Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Kilo almadan sigarayı bırakmak mümkün

> 1 <

MaYK
Graphic Designer

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 6061 ileti
Yer: Samsun
İş:
Kayıt: 24-02-2007 08:21

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #337328 02-08-2009 16:15 GMT-1 saat    
ADANA (İHA) - Acıbadem Adana Hastanesi Diyetisyeni Fadime Özgök, kilo alacağı korkusuyla sigarayı bırakmaktan vazgeçenlerin sayısının oldukça fazla olduğunu ancak kilo almadan sigarayı bırakmanın mümkün olduğunu bildirdi.

Özgök, yaptığı açıklamada, halka açık yerlerde 19 Temmuz 2009 tarihinden itibaren sigara içiminin yasaklanmasıyla sigara içenlerin de hayatında büyük değişiklikler olduğunu söyledi. Yasakla birlikte yüzde 31 olan sigara içme oranının düşmesinin, sigarayı bırakmak isteyenlerin sayısının ise artmasının beklendiğini belirten Özgök, sigarayı bırakmak isteyenlerin en çok kilo almaktan korktuklarını kaydetti. Özgök, "Sigarayı bırakınca kilo alırım korkusuyla bırakmaktan vazgeçenlerin sayısı oldukça fazla, özellikle kadınlarda kilo endişesine daha sık rastlıyoruz. Aslında sigaranın bırakılması ile alınacak birkaç kilonun çözümü oldukça kolayken, sigaranın neden olacağı hastalıklar çözümsüz olabiliyor" dedi.

TAT DUYGUSU GERİ GELİYOR, İŞTAH ARTIYOR
Sigara içenlerin çoğunda yaşanan iştahsızlığın, sigarayı bırakma ile birlikte tat duyusunun yerine gelmesi ile ortadan kalktığına dikkat çeken Özgök, "Kişi bu yüzden yemeklerin tadını daha iyi almaya ve daha fazla yemeye başlar. Bu da günlük kalori alımında artışı dolayısıyla kilo artışını beraberinde getirir. Bunu önlemek için sigarayı bırakanların sigarayı bıraktıktan sonra aldıkları enerji miktarına dikkat etmeleri önem taşıyor. Sigara kullanırken tüketilen enerji ile sigarayı bıraktıktan sonraki
tüketilen enerji dengesinin sağlanması, kilonun belli bir seviyede tutulmasına yardımcı oluyor" diye konuştu.

GÜNDE 2 LİTRE SU İÇMEK SİGARA İSTEĞİNİ AZALTIYOR
Diyetisyen Fadime Özgök, kilo almadan sigarayı bırakmak için şu önerilerde bulundu:
"Gereksiz kalori alımını önlemek için günde iki litre su alımına özellikle dikkat edilmelidir. Öğünlerde porsiyon miktarları küçük tutulmalı, vitamin, mineral ve lif açısından zengin salatalarla yemeğe başlanmalıdır. Ağır tatlılar yerine meyveli veya sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Çekirdek, kuruyemiş gibi miktar olarak küçük ama kalori olarak büyük gıdalar tercih edilmemeli, taze meyve sebze tüketimi artırılmalıdır. Sigarayı hatırlatıcı kafein içeren çay, kahve gibi gıdalar yerine su, soda, taze
sıkılmış meyve suyu veya düşük kalorili içecekler tercih edilmelidir. Mutlaka günlük yapılan aktivite miktarı artırılmalıdır."

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Ulaşmak isteyen arkadaşlar mesaj atabilirler...
> 1 <