Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Klavye Nasıl Çalışır ?

> 1 <

Quick_man34
-- AdministratoR --

grup tuttuğum takım
Yüzbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1029 ileti
Yer: Bangalore
İş: Although I would say
Kayıt: 25-08-2009 17:13

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #342204 28-08-2009 17:20 GMT-1 saat    
Klavye,bilgisayara bilgi girişi yapılırken kullanılan en yaygın aygıtıdır. Klavyelerin pek çok çeşiti olsada aslında birbirşerine çok benzerler. Klavyelerin üzerinde bulunan harflerin düzenine göre iki farklı klavye türü vardır. F klavye ve Q klavye. En çok kullanılan klavye Q klavyedir.Q klavyede Türkçe klavyeler bulunmasına rağmen İngilizce yazıma daha uygundur. F klavye ise Türkçe yazım karakterlerine çok uygun olup daha önce daktilo kullanıp sonrada bilgisayara geçenlerin tercihidir.

Klavye Nasıl Çalışır?

Belkide bilgisayarlarımızda en çok kontakt kurduğumuz parça olmasına karşın klavyeler üzerinde en son düşündüğümüz parçalardır.Klavyenin içinde bulunan elektronik devre hangi tuşun basıldığını algılar ve bunu bilgisayarın algılayacağı sinyallere çevirir. bir tuşa basılı tutarsanız klavyedeki elktronik devre bu tuşa ardıardına basılmış gibi davranarak sinyalleri buna uygun gönderecektir.


Klavye Çeşitleri

Klavyeler çok sık kullanılan cihazlar olduklarından, kullanıcıların rahat edebilmesi için çeşitli şekillerde üretilmektedir. Microsoft'un Natural klavyesi buna iyi bir örnektir. 10 parmak klavye kullanabilen kullanıcılar için tasarlanan klavye ellerin aldığı şekle uygun olarak iki parçalı bir görünüme sahiptir. Multimedya klavye ise ek yazılımler ile kullanım alanı geliştirilmiş klavyelerdir. Bu klavyeler örneğin bilgisayarda dinlediğiniz müziğin sesini kısabilirsiniz. Tek tuş ile açılmasını istediğiniz programları açabilirsiniz.

Seri,PS2,USB Klavyeler

Klavyelerin bilgisayara bağlantı noktaları zaman içinde değişmiştir. İlk üretilen klavyeler seri portlar ile bilgisayara bağlanırlar. Daha sonra PS2 ve USB portlarından bilgisayara bağlanan klavyeler üretilmeye başlandı. Bu bağlantı noktalarının son kullanıcıler için pek bir farkı yoktur.

Kablosuz Klavye

Klavyenin veri iletmek için kullandığı kabloların uzunluğu yada kısalığı zaman zaman sorun olabilirler. Bu sorunu aşmak için kablosuz klavyeler geliştirilmiştir. Kablosuz klavyeler verileri radyo dalgalarını kullanarak iletirler. Bu tür klavyeler iki parçadan oluşurlar; Radyo dalgalarını algılayıp bu verileri bilgisayara ileten sansör ve basılan tuşa göre radyo sinyalleri üreten, genellikle pille çalışan kablosuz bir klavye.Ayrıca 10 Parmak Klavye Programı ve 10 Parmak Klavye Oyunu konularını sitemizde bulabilirsiniz.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu> 1 <