Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Dişleriniz İçin Öneriler

> 1 <

Mert_Yilmaz
Seek & Destroy

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2412 ileti
Yer: Isparta
İş: Öğrenci
Kayıt: 21-06-2006 14:55

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #324374 26-09-2008 15:40 GMT-1 saat    
Diş sağlığınız için düzenli olarak diş hekimine gidip dişlerinizi muayene ettirmek için harcayacağınız para Sağlıklı bir yatırımdır.
Evde de diş sağlığına önem verip diş çürümesi ve dişeti hastalıkları gibi sorunları önleyerek diş hekimi ziyaretlerini azaltmak mümkündür.

Dişlerinizi fırçalamak ve diş ipliğiyle temizlemek için daha fazla zaman ayırırsanız sık sık dişçiye gitmenize gerek kalmaz. Diş macunuyla dişlerinizi bir iki saniye ovmak ağzınıza ferahlık verir ama diş sağlığı sorunlarını önlemek için bu kadar kısa bir zaman yeterli değildir. Yetişkinlerin dişlerini kaybetmelerinin belli başlı nedeni dişetlerinin iltihaplanmasıdır. İltihaplanma dişleri yerinde tutan çene kemiğine sıçrayınca dişler sallanmaya başlar ve sonuçta dökülür. Dişeti iltihabına gözle görünmeyen ve yapışkan bir Madde olan dişkiri neden olur.

Dişleri dikkatle fırçalamak ve diş ipliğiyle temizlemek dişkirini temizler ve dişkirinin içinde bulunan ve dişlerin çürümesine neden olan bakterileri yokeder.
Diş fırçasının baş tarafı yumuşak ve ufak olmahdır. Her altı haftada bir diş firçanızı yenileyin. Dişleri fırçalarken florlu diş macununu bezelye
büyüklüğünde firçaya sürün. Dişleri sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan evvel fırçalayın. Dişleri her dişin üzerinde küçücük daireler çizerek veya aşağı ve yukarı doğru ovun. Dişlerin iç kısımlarını da ovmayı unutmayın. Ayrıca hergün fırçanın ulaşamadığı diş aralarını diş ipliğiyle temizleyin.

Dişetleriniz Kanıyor Mu ?

Dişetleriniz kanıyorsa dişetinde enfeksiyon olabilir veya dişetleri iltihaplanma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Dişlerinizi fırçalamaya devam edin ve diş hekiminize başvurun. Diş fırçanızı hiç kimseyle paylaşmayın. Dişleri çürüten bakteriler kişiden kişiye bu yolla geçer.

Çocuklara dişlerini fırçalarken yardım edin. Çocuklar yedi sekiz yaşlarına gelene kadar dişlerini fırçalarken yardım isterler. On yaşına gelene kadar diş ipliğini kullanmalarına yardım edin. Florlu diş macununu az miktarda fırçanın üzerine sıktıktan sonra dişlerini nasıl fırçalayacaklarını gösterin. Altı yaşından küçük çocuklar içinde flor miktarı az olan diş macunlarından
kullanmalıdırlar. Eczanelerden alacağınız ve dişkirini gösteren tabletler dişlerin neresinde hala dişkiri kaldığını gösterir. Dişkirini önleyici ağız çalkalama ilaçlarını da kullanabilirsiniz ama hiçbir yöntem dikkatli
fırçalamanın ve diş ipliğiyle temizlemenin yerine geçmez.

Dişlerinizle "Dost" Beslenin...

Dişe dost gıdalardan yiyin. yemek aralarında yenilen hafif yiyecekler ve bazı meşrubat diş sağlığı için zararlıdır. Bunlar dişe yapışan tatlı yiyecekler, gazozlu meşrubat, sporcuların içtiği bazı meşrubat ve hatta meyve suyudur.

Çocukların bu gıdaları her zaman almalarının önüne geçin. Yemek aralarında açlığı bastırmak için yenilecek ve dişler için tehlikeli olmayan gıdalar arasında meyveler, az yağlı süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri vardır. Beş
yaşından küçük çocuklara tam yağlı süt ve süt ürünlerinden verebilirsiniz. Süt ürünleri dişlerin çürümesini önleyen maddeleri içermektedir. Yemekler arasında Su için. Suyun içinde dişler için yararlı olan flor bulunmaktadır.

Yemeklerden sonra 20 Dakika kadar şekersiz çiklet çiğnerseniz diş çürümesini önleyebilirsiniz. Çiklet çiğnerken ağızda tükürük birikir. Tükürük diş
çürümesini önler. Çiklet çiğnemek yemekten sonra ağızda kalan yemek artıklarının temizlenmesini sağlar ve dişkirini önler. Çikletin üzerinde "sugarfree" veya "şekersiz" yazısının olmasına dikkat edin.

Spor Ve Dişleriniz

Spor yapıyorsanız dişlerinizi korumak için koruyucu takın. Dişin üzerine takılan koruyucu, tamiri pahalıya mal olabilecek diş zedelenmesini önler. Özellikle futbol ve Basketbol gibi, oyuncuların birbirine çarpma olasılığı bulunan sporları yapıyorsanız diş koruyucusu kullanmanız gerekir.
Sizin ve çocuklarınız için diş koruyucu gerekli ise diş hekiminizden tam ağzınıza uyan bir koruyucu yapmasını rica edin. Eczaneden alınan diş koruyucular dişlerin üzerine tam oturmayabilir.

Kaza sonucu kırılan dişi kurtarmanız mümkündür. Bunu çocuklarınıza da öğretin.
Kaza sonucu kırılan dişi nereye düştüyse bulun ve kökünden değil minesinden tutarak sütle temizleyin. Dişi sakın sıkı sıkı temizlemeyin çünkü bütün bütün
zedelersiniz. Sütle temizledikten sonra hemen yerine takın ve diş hekimine koşun. Dişi yuvasına yerleştiremediyseniz streç filme sarın veya küçük bir kap içindeki süte atın ve hemen diş hekimine gidin.

Diş Çekiminden Sonra

1. Damağın iyileşmesini çabuklaştırmak için, ilk 24 Saat evde dinlenin.

2. 24 - 48 saat sigara içmeyin.

3. 4 saat ağzınızı çalkalamayın. Daha sonra bir tatlı kaşığı tuzu. 600 ml (yaklaşık 2 su bardağı) kaynayan su ile karıştırın, soğumasını bekleyin ve ağzınızı çalkalamak için gerekiyorsa her 4 Saatte bir kullanın.

4. Kanamayı çoğaltabileceği için, 24 saat Alkol almayın.

5. Sıcak birşey yeyip içmeden önce, uyuşturucu ilacın (anestetik) etkisinin geçmesini bekleyin.

6. Hissetmediğiniz sürece, dudak veya damağınızı ısırmamak ya da çiğnememek için dikkatli olun.

7. Aşırı kanamayı önlemek amacı ile 24 - 48 saat ağır egzersiz yapmayın.

Damakta çok kanama olursa ne yapılır.

8. Diş hekiminin verdiği ilaçlı pamuğun (tampon) Ambalajını açarak diş boşluğuna yerleştirin ve en az 15 dakika sıkıca pamuğu ısırın.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Yeniklasor <3

bLaCk_jaCkaL

grup tuttuğum takım
Yüzbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1397 ileti
Yer: 58 Vatan 16 Mekan
İş: Öğrenci
Kayıt: 30-09-2007 10:40

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#324398 26-09-2008 16:58 GMT-1 saat    
Güzel konu teşekkürler. Dişlerimi çok severim bir insanda en baş dişlere dikkat ederim coğu insan gibi.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Mert_Yilmaz
Seek & Destroy

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2412 ileti
Yer: Isparta
İş: Öğrenci
Kayıt: 21-06-2006 14:55

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#324399 26-09-2008 17:00 GMT-1 saat    
Önemli Değil

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Yeniklasor <3
> 1 <