Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Rağbetler gecesi: Regaib Kandili

> 1 <

adaletinreisi

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2427 ileti
Yer: komuta merkezi
İş: TeşkilatiEsasiye
Kayıt: 25-06-2006 06:09

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #347304 17-06-2010 14:48 GMT-1 saat    


Hüseyin Okur hocamızın yazısını, siz değerli okurlarımız için yayınlıyoruz.

Mübarek zaman dilimlerinin kudsiyeti de Allah Teâlâ'nın dilemesinden geldiği için, Müslümanlara sonsuz feyz ü bereketin nüzulü için birer vesile olmaktadırlar. Mübarek ay, gün ve geceler, İslâm'ın şeairindendir; hususi kıymetleri ve kerametleri vardır. Kâinat, semavat, feza-yı âlem ve bütün varlıklar bu kutlu zaman dilimlerine hürmet etmektedir.

Evet, bizler vaktin kıymetini bilmeli ve özellikle de Allah Teâlâ'nın bizlere birer lütuf olarak gönderdiği bu kutlu zaman dilimlerini fırsat bilmeyiz. Resûlullah (s.a.v) Efendimiz bu zamanların değerlendirilmesi hususunda şu tavsiyeyi yapmıştır:

"Bütün hayatının boyunca hayrın peşinde olun. Rabbinizin rahmet rüzgarlarının peşine düşün, onlardan istifade etmeye bakın. Çünkü Allah'ın rahmet rüzgarları eser. İsteyen kullar ondan istifade ederler. Allah'tan ayıplarınızı örtmesini ve korkularınızdan emin kılmasını isteyin!"

Reğâib Kandili

Regâib, Arapça bir kelimedir ve "re-ğa-be" kökünden gelmektedir. "Re-ğa-be", kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. "Reğîb" kelimesi ise, "reğabe" den türemiş olan bir isimdir ve çok değerli hediye, bağış, içten gelerek ve yoğun bir şekilde arzu edilen şey anlamlarına gelir.

Zamanın her anı değerlidir ve boşa harcanan zamanın telafisi mümkün değildir. Bazı zamanlar vardır ki onların kıymeti diğer zamanlardan daha fazladır. İşte bu zamanlardan biri de Recep ayının ilk Cuma gecesine rastlayan Reğaib gecesidir. Bu gece ister Receb'in birinci gecesine isterse bir haftaya kadar diğer gecelerine rastlasın aynı hükümdedir. Her Cuma gecesi kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli oluyor. Allah Teâlâ, bu gecede, müminlere ihsanlar, ikramlar yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dua kabul olur; namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir. Regaib gecesini ibadetle geçirmeli; kazası olan, hiç değilse bir günlük kaza namazı kılmalıdır. Kazası olmayan da nafile namaz kılar, Kur'an-ı kerim okur, tesbih çeker, tövbe istiğfar eder.

Cenâb-ı Hakk'ın, ilâhi ihsan ve manevî hediyelerinin diğer zamanlardan daha çok tecelli etmesi ve samimi kalple Allah'a yönelenlerin affedilme ümitleri dolayısıyla, müminler tarafından heyecanla beklendiği ve gönülden arzulandığı için Recep ayının ilk cuma gecesine "Regâib Kandili" denmiştir. Bu gecenin mukaddes olmasının en önemli sebepleri arasında, Resûlullah (s.a.v) Efendimiz'in o günü dua, namaz oruç gibi ibadetlerle geçirenler hakkında verdiği müjdeli haberlerdir. Ayrıca rivayetler arasında, bu günün Reğaib gecesi olarak kutlanmasının nedenlerinden biri olarak, Resûlullah (s.a.v) Efendimiz'in baba sülbünden ana rahmine bu gece düştüğü belirtilmektedir.

Regaip Kandili, Recep ayının 27. gecesindeki Mirâc ve Şaban ayının 15. gecesindeki Berat kandillerini; Ramazan ayını, Kadir gecesini ve Ramazan bayramını müjdeleyen mübarek bir gecedir.

Amellerin hasat edileceği üç ayların bu ilk mübarek gecesinde yüce Mevlâ'dan af ve mağfiret dilenilir, ihsan ve ikram beklenir. Bu gece, ümidin, teveccühün ve beklentinin gecesidir. Bu gecelerin nuru ve bereketi içinde kendimize, kalbimize yönelmeli, gönül sarayımızı bulandıran haset, kin, düşmanlık, haksızlık ve zulüm çamuruna bulaşmaktan sakınmalı, birbirimize, anne ve babamıza, yakınlarımıza sevgi ve iyilikle yaklaşmalıyız. Çünkü insan bu dünyada nasıl yaşamışsa, kıyamet gününde Allah'ın huzuruna öyle varacaktır. Götürdükleri iyi ise, sevinip mutlu olacak; kötü ise pişmanlık duyarak mahcup olacaktır. Ancak bu mahcubiyetin orada faydası da olmayacaktır. Bu konuda Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurulmaktadır:

"Ey iman edenler! Allah'a karşı gelmekten sakının ve herkes, yarın için önceden ne göndermiş olduğuna baksın. Allah'a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır." (Haşr, 59/18)

Reğaib Kandilinde Neler Yapmalıyız?

Allah Teâlâ, bu gecede, müminlere, ihsan ve ikramlarda bulunur. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dualar kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere sayısız sevaplar verilir. Regaib gecesini ibadetle geçirmeli, kazası olan, hiç değilse bir günlük kaza namazı kılmalıdır. Kazası olmayan da nafile namaz kılmalı, Kur'ân-ı Kerîm okumalı, tesbih çekmeli, tövbe-i istiğfar etmeli, kendisinin, ailesinin ve tüm müslümanların selâmeti, affı ve mağfireti için dualar etmelidir. Perşembe günü oruç tutup, gecesini de ihya etmek çok sevaptır.

Üç ayların ilk Cuma gecesi olan bu gece, Allah'a çokça yalvarmak, yakarmak, dua etmek ve af dilemek için bir vesiledir ve bir fırsattır.

"Rabbiniz şöyle buyurdu: Bana dua edin, kabul edeyim. Çünkü bana ibadeti bırakıp büyüklük taslayanlar aşağılanarak cehenneme gireceklerdir. İçinde dinlenesiniz diye geceyi, görmeniz için de gündüzü yaratan Allah'tır. Şüphesiz Allah, insanlara karşı lütufkârdır. Fakat insanların çoğu şükretmezler." (Mümin 40/60-61)

Mümin kullar ahirette yapmadığı birçok amel sevabı ile karşılaşacaktır. Bunlar neyin karşılığı diye sorduğunda da kendisine, "Dünyada iken çok istediğiniz halde karşılığı ahirete bırakılan dualarınızdır" denilecektir. O halde mümin kul, bu gibi geceleri fırsat bilerek çokça dua etmeli ve böylelikle ahireti için sermaye kazanmış olmalıdır.
Gavs Abdülhakim el-Hüseynî (k.s) geceleri ibadetle ihya etmenin önemine bir sohbetinde şöyle değinmişlerdir:

"Gece ibadet etmenin bir diğer fazileti de, kişinin yapacağı ibadet ve taatte nefsin vucut bulmaması, ona karışmamasıdır. Nefis, gecenin sessizliğinde herkesin tatlı uykuda olduğu bir zamanda kalkıp Allah'a (c.c) ibadette bulunan kişide kendisine bir hisse çıkaramaz. Hiç kimse tarafından görülmeyeceğinden ibadetine riya karışması mümkün olmaz. Allah'ın (c.c) rahmeti, adeta baharda yağan iri taneli sağanak yağmurları gibi, gece-gündüz aleme yağmaktadır. Bu ilahi rahmetten ancak gaflette olmayan kimselerle geceleri uyanık olan kimseler istifade edebilir.

İşte, herkesin uykuda olduğu bir saatte kalkıp vird çeken yahut sünnet veya varsa kaza namazları kılmak suretiyle meşgul olan, gaflette olmayan, kalbi uyanık olan kimselerin üzerine ilahi rahmet yağmurları saçılır. Herkesin uyuduğu bir saatte, tatlı uykusunu feda ederek kalkan, abdestini alıp nafile sünnet veya kaza namazlarını kılan yahut vird ve zikriyle meşgul olan, sonunda ellerini kaldırıp boynu bükük, gözü yaşlı olarak Rabbinden isteyen, yalvaran-yakaran kimse, şüphesiz Allah'ın (c.c) büyük teveccühlerine ve sevgisine mazhar olur."
Nebî [sallallahu aleyhi vesellem] Efendimiz, bu gecenin gündüzünde oruç tutmak hakkında şöyle buyurmuştur: "Her kim Receb ayının ilk (cuma) günü oruç tutarsa, bu onun için (sevap bakımından) bir senelik oruca denk olur. Her kim yedi gün oruç tutarsa, onun için cehennem kapıları kapatılır. Bir kişi Receb ayında on gün oruç tutarsa, semadan bir melek şöyle seslenir: "Şimdi iste! çünkü her istediğin sana verilecektir."


Bu akşam saat 19:30'da, Semerkand TV'de Regaip Özel programı yayınlanacaktır. İbrahim Tozlu hocamızın sunduğu, Dilaver Selvi ve Hüseyin Okur hocalarımızın konuk olduğu program, 21:50'de sona erecek.

Tüm müslümanların Regaip Kandili mübarek olsun...


kaynak: www.serhaber.com

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Devlet-i Ebed Müddet

tma
Rock Out..!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3330 ileti
Yer: Antalya
İş:
Kayıt: 04-05-2007 18:19

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#347305 18-06-2010 06:51 GMT-1 saat    
Teşekkürler.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Eski nick: 07mert
> 1 <