Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Ekran Kartı Tamiri Fırınlamadan Soğuk Lehim Düzeltme

Ekran Kartı Çok Isınıyor Nasıl Çözebilirim?

Forumlar / Teknoloji / Teknik Destek

 
> 1 <

Hawk
Süper Admin

grup tuttuğum takım
Yönetici Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 729 ileti
Yer: Biga
İş: Programcı
Kayıt: 20-01-2007 05:21

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #355056 05-01-2020 17:15 GMT-1 saat    
Bilgisayarım kendi kendine donuyordu. Ya da rastgele zamanlarda bilgisayarım kendiliğinden restart atıyordu. Sorunun %99 olarak neden kaynaklandığı ortaya çıktı. Radeon 6870 Twin Frozr II OC ekran kartı soğuk lehim olmuş.

İleride bu şekilde ekran kartı soğuk lehim olanlara fikir olması açısından yazıyorum. Olayı şu şekilde çözdüm.

Ekran kartını açıp pastasını temizledim. 210 derece sıcaklık verebilen fön makinesi ile işlemcisinin üzerine takriben 1 dk falan tuttum. Bayağı ısındı. Parmak değdiremiyordum. Tabi keşke sıcaklığı ölçecek bir aletim olsa çok iyi olurdu. Ona göre ısıtmaya devam ederdim. Aynı anda eğer lehimin kalay kısmı şansıma erirse pinlere değsin diye işlemcinin üzerinden bir cımbız ile bastırdım.

Fön ile işimi bitirdim. Soğumasını bekledim. Elimde 9 sene önce daha amd işlemciyi yeni aldığımda içinden çıkan pasta vardı. Yarısı duruyordu. Hepsini sürdüm ama bol bol sürdüm. Muhtemelen 2 karta sürülecek pastayı boca ettim. Bunu yapma sebebim, soğutucu plaka ile ekran kartı çipi arasında daha fazla malzeme olsun ki işlemciyi iyi bastırsın diyeydi.

Eğer ısıtma işlemi başarılı olursa kısa süre dayanıyormuş. Düşündüm, bunun nedeni de zamanla çip ile plaka arasında boşluk olur ve pinleri aşağı çeker diye bir mantık yürüttüm. Sonuç olarak fanlar aşağı bakıyor. Muhtemelen fanlar yukarıda olsaydı bu kadar soğuk lehim vakası olmazdı bu ekran kartlarında diye düşünerek yer çekimini bir lastikle ekran kartı için terse döndürdüm. Onu da şöyle yaptım;Lastiklerle ekran kartı soğutucusunun metallerine lastik bağlayarak ekran kartı çipini arka taraftan bastırmış oldum.Fanının biri geçen sene bozulmuştu. Bu şekilde silikon ile sabitleyerek bir kasa fanı takmıştım. Belki de soğuk lehime düşme nedeni de geçen sene olan fan bozulmasından kaynaklıdır...

Bozulan ekran kartını tamir etmek benim için bu şekilde oldu. Yaptığımdan beri 3 gün geçti ve herhangi bir problem yaşamadım. Bakalım ne kadar süre gidecek :)

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <