Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Vito Corleone

robert de niro baba filmi

Forumlar / Bilim & Kültür / Şu Kimdir?

 
> 1 <

tma
Rock Out..!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3330 ileti
Yer: Antalya
İş:
Kayıt: 04-05-2007 18:19

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #333294 04-07-2009 07:01 GMT-1 saat    

Marlon Brando "Don Vito Corleone"


Vito Corleone (Vito Andolini) Corleone Mafya Ailesi'nin kurucusu ve ilk Don'u. Filmde gençliğini Robert De Niro, yaşlılığını Marlon Brando canlandırmıştır.

Don Vito Corleone karakteri mafya tarzı filmlerle bütünleşmiş bir karakterdir. Marlon Brando ve Robert De Niro bu rolü o kadar iyi oynamışlardır ki belki de Baba filminin bu denli beğenilmesi filmdeki o gerçekçiliktendir. Sinema dünyasında kendine ait bir yeri olan Vito Corleone karakteri belki de mafya karakterleri arasında en çok bilinen ve beğenilenidir. Belki bundandır ki ünlü bir Vito Corleone repliği olan Ona reddemeyeceği bir teklifte bulunacağım. sinema tarihinin en çok hatırlanan 2.inci repliği seçilmiştir.

Karakterin Kısa Bir Özeti
Sicilya'da Corleone kasabasını sömüren mafya lideri Don Ciccio, önce kendisine boyun eğmeyen Antonio Andolini'yi, sonra da intikam yemini eden büyük oğlu Paolo'yu öldürür. Son oğlu Vito'yu bağışlaması için huzuruna gelen Antonio'nun karısını da öldürürken oğlu Vito'nun kaçmasına engel olamaz.

Küçük Vito komşularının da yardımıyla Sicilya'dan kaçar ve gemiyle gittiği Amerika'ya ayak basar ve önceleri sokaklarda yaşamaya başlar. Bu sırada Andolini olan soyadını, romana göre, hayattaki nadir hissi davranışlarından birini gerçekleştirerek, doğduğu kasabanın adı olan Corleone ile değiştirir. (Filmde bu sahne, Andolini soyadını anlayamayan sınır muhafızının doğum yerini soyadı diye yazmasından kaynaklamış gibi gösterilmektedir.) İlk olarak İtalyan Mahallesinde bir İtalyan bakkalında çalışır.Ancak mahalleden haraç kesen, arkasına Kara El çetesini almış olan Fanucci Vito Corleone'yi kovdurarak yerine kendi yeğenini işe sokar.Bu duruma sinirlenen Vito Corleone'nin Fanucci'ye büyük kin duymaya başlar.

İlerleyen zamanlarda ailesine para getiremeyip zor duruma düşmesi sonucu bir hırsız olan Clemenza ile tanışır ve onunla birlikte hırsızlık yapar ancak çok gururlu tipik bir Güney İtalyalı olan Vito, sadece ailesine bakabilmek bu yolu seçmiştir. İyi para kazanmaya başlayan Vito işlerini yoluna sokmuş ve ailesinin durumunu düzeltmeye başlamıştır. Bu işten Vito'nun iyi para kazandığını duyan Fanucci onlardan haraç istemiştir. Vito Corleone teklifi ilk önce düşünmek ister ve sonra kabul eder. İtalyan mahallesinde bir dini kutlama yapıldığı sırada Fanucci ile görüşen Vito Corleone ona haracı verir. Ancak daha olayın üzerinden dakikalar geçmişken Fanucci'nin evine girer ve Fanucci'yi vurur.

Bu olay sonrası büyük bir saygınlık kazanan Vito'ya artık herkes “Don” diye hitap etmektedir. Mafya işine giren Vito İtalyanları diğer mafyalara karşı korumaya başlar ve bunun karşılığında onlardan haraç alır.Kendisine bir dükkan açan Vito, Clemanza'yı yanına alır. Mafya işini örtmek içinse sözde bir “Sicilya'dan Amerika'ya zeytinyağı ithalatı” işine girmiştir. Daha sonra Sicilya'ya dönerek babası Antonio Andolini'nin intikamını alan Corleone ilerleyen zamanlarda New York'u yöneten beş mafya ailesinden birinin lideri olur. Güçlü biridir ve artık herkes ona korkuyla karışık bir saygı duymaktadır. Bir gün Sollozo adında 'Türk' lakaplı bir uyuşturucu kaçakçısı iş teklif eder.Ancak Vito kabul etmez ve arkasına Tattaglia ailesi ve New York polis şerfi MCluskey alan Sollozzo Vito'yu iş yerinin çıkışında vurdurur. Vito ölümden son anda kurtulmuştur ki bu büyük bir hatadır. İntikam için, Vito'nun küçük oğlu Michael tarafından Solozzo'yu öldürür ve ardından Sicilya'ya kaçar. Baba iyileşmiştir ve büyük oğlu Santino'nun da ölmesi nedeniyle savaşı bitirir, barış anlaşması yapar ve artık torunlarıyla vakit geçirmek için malikanesine kapanır. En sonunda yine torunuyla oynarken bir kalp krizi sonucu ölür.


*--Alıntı--*

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Eski nick: 07mert
> 1 <