bill ile Kaliforniya ya taşınan Grat Dalton Kızıl Amerikalı devlete geri dönüp, abisinin bıraktığı yerden devam etti. Polis şefi olarak çalıştığı zamanlarda bir sanığı yakalamaya çalışırken kolundan yaralandı. 1889 da Muskogee mahkemesi için yardımcı polis müdürü olarak göreve başlamıştı.


Bob Dalton Wichita, Kansas daki devlet mahkemesinde yardımcı polis müdürü olarak çalıştı. Aynı zamanda ölen abisi, Frank in takımı ile de beraber çalıştı.

Emmett Dalton da abisinin takımı ile ortaklık yaptı, ama çoğunlukla Pawnee acentasına yakın olan, Bar X Bar çiftliğinde kovboylukla geçimini temin etti. İleride çetenin diğer iki üyesi ile de bu çiftlikte tanışacaktır, Bill Doolin ve William St. Power (aynı zamanda Bill Powers ve Tom Evans olarak biliniyorlardı).

Bill Power hakkında fazla bilgi bilinmiyor, Texas Peco lardan bir sürüyü kızılderililerin oraya sürüklenmesi hariç.

Emmett Bar X Bar da çalışırken yakınlardaki çiftliklerde çalışan kovboy ve gelecekteki çete üyeleri ile tanıştı. Bu kişiler Charlie Pierce, George Newcomb, Charlie Bryant, ve Richard (Dick) Broadwell dı (aynı zamanda Charlie Bryant, Texas Jack ve Richard Broadwell, John Moore olarak biliniyordu).

Dick Broadwell Hutchinson, Kansas ın yakınlarından önemli bir aileden geliyordu. Oklahoma Devletinin açılışında Kovboy Flats arazisinde bir malikaneye sahip oldu. Yandaki malikanede yaşayan bayana aşık oldu. Ona evlilik teklif ettiğinde bayan kabul etti ve Dick'i iki malikaneyi de satıp Fort Worth, Texas a taşınmaya razı etti. Bayan burada para ile gözden kayboldu. Dick, kızılderililerin olduğu bölgeye geri döndü ve çiftliklerde çalışmaya başladı.

Charlie Pierce, Missouri de ki Blue River şehrinden dolu gibi yağdı. Missouri de bir bela yüzünden kızılderili bölgesine kaçtı, ve Pawnee şehirine yerleşti. Bir süre seyyar viski sattığı için Fort Smith hapisanesinde yattı.George Newcomb, Bitter Creek-Sert/acı dere olarak bilinen sahış Fort Scott, Kansas dan gelmişti. İş hayatına 12 yaşında kovboy olarak Long S. çiftliğindeki C. C. Mezbahasında başlamıştı. Daha sonra kızılderili bölgesine sürüklenmişti.

Charlie Bryant Wise County, Texas dan gelmişti. Bir barut yanması sonucu yanağında kalan siyah iz ona Siyah Yüzlü Charlie lakabını kazandırmıştı.

Bob Dalton, Osage Polis Departmanının başı olarak çalışırken viski satmakla suçlandı. Grat Dalton'unda başı aynı zamanlarda belaya girdi ve polis şefliği görevini dogru düzgün yerine getiremediği için işten atıldı. Polis şefi olmamalarına rağmen hala daha başka görevlilerin takımlarında çalışmaya devam ettiler. Ama artık gelirleri kısıtlı idi.

Temmuz, 1890 Bob, Grat, ve Emmett, Claremore I. T. ye yakın bir yerden at çalıp Kansas ta satmaktan suçlandılar. İzlerinden bir takım takip ettiği için Bob ve Emmett kızılderili bölgesinden ayrılıp Kaliforniya ya gittiler. Kardeşleri Grat yakalanıp hapishaneye konmuştu. Daha sonra yeterli delil bulanamadığından çıkartıldı. O da kardeşlerinin yanına Kaliforniya ya gitti.

3 kardeş, Kaliforniya daki kardeşleri Bill in yanında birleşmişlerdi. Yakın gelecekte olan olaylar onların yeniden kaçmalarına neden olacaktı. 6 Şubat 1891 in gecesi Southern Pacific RR trenini Alila, CA da soyguna uğramıştı. Dalton kardeşleri suçlanmıştı. Bob ve Emmett yine takip edilirken eyaleti terk ettiler. Grat ve Bill tutuklanmıştı.

Bob ve Emmett tekrar kızılderili bölgesine döndüler fakat hala daha arandıkları için işleri çok zorlaşmıştı. Kızıl derili devletlerinde saklandıkları süre içinde iki kardeş Emmett in çiftlikten eski iki arkadaşları ile buluştular- Charlie Bryant ve Bitter Creek Newcomb. Hep beraber Wharton, O.T. deki treni 1891 in Mayısında soymak için. Çete trenyoluna ait 1745$ para ile kaçtı.

Bu soygundan kısa bir süre sonra Charlie Bryant hastalandı ve Hennessey, O.T. de doktora götürüldü. Polis şefi, Ed Short Bryant'ı iyileştiği hotel odasında yakaladı. Hennessey de hapishane olmadığı için tutukluyu tren ile Wichita, Kansas a götürmeye karar verdi. Bu yolculuk sırasında Bryant kaçmaya çalıştı. Temin ettiği tabanca ile çatışma sırasında iki adamda birbirenden yediği kurşun ile hayatını kaybetti.

Çetenin bir sonraki soygunu Wagoner I. T. ye yakın Leliaetta daki tren Katy'e oldu. Bob and Emmett ile beraber Bitter Creek Newcomb, Bill Powers, Dick Broadwell, Charlie Pierce, ve Bill Doolin vardı. 15 Eylül 1891 in gecesi treni durdurup soydular. Express vagonundan 2500$ çaldılar.

Bu sıralarda, 3 Temmuz 1891, Kaliforniya da, juri Grat Dalton u Alila tren soygunculuğundan dolayı suçlu buldu. Hükmünü beklerken Grat 18 Eylülde hapisaneden kaçtı ve Oklahoma ya geri döndü. Kısa bir süre içinde kardeşlerine kavuştu.

Mayıs, 1892 nin sonunda üç Dalton kardeşleri Pierce, Newcomb, Powers, Broadwell, ve Doolin ile takım kurarak yine bir tren durdurdular. 1 Haziran, 1892 de Red Rock tren istasyonuna gelen treni soymak için beklediler. Tren istasyona girdiğinde vagonları karanlıktı, bir terslik şüphesine düşen çete trene dokunmadılar. İkinci gelen treni soymaya karar verdiler. Çetenin verdiği karar doğru çıktı, ilk trendeki 70,000$ korumak için bir sürü silahlı muhafızlarla doluydu. Malesef, ikinci tren az bir değer taşıyordu, çete sadece 50$ ile kaçtı.

14 Temmuz, 1892 çete en son tren soygunluğunu yaptı Adair I. T. de. Yine tren görevlilerde doluydu, fakat çete o kadar sessiz ve hızlı idiki Polisler trenin soyguna uğradığını son dakikaya kadar fark etmediler. Trenden inişlerinde Polisler ve eşkiyalar arasında kısa ama şiddetli silah çatısması oldu. Bu çatışmada suçsuz bir seyirci yaralanıp, diğer birisi de hayatını kaybetmişti. Eşkiyalar yakalanmadan, miktarı belirtilmiyen para ile kaçtılar.

Adair soygunluğundan sonra çete ayrıldı ve herkes kendi yolunda devam etti. Dalton kardeşleri hala daha arandıkları için, son birkez daha soygun yapıp ve yeterince para kazanıp ülkeyi terketmeyi planladılar. Aynı sehirde, aynı zamanda, iki ayrı bankayı soymaya karar verdiler. Hem yeterince para elde etmek için hemde tarihe adlarını yazmak için, çünkü daha önceden kimse böyle birşey yapmaya teşebbüs etmemişti. Bu soygun için mükemmel şehir Dalton kardeşlerinin eski memleketleri, Coffeyville, Kansas.

5 Ekim, 1892 sabahının erken vakitlerinde çetenin 5 üyesi, Bob, Grat, Emmett, Bill Power, ve Dick Broadwell Coffeyville e geldiler. Atlarını bankanın karşısındaki sokağa bağladılar. İki gruba ayrılıp karşıya doğru yürüdüler. Birincisi "Condon National Bank" ya, ikinci grupta "First National Bank" a girdiler. Malesef halk tarafından tanındılar ve alarm çalındı. Şehir halkı çabucak dükkanlardan silah temin edip şehiri soyguncalara karşı korumak için pozisyonlarını aldılar. Eşkiyalar kaçmaya çalıştıkları zaman çok siddetli bir çatışma başladı. Halktan dört ve eşkiyalardan dört kişi hayatını kaybetti. Çeteden sağ kalan tek kişi Emmett ciddi şekilde yaralanmıştı. İyileştikten sonra, işledikleri ceza için yargılandı. Hayat boyu hapis cezası aldı, daha sonradan vali tarafından af edildi ve son günlerini Kaliforniya da geçirdi.

Coffeyville de olan olaylar Dalton çetesine son vermedi. Eski çetenin üç üyesi hala özgürdü, Bill Doolin, Bitter Creek Newcomb, ve Charlie Pierce. Ve dördüncü dalton Bill de aynı "sürgün" hayatını izledi. Yakın zaman içinde abilerinin eski ortakları ile birleşip, Doolin-Dalton çetesi olarak kızılderili bölgesine gelecek yıllar boyu terör havası estirdiler. Ama bu başka bir hikaye

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu
bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) Fenerbahçeli>>>>>

YKaraca

grup tuttuğum takım
Teğmen Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1931 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 05-05-2006 12:13

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#318967 15-08-2008 14:35 GMT-1 saat    
gerçek daltonlar saol

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


-İLETİŞİM-
MSN :
MAİL :

IV
Assassin

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 5117 ileti
Yer: Kayseri
İş: Öğrenci
Kayıt: 12-08-2007 08:15

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#318997 15-08-2008 15:36 GMT-1 saat    
Daltonlar gerçek mi diyordum yarısını okudum biterecem Teşekkürler.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Sadece Yazık...

MaYK
Graphic Designer

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 6061 ileti
Yer: Samsun
İş:
Kayıt: 24-02-2007 08:21

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#319655 19-08-2008 12:45 GMT-1 saat    
Daltonlar gerçek mi dedin de okudun mu ...?

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Ulaşmak isteyen arkadaşlar mesaj atabilirler...

kHRyStaL

grup tuttuğum takım
Onbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 113 ileti
Yer: |sTanbu|_
İş: GrafikeR
Kayıt: 01-09-2008 07:15

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#321918 01-09-2008 12:56 GMT-1 saat    
Ben Hepsini Okuyamadım Ama Saol :)

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Programlarım =bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) Doctor 5.0.0.179 Final

Hawk
Süper Admin

grup tuttuğum takım
Yönetici Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 729 ileti
Yer: Biga
İş: Programcı
Kayıt: 20-01-2007 05:21

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#349535 25-01-2012 06:47 GMT-1 saat    
Daltonların gerçek resimleri de var teşekkürler.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <