Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Microsoft'a rekor ceza geldi

> 1 <

developer
Yeni Klasör!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3803 ileti
Yer: İstanbul
İş: pek çok
Kayıt: 20-12-2005 22:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #348289 28-02-2008 14:19 GMT-1 saat    


Avrupa Komisyonu, Amerikan bilgisayar devi Microsoft'a ağır bir para cezası kesti. Cezanın nedeni Microsoft'un tekel olmaya çalışması ve birlik üyesi ülkelerce uygulanan yaptırımlara uymaması.

Microsoft, 2004 yılında Avrupa'da konumunu kötüye kullandığı ve piyasada tekelleştiği için 899 milyon euro para cezasını ödemek durumunda. Yargı, Microsoft'u anahtar kodu rakip firmalara sağlamadığı için suçlu bulmuştu. Avrupa Birliği yöneticilerine göre Microsoft, Avrupa Birliği içerisinde antitröst kuralını iihlal eden ilk firma olma özelliğini taşıyor.

Temmuz 2006'da 280 milyon euro ceza kesilen firmaya, 2004 yılının Mart ayında da 497 milyon euro ceza kesilmişti.

Birliğin komisyon üyesi Neelie Kroes durumu şöyle ifade ediyor: "Microsoft 50 sene içinde Avrupa Birliği normlarına antitröst kuralına uymadığından bu miktarda para cezası ödeyen ilk şirket".

Gelecekte neler olacak?
2004 yılında yapılan bir araştırmaya göre Microsoft, Internet Explorer'ı kendi Windows işletim sistemine entegre ederek haksız rekabete neden olmakla suçlanıyor. Avrupa Mahkemesi geçtiğimiz sene konumunu kötü kullanan Microsoft'a kesilen 497 milyon euro para cezasını desteklemişti.

Microsoft'un yetkili bir ismi durumu şöyle ifade etti: "Geçen hafta ifade ettiğimiz üzere biz ürünlerimizin açıklığını artırmak ve gelecekte söz konusu ürünlerimizi geliştirmeye odaklandık". Ancak tüm bunlara rağmen şirket halen Brüksel tarafından yakından izleniyor. Geçen ay, Avrupa Komisyonu Microsoft'a iki yeni anti rekabet soruşturması başlattı.

Soruşturmada öncelikle Microsoft'un konumunu kötüye kullanmasından ötürü halen bilgisayar pazarında bu tür problemlerlerin olup olmadığı kontrol edilecek.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <