Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Evlenmeden Önce Akdeniz Anemisi Testini Mutlaka Yaptırın

> 1 <

Mert_Yilmaz
Seek & Destroy

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2412 ileti
Yer: Isparta
İş: Öğrenci
Kayıt: 21-06-2006 14:55

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #341702 26-08-2009 15:11 GMT-1 saat    
Evlenmeden Önce Akdeniz Anemisi Testini Mutlaka Yaptırın

Malatya Sağlık İl Müdürü Hacı Bayram Zengin, "Evlenmeden önce mutlaka talasemi testi yapılmalıdır" dedi.

Sağlık İl Müdürü Hacı Bayram Zengin, Dünya Talasemi Haftası münasebetiyle yaptığı açıklamada, talasemi yani Akdeniz anemisi hastalığının, dünyanın birçok ülkesinde görülen, anne ve babadan çocuklara geçen kalıtsal bir kan hastalığı olduğunu vurguladı. Zengin, "Bu hastalık Akdeniz ülkelerinde yaygın olduğu için, Akdeniz anemisi olarak da bilinir. ağır hastalık tipi olan talasemi majörden, hiçbir belirtisi olmayan taşıyıcı bireylere kadar geniş bir yelpazeye sahiptir.

Talasemi minör, yani taşıyıcı tipteki bireyler tamamen sağlıklıdırlar. Eğer her iki ebeveyn talasemi taşıyıcısı ise her gebelikte yüzde 25 olasılıkla normal, yüzde 50 olasılıkla talasemi taşıyıcısı, yüzde 25 olasılıkla talasemi majör çocuk doğabilir. Eğer ebeveynlerden biri talasemi taşıyıcısı ise doğacak her çocuk yüzde 50 ihtimalle taşıyıcı olabilir. Bu nedenle anne ve babaların çocuk sahibi olmadan önce talasemi taşıyıcısı olup olmadıklarını bilmeleri önemlidir" dedi.

Talasemi taşıyıcılarının büyük çoğunluğunun bu hastalığı taşıdıklarını bilmediklerine dikkat çeken Zengin, şunları kaydetti:

"Ancak talasemi majörlü bir çocuk sahibi olduklarında ya da özel kan testi yaptırdıklarında öğrenirler. Taşıyıcılık bulaşıcı değildir. Talasemi taşıyıcılığı bir hastalık değildir ve tedavi gerektirmez. Taşıyıcılık evlenmeye engel değildir. Ancak iki taşıyıcının evlenmesi halinde gebeliğin 10-11. haftalarında doğum öncesi tanı yapılabilir. Akraba evlilikleri talasemi gibi nadir görülen genetik geçişli hastalıkların toplumdaki sıklığını artırır. Türkiye'de her 5 evlilikten biri akraba evliliğidir.

Yakın akraba evliliklerinin oldukça yüksek olduğu ülkemizde bu gerçek bir toplumsal sorundur. Evlenecek çiftlere danışmanlık hizmeti verilerek talasemili bebek doğumunun engellenmesi hedeflenmektedir. Evlilik öncesi, evlenecek olan çiftler ve sağlıklı bir çocuğa sahip olmak isteyen Aileler bebek sahibi olmadan önce mutlaka talasemi testi yaptırmalıdır."

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Yeniklasor <3
> 1 <