Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Başka kapı neden çalınmaz?

> 1 <

yusuf91

grup tuttuğum takım
Çavuş Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 82 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 20-08-2009 04:55

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #343264 03-09-2009 23:39 GMT-1 saat    
Emir Sultan hazretleri talebesini bir şeyler almak için çarşıya göndermişti.Talebe çarşıda dolaşırken,Şeyhülislam Molla Fenari'nin bir camide vaaz verdiğini duydu.İçinden:

''Gidip vaaz dinleyeyim bari.Vaazdan sonra dönerim'' dedi ve Molla Fenari'nin vaaz verdiği camie doğru yürüdü.

Tam camie girmişti ki,cami korkunç biçimde sallanmaya başladı.Camide bulunan cemaat kimisi ''La havle..'' çekerek,kimisi salavat getirerek,kimisi ''Bismillahirrahmanirrahim'' diyerek Allah'a sığınmaya başladı.Cemaatin bir kısmı,korkuyla dışarıya çıktı.

Fakat dışarıya çıkanlar dışarıda hiçbir sarsıntı olmadığını,hayatın normal akışında olduğunu görünce şaşırdılar.Şaşkınlıkla camie tekrar girdiler.Dışarıda yaprak kımıldamayıp,yalnız bu caminin sarsıntı geçirdiğini öğrenen Molla Fenari murakabeye vardı.Sonra başını kaldırıp cemaate:

''İçinizde Emir Sultan'ın hizmetinden gelen var mı?'' diye seslendi.

Cemaat şaşırmıştı.Talebe başını kaldırıp kendisinin Emir Sultan'ın hizmetinden geldiğini,hemen döneceğini işaret edince,Molla Fenari:

''Evladım,derhal hizmetine dön.Yoksa bizi helak ettireceksin'' dedi.

Cemaatin şaşkın bakışları altında talebe dışarıya çıkıp gitti.Cami sakinleşti.Talebe Emir Sultan'ın söylediklerini alarak dergaha döndü.Emir Sultan'ın huzuruna girip selam verdi.Selamı alan Emir Sultan talebesine öyle bir baktı ki, talebe bu bakışın heybetinden korktu ve düşüp bayıldı.

Ayılınca özür dileyen talebeye Emir Sultan:

''Ey oğlum! Maddi ve manevi ihtiyaçların karşılanmıyor mu ki,başkalarından medet beklersin? Bir kimsenin;hocasından türlü türlü nimetlere kavuşurken,çeşit çeşit feyizlere ererken,deniz derya himmetlerle coşarken gidip başkasının kapısını çalması,başkasından yardım istemesi,başkasından ilim beklemesi reva mıdır? Bu ayıptır ve gevşekliktir'' dedi.

Talebe hatasını anlamıştı.

''Risale-i Nur Talebeleri,Risale-i Nur'un dairesi haricinde nur aramamalı ve aramaz.Eğer ararsa,Risale-i Nur'un penceresinden ışık veren manevi güneşe bedel,bir lambayı bulur;belki güneşi kaybeder.''

(Lem'alar)

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Sizdeki gençlik katiyen gidecek. Eğer siz daire-i meşruada kalmazsanız, o gençlik zayi olup başınıza hem dünyada, hem kabirde, hem ahirette kendi lezzetinden çok ziyade belalar ve elemler getirecek.
Bediüzzaman Said Nursi
> 1 <