Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Autocad kullanımı...

autocad kullanımı

Forumlar / Teknoloji / Ücretsiz Programlar

 
> 1 <

bahar_86

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1584 ileti
Yer: balıkesir
İş: ööörenji
Kayıt: 25-03-2006 15:01

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #49339 01-06-2006 19:41 GMT-1 saat    
GİRİŞ...

AutoCad çizim alanında ölçüler , eğer program metrik sistemde başlatılmışsa (mm) olarak anlaşılmalıdır. Bunun dışında , çizim alanınızın herhangi bir alt veya üst sınırı yoktur.*(E-/+99) Yani 1 mikrometrelik bir uzunluğu çizebileceğimiz gibi 3000 kilometrelik bir çizgiyi de aynı çizim sahasında belirtebiliriz. Çizeceğiniz her ölçüyü (mm) cinsinden tanımlamalısınız. Örneğin , bir duvar çizdiğimizi farz edelim ; Bu duvarın üstten görünüşünü çiziğimizi düşünürsek , uzunluğu 7 metre , genişliği de 20 cm olan bu duvarın , uzun kenar çizgisini tanımlarken bu ölçüyü "7000" olarak , genişlik çizgisini tanımlarken de bu ölçüyü "200" olarak vermeliyiz.
Bu uzunluğu 7000 yerine metre cinsinden 7 şeklinde verirsek hata mı yapmış oluruz?Aslında hayır ama , hem ölçülendirirken bu uzunluk 7 gözükecektir , hem 20 cm lik uzunluğu 0.2 şeklinde çevirim yaparak vermeliyiz , hem de plot çıktısı alırken vereceğimiz ölçeğe bu değişikliğimizi de dahil etmeliyiz.İşin en başından belirleyerek bütün değerleri miro metre cinsi de dahil olmak üzere istediğiniz şekilde verebilirsiniz aslında ama ben kullanım kolaylığı açısından ve AutoCAD in metrik sistemde anladığı açıdan ölçülerinizi mm cinsinden vermenizi öneririm.

Ölçüleri bu şekilde doğru olarak tanımlayarak işe başlarsak daha sonradan ölçekli olarak çizdiğimiz her nesne diğerlerinin yanında orantılı olarak yerini alacaktır. Sadece uzunluk ölçülerinde değil , kullanacağımız her ölçüde , tanımlayacağımız sayıyı (mm) olarak vermeliyiz.
Şimdi çizim anlatmaya başlamadan önce bize çizim başlangıç noktası belirlemede , bir nesneyi taşımada , kopyalamada , döndürmede ya da bir başka cisme birleştirmede , işimize yarayacak olan iki özelliği tanıyalım.
1-OSNAP : Bu özellik , çizim pencerenizin en alt kısmında yer alır. Ya üzeri çift tıklatılarak ya da klavyeden F3 tuşuna basılarak , aktif ya da pasif hale getirilir . Aktif hale ilk getirdiğinizde karşınıza çıkan listeden , nesneler üzerine işaretçinizle yaklaştığınızda nesnenin hangi referans noktalarını yakalaması istendiğini belirtebilirsiniz. Örneğin ; midpoint , endpoint , center gibi. Bu listeden referans noktalarınızı seçtikten sonra "ok" tuşuna basılır ve osnap birdaha aktif hale getirilirken hep bu ilk seçtiğiniz özelliklerle devreye girer. Bu nokta özelliklerini ise daha sonra anlatacağım menulerden değiştirebilirsiniz. Şimdi osnap ın kullanılışını bir örnekle açıklayacağım. Örneğin bir çizgiyi orta noktasından bir başka çizgiyle birleştirmek istiyorum. Başka bir deyişle , bir çizgiyi başlangıç noktasından yakalayarak , bir başka çizginin orta noktasına taşımak istiyorum. Bu çizgilerden biri dikey ve 600 mm , diğeri ise yatay ve 5000 mm.

İlk başta çizgilerin konumunu bu şekildedir. Şimdi üstteki çizgiyi alt endpoint inden yakalayıp alttaki çizginin midpointına taşıyacağız. Not: midpoint ;kare , endpoint ise üçgen seklinde görüntülenir ve sarı renklidir.

Yukarıda görüldüğü gibi seçilmiş olan üstteki çizgi kesikli olarak belirlendi ve endpointi işaretçiniz tarafından yakalandı. Not : Taşıma kopyalama vb. işlemler ileride anlatılacak , buradaki amaç osnap faktörünün anlaşılması.

Daha sonra işaretçimiz alttaki çizginin de orta noktasını yakaladı , artık enter tuşuna basarak işlemi tamamlayabiliriz. Not : Enter tuşu yerine space bar ya da farenizin sağ tuşunu kullanabilirsiniz. Bu size çizimlerinizde hız sağlayacaktır.

2-ORTHO : Bu özellik , osnap özelliğinin hemen solunda yer alır ve yine ya üzeri çift tıklatılarak ya da klavyeden F8 tuşuna basılarak aktif ya da pasif hale getirilir. Ortho aktif iken çizim alanındaki tüm hareketler yatay ya da düşey koordinatlarda yapılabilir (0 , 90 , 180 , 270 ) derece şeklinde . Ancak referans noktaları belirlenerek ortho açıkken de yukarıda belirtilen dereceler dışında taşıma vb. yapılabilir.

Bu iki özelliğin dışında , bir de konuları uygulayarak devam edebilmeniz için , "zoom" özelliğinden , bu aşamada bahsetmem gerekiyor.İleride deteylı anlatılacak bu bölümde şu an en temel iki özelliği hemen anlatayım. Aşagıda anlatılacak çizimlerden birini yaptınız ve çiziminiz ekranda gözükmüyor , ya da belli bir parçası gözüküyor. Bu durumda , ya çizim alanı boyutlarınız , çizdiğiniz nesneye göre çok büyük veya çok küçüktür , ya da nesnin çizdiğiniz koordinatları o an görüntülenen alanın dışındadır.. Bu durumda komut satırına arka arkaya "z" enter "e" enter komutlarını giriniz. Bu durumda çiziminizi ekrana yaymış olursunuz. Bir başka deyişle , çizim alanı boyutlarınızı çizdiğiniz nesneye göre ayarlamış olursunuz. Bir diğer özellik ise , komut satırına "z" yazıp artarda iki sefer enter a basmanızdır. Ekranda belirecek +-Büyüteç ile sol fare tuşu basılı olarak , çizim alnını küçültüp büyütebilirsiniz. Bu komuttan da çıkmak için şimdilik ESC tuşuna basın , yeri gelince alt özellikleri ile birlikte "zoom" konusu detaylı olarak anlatılacaktır.
Şimdi derse çizim konularından çizgi çizmeyi öğrenerek devam edebiliriz.
ÇİZİM

ÇİZGİ ÇİZME ( Line )
AutoCAD de çizgi çizmenin birinci yolu şudur
- Ölçüsüz çizim ,
Bu çizim şeklinde önce programa çizim komutumuzu veririz. Bunun iki yolu vardır ;
1- Programın ikon menusundan çizim komut ikonunu kullanmak (bunu hız açısından tavsiye etmem)
2- Programın komut satırına l yazıp enter a basmak (enter=spacebar=fare sol tuş) Program size "LINE From point : " sorusunu yöneltir ve bekler , siz çizim alanı üzerinde farenizin sol tuşu ile bir nokta belirlersiniz. Bu noktayı belirlediğiniz andan itibaren program size "To point : " sorusunu sorar. (ortho açıkken sadece yatay ve dikey çizgiler çizebilirsiniz , referans noktaları hariç.) Bu şekilde artarda çizgileri çizersiniz. Çizgi çizme işleminin bittiğini ise programa enter tuşuna basarak bildirirsiniz. Bu andan itibaren çizgi çizme işlemine son verilir ve program sizden yeni komutlar bekler. "Herhangi bir anda "C" yazar ve entera basarsanız , program çizgi grubunu ilk başladığınız noktaya kapatır."
- Ölçülü çizim ,
Yine programa line "l" komutunu verdikten sonra "LINE From point : " sorusuna eğer çizginizin başlayacağı noktanın koordinatlarını biliyorsanız , bu koordinatları verirsiniz ("LINE From point : 50,50) gibi "burada x=50 ve y=50 noktasından çizim başlayacak demektir. To point :100,50 şeklinde değer vererek programa 50,50 noktasından 100,50 noktasına ve doğal olarak 50 mm uzunluğunda yatayla 0 derece açı yapan bir çizgi çizdirmiş olduk.
Şimdi 0,0 noktasından başlayarak 500 mm x 500 mm =250000 mm2 lik bir kare çizelim.
Command : l enter
LINE From point :0,0 enter
To point :500,0 enter
To point :500,500 enter
To point :0,500 enter
To point :0,0 enter
To point : enter
Command :
- Referans noktaları arası çizim ,
Eğer referans noktaları belli iki nokta arasında çizgi çizmek istiyorsanız line komutunu müteakip önce birinci sonra da ikinci ve varsa diğer referans noktalarını farenizle sol tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz , bu işlem sırasında ortho fonksiyonunun açık olması bir sorun çıkarmaz. Çizgi çizme işleminiz bittiğinde yine komuttan çıkmak için enter tuşuna basmalısınız. Öneri : Bu anda enter yerine farenizin sağ tuşunu kullanmanız size hız kazandıracaktır.
- Ana yönlerde belirlenen uzunlukta çizim ,
Bu çizim için ortho fonksiyonu açık iken line komutunu müteakip çizginin başlayacağı noktayı belirlemek için çizim ekranında sol tıklayarak hangi ana yönde istiyorsanız "ana yönler (0 , 90 , 180 , 270 ) " işaretçinizi o yönde bir miktar ilerletip To point : satırına çizeceğiniz çizginin uzunluğunu yazmalısınız. Daha sonra enter a basarak çizim işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Çizgi çizme işlemi bitince yine boş olarak entere basarak komuttan çıkılır. Bu şekil yapılan çizimlerde ortho fonksiyonu kapalı ise çizginiz yatayla veya dikeyle açı yapabileceği için çizginiz belirttiğiniz ölçülerde olmasına karşın açılı olacağından x,y koordinatlarına iz düşümlerinde uzunlukları sizin çizmeyi istediğiniz ölçüde olmayacaktır.
- Açı belirterek çizim ,

Çizim komutunu verdikten sonra , başlangıç noktasını belirttikten sonra "@" işaretinin arkasına çizginin uzunluğunu ve < işaretini müteakip yatayla yapacağı açı değerini derece cinsinden vererek gerçekleştirebilirsiniz.
Örnek olarak yatayla 60 derece açı yapan 500 mm uzunluğunda bir çizgi çizelim.
Command : l
Line From point : 0,0
To point :@500<60
Command :
Bu çizimde "@" işareti , programın , o an seçmiş olduğunuz noktayı 0,0 noktası olarak kabul etmesini sağlar. İleride bu işareti dörtgen çiziminde de kullanacağız.

DÖRTGEN ÇİZME ( Rectangle )
Bu komut da ikon olarak verilebileceği gibi komut satırına "rec" yazılarak da verilebilir. Bu komutu verdiğinizde karşınıza şu soru çıkar ; Chamfer/Elevation/Fillet/Thickness/Width/< First corner >: Aslında program burada sizden dörtgenin ilk köşesinin koordinatlarını sormaktadır. Burada ya klavyeden koordinatları x , y şeklinde (ör:50,50) verebilir ya da doğrudan işaretçinizle belirtebilirsiniz. Ancak örneğin bu aşamada "w" yazarak enter a basarsanız karşınıza su soru çıkar ;
Width for rectangles<0.0000>: Burada program size dörtgen çizimlerinde varsayılan kenar çizgi kalınlığının "0" olduğunu bildiriyor ve yeni bir değer atamanız için soruyor. Eğer burada bir değer girerseniz bundan sonra siz bu değeri tekrar değiştirinceye kadar dörtgen çizimlerinizde bu değer varsayılan olarak kullanılacaktır. Değeri girdikten sonra size tekrar dörtgenin ilk köşesinin koordinatları sorulur. Bu aşamada açıklayacağım bir diğer özellik de ; Chamfer/Elevation/Fillet/Thickness/Width/< First corner >: f değeri girerseniz karşınıza , Fillet radius for rectangles : ifadesi çıkar bu değer dörtgeninizin kenar radius değerini sormaktadır bu değer de varsayılan olarak "0" dır. Şimdi , çizgi çizim konusunda çizdiğimiz kareyi , bir de Rectengle komutu ile çizelim ;
Command : rec enter
Chamfer/Elevation/Fillet/Thickness/Width/< First corner >: 0,0 enter
Other corner : 500,500 enter
Command :

Burada diğer köşenin koordinatını 500,500 verdikten sonra dörtgen tamamlandığı için program komuttan kendiliğinden çıkar ve sizden yeni komutlar bekler.
Çizim ve Çember..


Şimdi aynı çizimi kenar radiuslarını 50 mm olarak çizdirelim ;
Command : rec
enter Chamfer/Elevation/Fillet/Thickness/Width/< First corner >: f enter
Fillet radius for rectangles : 50 enter
Chamfer/Elevation/Fillet/Thickness/Width/< First corner > : 0,0 enter
Other corner : 500,500 enter
Command :

"Önemli uyarı : AutoCAD ile çalışırken koordinatlar arası "," , sayıların ondalık değerlerini belirtirken ise "." kullanmalısınız " Ör: (x,y)=55.5,63.2 burada x=55.5 ve y=63.2
Not : Eğer komut satırında program sizden komut bekliyor iken enter tuşuna basarsanız en son kullanmış olduğunuz komutu seçmiş olursunuz. (Hızlı çizim yapma açısından bir bilgi)

Eğer dörtgen çiziminde ilk köşeyi , nesneyi sonradan taşımak ya da kopyalamak amaçlı çizdiğiniz için , rastgele bir nokta seçtiyseniz Other corner : satırında x ve y değerlerini @x,y şeklinde belirtirseniz belirttiğiniz ilk noktadan itibaren x,y boyutlarında bir dörtgen elde edebilirsiniz. Örnek verecek olusak ;

Command : rec
Chamfer/Elevation/Fillet/Thickness/Width/< First corner >: ---->bu
koordinatları işaretçinizle
rastgele seçtininiz ve
bilmiyorsunuz.
Other corner : @500,500
Command :

"@" işareti ile program ilk noktayı 0,0 kabul eder ve belirttiğiniz noktadan , 500x500 (mm) boyutunda dörtgeninizi çizmiş olursunuz.

ÇEMBER ÇİZME (Circle)
Bu komut da ikon olarak verilebileceği gibi komut satırına "c" yazılarak da verilebilir. Bu komut verildiğinde karşınıza şu soru çıkar ;
CIRCLE 3P/2P/TTR/< Center point > :
Bu satırda size çizeceğiniz çemberin merkez noktasının koordinatları sorulmakta. Bu değeri yine ya herhangi bir raferans noktası olarak işaretçinizle seçebilir , daha sonra taşımak ya da kopyalamak üzere rastgele bir nokta seçebilir ya da komut satırından x,y şeklinde verebilirsiniz. Daha sonra karşınıza şu satır çıkar ;
CIRCLE 3P/2P/TTR/< Center point > : Diameter/< Radius >< bir değer > :
Burada önünüze gelen sayı değeri , son çemberinizi çizerken vermiş olduğunuz değerdir ve bu değer varsayılan olarak radius (yarıçap) değeridir. Eğer değer vermeden enter a basarsanız çemberinizin yarıçapı o değer olarak belirlenir ya da yeni bir değer girebilirsiniz. Bu satırda değer yerine "d" yazarsanız bu sefer değeri diameter(çap) olarak verebilirsiniz ve tabi bu değer için de karşınıza varsayılan bir sayı değeri çıkacaktır "bu da doğal olarak radiusta belirtilen değerin iki katı olacaktır."

Not :2p , 3p , ttr(tangent-tangent-radius) özellikleri , belirtilen 2 ya da 3 nokta arasında veya ttr belirterek "çemberin belirtilen iki çizgiye teğet ve girilen yarıçapta" olmasını sağlayan özelliklerdir.
NESNE SİLME (Erase)

Bu komut da ikon olarak verilebileceği gibi komut satırına "e" yazılarak da verilebilir. Bu komut verildiğinde karşınıza şu yazı çıkar ;
Select objets :
Silmek istediğiniz nesneleri seçtikçe , 1 found , 2 found .... , şeklinde devam eder ve seçilen nesneler kesikli çizgi ile diğerlerinden ayrılır , ta ki enter tuşuna basana kadar. Enter tuşuna basmanızla birlikte seçmiş olduğunuz tüm nesneler silinir. Bu aşamada size ters ve düz taramadan bahsetmek istiyorum ;
AutoCAD de nesne seçmenin üç yolu vardır ;
1- Nesneyi doğrudan seçme :Nesnenin herhangi bir bölgesine tıklayarak seçilir.
2- Düz tarama : İşaretçinizi bir noktada sol tıklayarak , tuşu bırakmadan , sağa doğru yapılan tarama (Bu tarama türünde tarama çerçevesi düz çizgiden oluşur ve sadece tarama çerçevesinin tamamen içinde kalan nesneler seçilir.)
3- Ters tarama : İşaretçinizi bir noktada sol tıklayarak , sola doğru yapılan tarama (Bu tarama türünde tarama çerçevesi kesik çizgilerden oluşur ve tarama çizgilerinin temas ettiği tüm nesneler seçilir.)
Örnek olarak aşağıdaki şekilleri inceleyin ;

Düz tarama , Çizgi seçilmez

Düz tarama , Çizgi seçilir

Ters tarama , Çizgi seçilir


Eğer çizim alanınızın tamamını silmek istiyorsanız : Select objects : satırında "all" yazar iseniz tüm nesneleri seçer ve size kaç nesne bulduğunu yazar bunu müteakip enter yaparsanız çizim alanınız temizlenmiş olur.
Command : e
Select objects: all
Select objects :63 found
Command :

NESNE TAŞIMA ( Move )

AutoCAD de , daha önceden hazırlanmış bir nesne , çizim alanında başka bir yere taşınabilir. Bunun için önce move komutunu girmeliyiz. Bu ya ikondan ya da komut satırına "m" yazarak yapılabilir. Move komutu verildikten sonra , program size select objects diyerek , taşınacak nesne veya nesneleri sorar. Burada dikkat edilmesi gereken husus , nesnenin bütünlüğüdür. Örneğin line komutunu kullanarak oluşturduğunuz bir dörtgeni seçmeye çalıştığınızda , her bir kenarını ayrı ayrı seçmek zorundasınızdır , çünkü her bir kenar çizgiler halinde oluşturulmuş ve ayrı nesneler olarak tanınmaktadır. Her bir kenar çizgisini seçtikten sonra yine bunu bir bütün olarak taşıyabilirsiniz. Diğer yandan eğer aynı dörtgeni "rec" komutuyla oluşturduysanız , program bunu komple tek bir nesne olarak tanır ve herhangi bir kenarını tıklayarak bu nesneyi seçebilirsiniz. Not: Ayrı oluşturulmuş nesnelerin nasıl birleştirilip tek nesne haline getirileceği ileride anlatılacaktır.

Şimdi gelelim nesnemizi taşımaya ;
Seçtiğimiz nesneyi iki şekilde taşıyabiliriz ,
1- Referans noktalarından taşıma , Burada referans noktaları , ya nesnenin kendi üzerindeki bir referans noktasının taşınacak yerdeki nesneye ait başka bir referans noktasıyla birleştirilmesi , ya da farklı iki referans noktası arası taşımadır. Örnek olarak bir nesneyi 200 mm ve x yönünde taşıyacağımızı varsayalım. Ve daha önceden aralarının x doğrultusunda 200 mm olduğunu bildiğimiz , iki referans noktası var ise , taşınacak nesneyi seçtikten sonra , taşımadaki ilk referans noktamızı , bilinen nokta olarak seçer ve ikincisini de yine diğer referans noktası olarak seçeriz. Böylece seçtiğimiz nesne , bulunduğu y koordinatında sabit kalarak , x ekseninde 200 mm ötelenmiş olur.
2- Ölçü belirterek taşıma ,
Bu taşıma özelliğinde ortho özelliğinin açık olması gerekmektedir. Taşınacak nesne seçildikten sonra referans noktası (base point) çizim alanınızın herhangi bir yeri olarak seçildikten sonra , nesneyi hangi ana yönde (x , -x , y , -y) taşımak istiyorsanız , işaretçinizi o yönde bir miktar ilerleterek , istenen ikinci referans noktası için taşınmasını istediğiniz mesafe girilir ve nesne o yönde ve belirtilen mesafe kadar ilerletilir.

Örnek :
Command : m
Select objects : 1 found "nesne işaretçi ile sol tıklanarak seçilir"
Select objects : "artık başka nesne seçilmeyecek ise , boş enter basılır"
Base point or displacement : "burada çizim alanının herhangi bir yerini sol tıklayın"
Base point or displacement : Second point or diplacement : "burada ise farenizle işaretçinizi nesneyi hangi yöne taşıyacaksanız , o yönde bir miktar ilerletin-bu aşamada nesnenin ilk yeri kesikli bir şekilde belli olur ve nesne sürüklediğiniz yönde hareket eder-aslında bu aşamada , eğer nesneyi göz kararı taşımak istiyorsanız , sol tıklayarak , sürüklediğiniz yerde bırakabilirsiniz-ancak biz , diyelim ki , nesneyi 300 mm taşımak istiyoruz , işte komut satırına 300 yazıp enter yaparsak nesne sürüklediğimiz yönde , 300 mm taşınmış olur."

NESNE KOPYALAMA ( Copy )

Nesne kopyalama komutu , ikon olarak verilebileceği gibi ( Baştan beri bahsedilen bu ikonlar ilerde gösterilecektir.) , komut satırına "co" yazarak da verilebilir. Nesne kopyalamanın nesne taşımaktan hiçbir farkı yoktur , aynı işlemleri izlerseniz , taşımadan tek farkının ilk nesnenin yerinde kalması ve nesnenin belirttiğiniz yerde bir kopyasının (1:1) oluştuğudur. Ancak komut satırını dikkatle incelerseniz ,
Command : co
Select objects : 1 found
Select objects :
< Base point or displacement >/Multiple : "işte bu satırda "m" yazarsanız su değerler istenir"
Base point : "bir nokta seçildikten sonra"
Base point : second point of displacement :
Burada , seçmiş olduğunuz nesneyi , kopyalamak istediğiniz ana yönde ,(ortho açık olmalı) bir miktar ilerlettikten sonra , hangi mesafelerde ve kaç adet , kopya istiyorsanız , o mesafeleri art arda girerek , çok sayıda kopya elde edebilirsiniz , kopyalama işleminiz bitince ise , boş enter yaparak , komuttan çıkabilirsiniz.
Hemen örnek verelim ,
Command : co
Select objects : 1 found
Select objects :
< Base point or displacement >/Multiple : m
Base point : Second point of displacement : 100 "burada önce base ponint sol tuşla herhangi bir yer seçilir , sonra 100 sayisi girilir"
Second point of displacement : 200
Second point of displacement : 300
Second point of displacement :
Command :
Böylece , aynı nesneden bulunduğu yerden , istenilen bir ana yöne , 100 mm , 200 mm , 300 mm mesafelerde olmak üzere , toplam 3 adet kopyaladık. Artık elimizde aynı nesneden ve istenilen koordinatlarda tam 4 adet var
OFFSET
Bu komut ikon olarak verilebileceği gibi , komut satırına "O" yazarak da verilebilir. Tek boyutlu nesnelerde kopyalama (copy) komutu gibi çalışmasına rağmen , iki boyutlu nesnelerde farklı özellik gösterir. Genel anlamda bir nesneyi verilen bir yönde ve mesafede , yenilemesi için kullanılır. Örnek olarak belirli bir uzunlukta çizgiyi offset komutu ile belli bir yönde , verilen mesafede yinelemek istediğinizde aslında çizginin o noktada yeni bir kopyası oluşturulur , ancak , dörtgen , çember gibi nesnelerde , içe veya dışa doğru offset kullanıldığında , verilen mesafede , o nesnenin , içe veya dışa doğru kopyası oluşturulur. Hemen bir örnek verelim.
Elimizde aşağıdaki gibi bir kare nesnesi var diyelim,

Bunu , offset komutunu kullanarak , içeri doğru 20mm kopyalamak isteyelim. Komut satırımız şu şekilde olacaktır.
Command : O
Offset distance or Through <10.00> :20 " varsayılan değer olarak 10 mm görünmekte , biz
bu değeri 20 ile değiştirdik."
Select object to offset : "nesnemizi seçtik"
Side to offset? "burada nesneyi içe doğru kopyalayacağımız için , işaretçimizle
bu nesnenin içinde bir yere tıklarız"
Select object to offset : "bu satırda , işleme devam edip etmeyeceğimiz soruluyor ,
Edecek isek istediğimiz kadar devam edebilir , ya da enter
Yaparak komuttan çıkabiliriz.
Side to offset?
Select object to offset :
Side to offset?
Select object to offset :
Command :
İşlemi üç kez tekrarladıktan sonra , karşımıza çıkan resim aşağıdaki gibidir.

Ofset işlemi , içe veya da dışa doğru yapılabilir.

MIRROR

Bu komut ,ikon olarak verilebileceği gibi , komut satırına , "mi" yazılarak da verilebilir. İsminden de anlaşılabileceği gibi , bu komut sanki seçtiğiniz hattı bir ayna gibi kabul ederek , aksine nesneyi tersyüz eder ve eski nesneyi silip silmeme konusunda da size seçenek sunar.
Hemen bir örnekle devam edelim.
Aşağıdaki resmi , resmin sağ kenarından geçen , y eksen çizgisine göre aksettirip eski resmi de koruyalım.


Command : mi
Select objects : 3 found
Select objects :
First point of mirror line : second point : "burada ilk noktayı dörtgen nesnesinin sağ üst köşesi olarak seçelim , ikinci noktayı ise dörtgen nesnesinin , sağ alt köşesi seçelim -osnap özelliğinin açık olmasına dikkat edelim-
delete old objects?< N > “burada varsayılan değer “N” hayır dır eğer enter yaparsanız eski resim silinmez , silmek istiyorsanız “y” yazmalısınız.
Command :
Bu işlem sonucunda ortaya çıkan resim aşağıdadır.

ROTATE
Bu komut ikonla verilebileceği gibi , komut satırına "ro" yazılarak da verilebilir.
Nesneleri çevirmek için kullanılır.
Bir örnekle , seçeceğimiz bir nesneyi 600 döndürelim.
Command : ro
Select object : 1 found
Select object :
Base point : "referans noktasını herhangi bir yer olarak seçebilirsiniz."
< Rotation angle >/Reference : 60
Command :
Nesne saat yönünün tersine 60 derece döner.
Ayrıca ortho fonksiyonunuz açık iken , nesneyi ana yönlerde , işaretçinizle iki nokta yani referans noktaları belirleyerek de çevirebilirsiniz.

SCALE


Bu komut ikonla verilebileceği gibi , komut satırına "sc" yazılarak da verilebilir. Bir nesneyi verilen bir katsayıya göre , büyütmeye ya da küçültmeye yarar.
Örnek olarak bir nesneyi 80% oranında küçültelim.
Command : sc
Select objects : 1 found
Select objects :
Base point : "istediğiniz bir yer seçiniz."
< Scale factor >/Reference : 0.8
Command :

STRETCH


Bu komut ikonla verilebileceği gibi , komut satırına "s" yazılarak da verilebilir. Bir nesneyi belli özelliklerde deforme etmeye yarayan bu komutta (uzatma , kısaltma , yamultma) daha önce ters taramada gördüğümüz özellikle deforme edilecek nesnenin deformenin başlanacağı hattı seçmek çok önemlidir. Tek boyutlu nesnelerde "çizgi gibi" bir bitiş noktasının , iki boyutlu nesnelerde ise en az iki köşe noktasının , tarama penceremizin dışında kalması gerekir aksi taktirde nesne deforme olmadan , doğrudan doğruya taşınır ,yani komut move komutu gibi çalışmış olur. Ayrıca deforme edilecek nesneye bağlı başka nesneler var ise , bunların deforme olan tarafta mı olacağı yoksa , sabit mi kalacağı tamamen ters tarama ile seçeceğimiz bölgeye bağlı. Şimdi önce aşağıdaki komut satırlarını inceleyip , komutun nasıl kullanılacağını görelim , daha sonra da ne tür nesnelerin ne tür ters tarama seçimleri ile , ne tür deformasyona uğradıklarını resimler üzerinde görelim. Örneğimizde 100 mm uzunluğundaki bir çizgiyi 200 mm ye deforme edeceğiz.

Command : s
Select objects to stretch by crossing-window or crossing-polygon...
Select objects : other corner : 2 found
Select objects :
Base point or displacament : "burada çizim alanınızın herhangi bir yerini seçin"
Second point of displacament : 100 " burada işaretçinizi hafif sola doğru sürükleyin"
Command :

Şimdi yukarıdaki komut satırının üçüncüsünde ters tarama ile nesneyi nasıl seçtiğimizi aşağıdaki resimde inceleyelim

Burada eğer nesnenin tamamını seçseydik çizgimiz 200 mm uzamak yerine , sola doğru 100 mm taşınacaktı. Şimdi bir de iki boyutlu cisimlerde , ne tür seçilen nesnelerin ne tür deforme olduğunu görelim.


alıntı

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


MaVi_KoRkU_

grup tuttuğum takım
Cezalı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1565 ileti
Yer: mer yoooog
İş: boş işler müdürü
Kayıt: 30-03-2006 11:30

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#49347 01-06-2006 19:52 GMT-1 saat    
wooooooooowwww bahar bu benım ekmegım yav ben projelerımı hep bu programda cızıyorum bılıyormusun bu programın kurdu olduk allah sukur ama ck guzel anlatmıssın guzel bılgın var tsk edıyor + verıyorum ;)

bırsey daha programın lınkını verdınmı veya benmı goremedım ?

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


bahar_86

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1584 ileti
Yer: balıkesir
İş: ööörenji
Kayıt: 25-03-2006 15:01

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#49353 01-06-2006 20:04 GMT-1 saat    
linke gerek yok herhangi bir otutocad programı kurman yetrli onuda siz bulun he:)

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


^monster_king^

grup tuttuğum takım
Cezalı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 17 ileti
Yer: ist/esenler
İş: gemi dekorasyonu
Kayıt: 31-05-2006 20:44

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#49356 01-06-2006 20:08 GMT-1 saat    
link de versen yani ne olur he yinede saol bahr ya bu resimdeki senmisin ?

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


MaVi_KoRkU_

grup tuttuğum takım
Cezalı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1565 ileti
Yer: mer yoooog
İş: boş işler müdürü
Kayıt: 30-03-2006 11:30

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#49357 01-06-2006 20:10 GMT-1 saat    
baharcım bende otutocad zaten var ben nedıyorum bu benım ısım dıyorum elektrık tesısat projeleırm hep bununla cızıyorum onemlı olan arkadaslar olmayanlar ve ıhtıyacı olanlar ıcın dedım ok.anlatım var ama program yok bıde o var yanı ;) saygılarımla

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


International

grup tuttuğum takım
Yüzbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1892 ileti
Yer: İstanbul
İş:
Kayıt: 31-03-2006 10:29

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#49426 02-06-2006 04:13 GMT-1 saat    
ben bunları okursam prof.olurum

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


_antika_

grup tuttuğum takım
Cezalı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2646 ileti
Yer: Bursa
İş: Öğrenci
Kayıt: 28-05-2006 15:51

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#50232 03-06-2006 06:32 GMT-1 saat    
Alıntı:
Emrullah :
ben bunları okursam prof.olurumevet bende

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu
bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) Fenerbahçeli>>>>>
> 1 <