Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Güz yaprakları neden Avrupa'da sarı Amerika'da kırmızı?

> 1 <

seaasl

grup tuttuğum takım
Er Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 12 ileti
Yer: Çanakkale
İş: öğrenci
Kayıt: 14-03-2006 13:13

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #345226 26-09-2009 04:55 GMT-1 saat    
Yaprakla beslenen böceklerle ağaçlar arasındaki savaş, evrim sürecinde sonbahar yapraklarının sarı ve kırmızı olarak ayrışmasına yol açmış olabilir.

Sonbahar aylarında Avrupa'daki yaprakların çoğu sararırken ABD ve Doğu Asya'daki yapraklar kızarıyor. Prof.Simcha Lev-Yadun ve Prof. Jarmo Holopainen, nedeni hala anlaşılamayan bu fenomeni açıklamak için 35 milyon yıl geriye dönüyor.

Herkesin bildiği gibi yaprakların yeşil rengi büyük oranda hücrelerin içindeki klorofil pigmentlerinden geliyor. Renk değişimi, yaprağın ölümünün bir sonucu olarak değil, sarıyla kırmızıyı birbirinden ayıran bir dizi olaydan kaynaklanıyor. Klorofil yaprakta azaldığı zaman zaten var olan sarı pigmentler baskın hale geliyor ve yaprağa rengini veriyor.

Kırmızı renk ise farklı bir sürecin sonucu. Klorofil yaprakta azaldığı zaman normal şartlarda olmayan kırmızı renk pigmenti 'antosiyanin' yaprakta üretiliyor.

Henüz taze olan bu keşfin ardından bilimadamaları şimdi de yapraklarını döken bir ağacın kaynaklarını neden kırmızı pigment üretmekte kullandığını araştırmaya koyuldu.

Ne var ki henüz fikir birliğine varılabilmiş değil. Bir grup bilim adamı kırmızı pigmentlerin, yaprakları sıcak ve soğuya karşı korumak için odun kısmından yapraklara gönderilip orada tekrar sentezlendiğini düşünüyor. Başka bir tez ise ağaçların kendini böceklerden korumak bu pigmentleri sentezlediğini söylüyor. Ancak yanıt ne olursa olsun, kırmızı pigmentlerin neden Avrupa'da görülmediği açıklanamıyor.

BÖCEK-AĞAÇ SAVAŞI
Ekolojik evrim, sonbahar renklerinin böceklerle ağaçlar arasında uzun süren savaşının bir sonucu olduğunu gösteriyor. Sonbahar mevsimi boyunca böcekler ağaçlardan besleniyor ve yumurtalarını buraya bırakıyor. Böceklerin beslenmek için sarı yaprakları tercih etmesi, ağaçları böcekler tarafından kullanılamayan kırmızı pigment üretecek şekilde evrimleştiriyor. Bu aşamada akla gelen soru, teori doğruysa dünyada sarı yapraklı ağacın kalmamış olması gerektiği. İki bilim adamının bu soruya yanıtı şöyle:

35 milyon yıl önce Dünya büyük sürekli yeşil ormanlarla kaplıydı. Daha sonra yaşanmaya başlayan buz çağı ve bir dizi kuraklık, bitkileri yaprak dökecek şekilde evrime uğrattı.

Amerika ve Güney Asya'daki bitkiler, buz çağıyla birlikte yayılım alanlarını güney-kuzey doğrultusunda değiştirdi. Paralel uzanan dağlarla çevrili bölgelerde soğuktan korundular ve varlıklarını sürdürdüler. Elbette böcekler de ana yemekleriyle beraber göç etti.

Avrupa'da ise durum biraz farklıydı Alpler hariç yüksek dağ yoktu. Alpler'in çevresindeki türler hariç, çoğu tür buzul çağının gelmesiyle yok oldu, böcekler de onları izledi. Dondurucu soğukların bitmesinden sonra Avrupa'daki ağaçların böcekler için savunmaya ihtiyacı kalmamıştı, zira birçok böceğin nesli Avrupa'da tükenmişti. Bu nedenle Avrupalı ağaçların kırmızı yaprak üretmesine gerek kalmadı.

Bilimadamları bu teorilerini destektleyen kanıtın İskandinavya'da bulunan cüce ağaçlar olduğunu söylüyorlar. Bu ağaçlar halen kırmızı yaprak döküyor. Çünkü kısa boylu oldukları için kar tabakasının altında kalıp yeryüzündeki çok zorlu şartlardan korundular. Yer altında kalan böcekler de bu ağaçlarla beslenmeye devam etti ve böcek-bitki savaşını sürdürerek kırmızı yaprakların devamını sağladı.

Alıntıdır...

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


ReSSaM

grup tuttuğum takım
Çavuş Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 235 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 21-07-2007 13:28

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#345230 26-09-2009 14:04 GMT-1 saat    
Bilgi paylaşımı için teşekkürler, ama bilim insanlarının bu tezleri beni pek tatmin etmedi açıkcası. Böcek-ağaç savaşının olabilmesi için, böceğin ağaca zarar veriyo olması gerek. Eğer bir böcek bir ağaca zarar veriyosa, ağaç hemen bu böceği zehirlemek için bir salgı üretir ve yapraklarının rengini de değiştirerek bir nevi "ben zehirliyim" mesajı verir. Aynı anda etrafında bulunan diğer tüm ağaçlara da kendilerini korumaları için bu salgıdan gönderir. Böcek, ağaçtaki zehiri farkettiği zaman ağaçtaki zehiri etkisiz hale getirecek panzehiri üretir ve beslenmesini sürdürmeye çalışır. Ağaç bu kez farklı bir zehirle böcekten kurtulmaya çalışır vesair.. Bu döngü böyle devam eder, sonucunda her mevsim bir ağaç geçici bir süre için "zehirli" olur ve böcekler de diğer ağaçlara zarar veremeden yaşamını sürdürür. Bu anlattıklarımı geçenlerde bir kitapta okumuştum ve şu bilim insanlarının ortaya attığı tezlerle karşılaştırdığımda, bu daha mantıklı geliyo.

Ağaç yapraklarının Avrupa'da farklı, Amerika'da farklı olmasının sebebi ise, böcekle alakalı değil, tamamen coğrafi konumla ilgisi olduğunu düşünüyorum.

Bilim insanları ortaya attıkları bu teorilerine inandırıcı bir ispat yapmadıkları sürece bu tezlerini kabul etmiyorum

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <