Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

siz üstatmısınız ???

> 1 <

whitewolf
Teşkilat-ı Mahsusa

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3678 ileti
Yer: cehennem
İş: Selçuk İnşaat
Kayıt: 08-05-2006 04:36

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #57850 14-06-2006 09:29 GMT-1 saat    
(1). Bir hacker(üstat) olduğumu nasıl söylerim?
-------------------------------------------------
Kendinize aşağıdaki üç soruyu sorun:

(a)Akıcı bir biçimde kod konuşabiliyor musunuz?
(b)Kimliğinizi üstat toplumunun değerleri ve hedefleri ile mi tanımlıyorsunuz?
©Üstat toplumunun iyi-bilinen bir üyesi size üstat diye hitap etti mi?

Eğer bu soruların üçüne birden evet cevabını verebiliyorsanız, siz bir üstatsınız. Sadece ikisi yeterli değildir.

İlk test beceri ile ilgilidir. Bu belgede daha önce bahsedilen minimum teknik becerilere sahipseniz muhtemelen bu testi geçersiniz. Eğer bir açık-kaynak geliştirme projesi tarafından kabul edilmiş önemli miktarda kodunuz varsa üstesinden geldiniz demektir.

İkinci test yaklaşım biçimiyle ilgilidir. Eğer Üstat Felsefesi'nin beş prensibi size aşikar geliyor, bir romandan çok hayat biçiminizi tarif ediyorsa yolun yarısını geçtiniz demektir. Kalan diğer yarısı ise üstat topluluğunun uzun vadeli projelerini tanımlama derecenizdir.

Bu projelerin ayırt edici ama tamamlanmamış bir listesi: Linux'un ilerlemesi ve yayılması sizin için önemli mi? Yazılım özgürlüğü hakkında tutkulu musunuz? Tekellere düşman mısınız? Bilgisayarların dünyayı daha zengin ve insancıl hale getirmenin araçları olduğuna inanıyor musunuz?

Burada bir uyarı yapayım. Üstat topluluğunun bazı özel, temelde koruyucu politik ilgi alanları vardır - bunların ikisi ifade özgürlüğü hakkını savunmak ve açık-kaynağı yasa dışı yapacak olan "entellektüel mülkiyet" hakimiyetinden kendini korumaktır. Bu uzun vadeli projelerin bazıları Elektronik Serhat Vakfı gibi kişisel özgürlük örgütlenmeleridir ve yolun kalan yarısı bu örgütlenmeleri desteklemeyi kapsamaktadır. Fakat bunun ötesinde üstatların çoğu üstat felsefesini kesin bir politik programla sistematik hale getirme çalışmalarına şüpheyle yaklaşırlar. Bu tür çalışmaların ayrılıkçı ve meşgul edici olduğu tecrübelerle görülmüştür. Eğer birisi sizi üstat felsefesi adına başkente yürüyüşe çağırıyorsa konunun özünü kaçırıyor demektir. Doğru tepki "Konuşmayı bırak, kodu göster" olabilir.

Üçüncü testin kendisi hakkında ustalık isteyen özyinelemeli bir parçası vardır. Hacker Nedir? bölümünde üstat olmanın kısmen belirli bir alt kültüre veya ortak geçmişi paylaşan bir sosyal gruba ait olmakla bağlantılı olduğuna dikkat ettim. Çok önceleri üstatlar grubu birbirine bugünkünden daha az bağlı ve kendilerinin bu kadar farkında olmayan bir gruptu. Fakat sosyal-ağ konumunun önemi Internet'in üstat alt kültürünün çekirdek grubu arasındaki bağlantıları sağlayarak geliştirmeyi ve bakımı kolaylaştırmasıyla son otuz yılda arttı. Bu değişimin basit bir göstergesi artık kendi T-shirt'lerimizin olmasıdır.

Üstat kültürü gibi ayırt edici niteliği "görünmez ortaklar" olan ağları inceleyen sosyologlar bu tür ağların karakteristiklerinden birinin ağa yeni üye girişini onaylayan sosyal otoriteye sahip çekirdek grubuna dahil kapı görevlileri olduğunu gözlemlemişlerdir. Üstat kültürü yani "görünmez ortak" gevşek ve gayri-resmi olduğundan kapı görevlisinin rolü de gayri-resmidir. Fakat her üstatın kapı görevlisi olmadığını bütün üstatlar bilirler. Kapı görevlileri üstat ünvanını vermeye başlamadan önce belli bir kıdeme ve başarıya sahip olmalıdırlar. Niceliğini açıklamak ne kadar zor olsa da tüm üstatlar onları gördüklerinde tanırlar.

(2). Bana nasıl kod kotarılacağını öğretecek misiniz?
--------------------------------------------------------------------------
Bu belgenin ilk yayımından beri, günler boyunca, insanlardan "bana kod kotarmak hakkındaki her şeyi öğret" şeklinde e-postalar aldım. Maalesef bunu yapacak yeterli zamanım ve enerjim yok. Kendi projelerim ve açık kaynak yazılımın bir savunucusu olarak yaptığım seyahatler zamanımın %110 unu almaktadır.

Zamanım olsa bile, üstatlık kendi kendinize kolayca öğrenebileceğiniz bir felsefe ve yetenektir. Size yardım etmek isteyen gerçek üstatlardan, bildikleri her şeyi size doğrudan vermelerini istediğinizde, size saygı duymadıklarını göreceksiniz.

İlk önce az da olsa bir şeyler öğrenin. Çabaladığınızı ve kendi başınıza bir şeyler öğrenebildiğinizi gösterin. Daha sonra, özel sorularınız için üstatlara gidin.

Şayet bir üstatdan tavsiye almak için ona e-posta atacaksınız, öncelikle bilmeniz gereken iki önemli nokta vardır. Birincisi; biz üstatlar, yazım ve imlada özensiz ve tembel davranan kişilerin, üstat olmak fikrinde de özensiz ve tembel davranacaklarını düşünmekteyiz. Bu nedenle imlaya, noktalama işaretlerine, söz dizimlerine ve dilbilgisi kurallarına çok dikkat edin. Aksi taktirde e-postanız önemsenmeyebilir. İkinci olarak; e-postayı gönderdiğiniz adres dışında her hangi bir başka adrese cevap vermemizi istemeye cüret etmeyin. Bu tür insanların çalıntı hesapları kullandıkları düşünürüz ve bizim hırsızlar ile işimiz olmaz.

(3). Öyleyse nasıl başlamalıyım?
----------------------------------------------
Başlamak için muhtemel en iyi yol, bir Linux kullanıcıları grubu toplantısına gitmek olabilir. Bu tür grupları LDP (Linux Documentation Project - Linux Belgeleme Projesi) adresinde bulabilirsiniz. Bir üniversite veya kolej ile bağlantılı, kendinize yakın bir grup bulabilirsiniz. İstediğiniz taktirde, bu gruptakiler size bir Linux dağıtımı vereceklerdir ve kurulumu için de size yardımcı olacaklardır.

(4). Ne zaman başlamalıyım? Öğrenmek için çok mu geç kaldım?
---------------------------------------------------------------------------------------------
Başlamak için kendinizi hazır hissettiğiniz her yaş, başlamak için en uygun olan yaştır. Pek çok insan 15-20 yaşlarında bu işe başlamaktadır fakat her iki uçta da istisnalar mevcuttur.

(5). Kod kotarmayı öğrenmek için ne kadar bir süre gerekli?
--------------------------------------------------------------------------------------
Bu sizin ne kadar yetenekli olduğunuza ve ne kadar çok çalıştığınıza bağlıdır. Pek çok insan 18 ay ila 2 yıl arasında yeterli bir seviyeye gelmektedir. Bu işin burada son bulduğunu düşünmeyin. Eğer iyi bir üstat olduysanız, hayatınızın geri kalan kısmını öğrenmek ve araçlarınızı daha iyi yapmak için harcayacaksınız demektir.

(6). Visual Basic veya C# dilleri başlamak için uygun mudur?
--------------------------------------------------------------------------------------
Bu soruyu sorduğunuza göre, kod kotarmaya Windows platformu altında başlayacaksınız demektir. Bu başlı başına kötü bir fikir. Windows platformu altında kod kotarmayı öğrenmek ile zırh giyerek dans etmeyi karşılaştırdığım zaman dalga geçmiyordum. Oraya gitmeyin. Orası son derece çirkindir ve çirkin olmaktan asla vazgeçmeyecektir.

Visual Basic ve C# dilleri ile ilgili özel sorunlar vardır. Temelde; taşınabilir değillerdir. Bu diller ile yazılmış açık kaynak uygulamalar olsa bile, uygulanabilir ECMA standartlarının çok küçük bir kısmı bunlar tarafından desteklenmektedir. Windows altındaki kitaplıkların çoğu sadece Microsoft -kendisi windowsun satıcısı, sahibi ve efendisi olur- tarafından desteklenmektedir. Şayet bu konuda yeterince dikkatli davranmazsanız, sadece Microsoft'un desteklemeyi istediği platformlara bağımlı kalırsınız. Bu batağa saplanmamak için, kod kotarmaya yeni başlayan her hangi birinden daha dikkatli ve yetenekli olmak zorundasınız. Şayet bu işe Unix üzerinde başlarsanız, kullanabileceğiniz çok daha iyi kütüphaneler ve programlama dileri mevcuttur.

Visual Basic özellikle rezalettir. Tıpkı diğer Basic programlama dillerinde olduğu gibi, oldukça kötü tasarlanmış ve size berbat programlama alışkanlıkları kazandıracak bir dildir. Ayrıntıları tanımlamamı istemeyin, bütün bir kitabı dolduracak kadar çoktur. Bunun yerine iyi tasarlanmış bir dil ögrenin.

Bu kötü alışkanlıklardan birisi, sadece tek bir satıcıya ve onun kitaplıkları ile geliştirme araçlarına bağımlı olmaktır. Genel olarak ifade etmek gerekirse; en az üç işletim sistemi dağıtıcısı tarafından ve/veya Linux ya da BSD'lerin her hangi birisi tarafından tamamen desteklenmeyen her hangi bir programlama dili zavallı ve yetersiz bir dildir. Üstatlığa başlamak için hiç uygun bir dil değildir.

(7). Bir sistemi kırmama yardım edecek misiniz ya da bana nasıl sistem kırılacağını gösterecek misiniz?
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayır. Bu SSS'ı okuduktan sonra hala bu soruyu sorabilen kişi, yeterli zamanım olsa bile, eğitilemeyecek kadar aptal birisi demektir. Bu tür istekleri içeren e-postalar yok sayılacak veya kaba bir biçimde cevaplanacaktır.

( . Başka birinin hesabının şifresini nasıl ele geçirebilirim?
-----------------------------------------------------------------------------------
Bu korsanlıktır. Sakın gözüme görünme.

(9). Başka birisinin e-postasını nasıl kırabilirim/okuyabilirim/görüntüleyebilirim?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bu korsanlıktır.Sakın gözüme görünme.

(10). IRC' de kanal yöneticisi haklarını nasıl çalabilirim?
-----------------------------------------------------------------------------
Bu korsanlıktır.Sakın gözüme görünme.

(11). Korsan saldırısına uğradım. Daha sonraki saldırıları atlatmam için bana yardımcı olacak mısınız?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayır. Bu güne kadar bu soruyu bana soranlar hep Microsoft Windows kullananlar olmuştur. Windows sistemlerini olası saldırılardan koruyacak etkili bir savunma sistemi kurmak mümkün değildir. Kodlarda ve mimaride o kadar çok hata vardır ki; basitçe, bir Windows sistemininin güvenliğini sağlayamaya çalışmayı, su dolu bir botu kevgir ile boşaltmaya çalışmaya benzetebiliriz. Güvenilebilir tek korunma yöntemi;altyapısı ve güvenliği sağlanmış bir Linux'a veya güvenliği sağlayabilecek şekilde tasarlanmış bir başka işletim sistemine geçmektir.

(12). Windows yazılımımla ilgili sorunlarım var. Bana yardım edecek misiniz?
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Evet. DOS ortama geç ve format c: yaz. Karşılaştığın bütün problemler birkaç dakika içinde yok olacaktır.

(13). Konuşacak gerçek üstatları nerede bulabilirim?
---------------------------------------------------------------------------
En iyi yol, çevrenizdeki bir Linux Kullanıcı Grubunun toplantılarına gitmektir. LDP'nin sitesinde bu konu ile ilgili bağlar ve gruplar bulabilirsiniz.

(Daha önceleri IRC üzerinde gerçek hacker'lar bulamayacağınızı söylemiştim ama bu zamanla değişmekte. GIMP, Perl gibi gerçek hacker gruplarının IRC kanalları bulunmaktadır.)

(14). Kod kotarmak ile ilgili faydalı kitaplar tavsiye edebilir misiniz?
----------------------------------------------------------------------------------------------
Faydalı bulacağınızı düşündüğüm Linux Reading List HOWTO belgesini güncellemeye devam ediyorum. Ayrıca Loginataka da iyi bir tercih olabilir.

Python'a giriş için de

bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) adresine göz atabilirsiniz.

(15). Üstat olabilmek için matematikte iyi olmak zorunda mıyım?
--------------------------------------------------------------------------------------------
Hayır. Üstatların ileri matematik ve aritmetik ile pek işleri olmaz. Özellikle, trigonometri, hesaplama veya analize ihtiyaç duymazlar (3-D bilgisayar grafikleri gibi istisnalar vardır). Mantık ve Boolean cebri bilmek iyidir. Sınırlı miktarda matematik temeli faydalı olabilir (cebir, sonlu-düzen teorileri, birleşimler ve grafik teorileri).

Daha fazla önemlisi: matematikçilerin yaptığı gibi mantıklı düşünebilmeli ve doğru muhakeme halkalarını takip edebilmelisiniz. Matematik konularının çoğunun içeriği işinize yaramayacak olsa da matematik için gerekli disipline ve zekaya ihtiyacınız olacak. Eğer zeka yönünden eksiğiniz varsa üstat olmanız için pek az ümit vardır; disiplin eksiğiniz varsa geliştirseniz iyi edersiniz.

Gerekenlere sahip olup olmadığınızı öğrenmenin iyi bir yolu bence Raymond Smullyan'ın Bu Kitabın Adı Nedir? isimli kitabını edinmenizdir. Smullyan'ın eğlenceli mantık bilmeceleri üstatlık ruhuna oldukça uygundur. Onları çözebilmek iyiye işarettir, çözmekten zevk almak daha da iyidir.

(16). İlk olarak hangi dili öğrenmeliyim?
--------------------------------------------------------
Hala öğrenmemişseniz ilk olarak XHTML'yi (HTML'nin en son sürümüdür) öğrenin. Pek çok parlak yüzlü berbat HTML kitapları ve üzücü bir şekilde çok az miktarda iyi HTML kitapları bulunmaktadır. Bence en iyisi HTML: The Definitive Guide.

Fakat HTML tam bir programlama dili değildir. Programlama için hazır olduğunuzda Python ile başlamanızı öneririm. Pek çok insanın Perl dilini önerdiğini göreceksiniz ve Perl daha popülerdir. Fakat bence hem öğrenmesi daha zordur, hem de pek iyi düzenlenmemiş bir dildir.

C ve C++ çok önemli iki dildir ama öğrenmesi hem Perl'den hem de Python'dan daha zordur. İlk olarak C ve C++ öğrenmeye kalkışmayın.

Windows kullanıcıları sakın Visual Basic ile bu işi çözeceğinizi sanmayın. Size kötü alışkanlıklar öğretecektir. Windows dışına taşınabilir değildir. Uzak durun.

(17). Ne çeşit bir donanıma ihtiyacım var?
-----------------------------------------------------------

Makina seçmekteki en önemli nokta; donanımların Linux veya BSD'ler ile uyumlu olup olmadığıdır. Pek çok modern makinada bu sorun olmaz. Bu konudaki en problemli alan modemlerdir. Bazı makinalar sadece Windows için üretilmiş özel modemler taşırlar ve bu modemler Linux ile çalışmaz.

Donanım uyumu konusunda SSS'ın son sürümüne

bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) adresinden ulaşabilirsiniz.

(18). Katkıda bulunmak istiyorum. Benim için üzerinde çalışabileceğim bir problem seçer misiniz?
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hayır. Çünkü sizin yetenek ve ilgi alanlarınızı bilmiyorum. Bu konuda kendi kendinizi motive etmelisiniz yoksa hiçbir şey ortaya koyamazsınız. Bu yolu seçen insanların pek çoğu başarısız olmuşlardır.

Şunu deneyin: bir kaç gün freshmeat'te yayınlanan duyuruları izleyin. "Ben bu işin içinde olmalıyım" dediğiniz bir proje görünce, ona katılın.

(19). Microsoft'dan nefret etmeli ve sürekli eleştirmeli miyim?
----------------------------------------------------------------------------------------
Hayır, yapmak zorunda değilsiniz. Microsoft iğrenç değildir ama Microsoft'tan çok önce üstatlar vardı ve Microsoft tarih olduktan sonra da olacaktır. Microsoft'dan nefret etmek için harcayacağınız enerjiyi, araçlarınızı sevmekle harcamak daha iyi olacaktır. İyi kodlar yazın. Böylece ruhunuzu (karmanızı) kirletmemiş olursunuz.

(20). Fakat açık kaynak yazılımları, programcıların hayatlarını kazanmalarını engellemeyecek mi?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bu pek olası değil. Bugüne kadar açık kaynak yazılım endüstrisi, iş sahalarını yok etmekten ziyade pek çok yeni iş sahası açmıştır. Şayet bir programın ekonomik bir kazancı olur ise, program açık kaynak kodlu olsun ya da olmasın, programcı ücretini alacaktır. Ne kadar çok açık kaynak kodlu yazılım olursa olsun, insanların kişisel ve yeni ihtiyaçları her zaman olacaktır. Bu konu hakkında Açık Kaynak sayfalarında daha uzun yazmıştım.

(21).Hacker(Üstat) kimdir?
------------------------------------
Argo Dosyası'nda pek çok üstat (“hacker”) tanımlaması bulunmaktadır. Bunlar genellikle kod üstatlarını teknik beceri sahibi, problem çözmeden zevk alan ve sınırları aşan kişiler olarak tanımlarlar. Eğer nasıl üstat olunacağını öğrenmek istiyorsanız, bu tanımlardan sadece iki tanesi ilgi sahamızda olacaktır.

Uzman programcılar ve ağ sihirbazlarının, ilk zaman paylaşımlı mini bilgisayarlara ve en eski ARPAnet deneylerine kadar uzanan onlarca yıllık bir toplulukları ve ortak bir kültürleri vardır. “üstat” (“hacker”) kavramını bu kültürün üyeleri ortaya çıkarmışlardır. İnternet'i kuran, üstatlardır. Unix işletim sistemini bugünkü haline getirenler, üstatlardır. Halen Usenet'i çalışır halde tutanlar, üstatlardır. Webi ayakta tutanlar, üstatlardır. Eğer bu kültürün bir parçasıysanız, bu kültüre katkıda bulunduysanız ve insanlar sizin kim olduğunuzu biliyor ve size “üstat” diye hitap ediyorsa, siz bir üstatsınız.

Üstatlık sadece yazılım konusu ile sınırlı değildir. Üstat düşünce yapısını elektronik veya müzik gibi diğer şeylere uygulayan insanlar vardır. Herhangi bir bilim veya sanat dalının en üst seviyelerinde de bunu görebilirsiniz. Yazılım üstatları farklı konularda çalışan bu yakın ruhları tanır ve onlara da üstat diyebilirler. Bazıları, üstatlık doğasının üstatların yaptığı işlerden bağımsız soyut bir kavram olduğunu iddia ederler. Ama bu belgede yazılım üstatlarının nitelikleri, yaklaşım tarzları ve üstat kavramını oluşturan kültürün gelenekleri üzerinde odaklanacağız.

Kendilerine üstat (“hacker”) diyen ama gerçekte üstat olmayan bir grup daha vardır. Bunlar (genellikle genç erkeklerden oluşurlar) bilgisayar sistemlerini bozan ve telefon sistemini izinsiz kullanan insanlardır. Gerçek üstatlar bunlara “korsan” ("cracker") der ve onlarla muhatap bile olmak istemezler. Gerçek üstatlar, korsanların genellikle tembel, sorumsuz ve güvenilmez olduklarını ve çok da zeki olmadıklarını düşünürler. Nasıl arabaları düz kontakt ile çalıştırmak sizi otomotiv mühendisi yapmıyorsa, güvenlik sistemini kırmak da sizi üstat yapmaz. Maalesef birçok gazeteci ve yazar, “üstat” (“hacker”) kelimesini korsanları (“cracker”) da içine alacak şekilde kullanıyor ve büyük bir yanılgıya düşüyorlar.

Temel fark şudur: üstat birşeyler yapar, korsanlar ise bunları bozar.

Eğer üstat olmak istiyorsanız okumaya devam edin. Eğer korsan olmak istiyorsanız, gidin alt2600 haber grubunu okuyun ve düşündüğünüz kadar zeki olmadığınızı anladığınızda kafanızı oraya buraya vurmaya hazır olun. Korsanlar hakkında tüm söyleyeceklerim bunlar.


(22).Bir üstat,hangi tarzda ve felsefede olmalıdır?
----------------------------------------------------
Ana dilinizi iyi yazmayı öğrenin. Programcıların iyi yazamayacağı yönünde yaygın bir klişe olsa da (tanıdığım en becerikli üstatlar dahil) şaşırtıcı sayıda üstat oldukça iyi yazabilir.

Bilim-kurgu okuyun. Bilim-kurgu toplantılarına gidin (üstatlar ve çırakları ile tanışmanın iyi bir yoludur).

Bir döğüş sanatı öğrenin. Döğüş sanatları için gerekli zihinsel disiplin üstatlık için gerekli olanla önemli benzerlikler gösterir. Üstatlar arasında en popüler olanları Tae Kwon Do, Karate, Wing Chun, Aikido veya Ju Jitsu gibi aletsiz yapılanlarıdır. Batılı eskrim ve Asyalı kılıç sanatlarının takipçileri de görülmektedir. 1990'ların sonlarından itibaren yasal olduğu yerlerde tabanca ile ateş etmek de yaygınlaşmaktadır. Üstatlığa en uygun döğüş sanatları saf kuvvet, atletizm veya fiziksel dayanıklılık değil zihinsel disiplin, gerilimsiz farkındalık ve kontrol üzerinde duranlardır.

Gerçek bir meditasyon öğretisi öğrenin. Üstatların daimi favorisi Zen'dir (önemli: Zen'i bir din olarak benimsemeden ya da mensubu olduğunuz dinden çıkmadan Zen'den faydalanmak mümkündür). Başka tarzlar da işe yarayabilir ama çılgınca şeylere inanmanızı gerektirmeyecek birini seçmeye çalışın.
Analitik bir müzik kulağı geliştirin. Özel müzik türlerini anlamayı öğrenin. Bazı müzik aletlerini iyi bir şekilde çalmayı veya şarkı söylemeyi öğrenin.
Sözcük oyunlarını anlama yeteneğinizi geliştirin.

Bunların ne kadar çoğunu zaten yapıyorsanız üstatlığa o kadar yatkın bir hamurunuz var demektir. Bunların ayrıntıları ile tamamen açık olmayıp sol ve sağ beyin yeteneklerinin uyuşumu ile ilişkili olmasını nedeni; üstatların problemlerin çözümünde aynı zamanda hem mantıksal hem de açıkça görülenin dışında uslamlamaya ihtiyaç duymalarıdır.

Şu modern Zen şiiri bu yaklaşımı anlatır:

To follow the path: Yolu izlemek için:
look to the master, ustaya bak,
follow the master, ustayı izle,
walk with the master, ustayla yürü,
see through the master, usta gibi gör,
become the master. usta ol.


Son olarak, yapmamanız gereken birkaç şey daha var.

Aptalca veya övünme içeren kullanıcı isimleri kullanmayın.
Usenet'de veya herhangi bir yerde sidik yarışına girişmeyin.
Kendinize "sibermanyak" demeyin, diyen kişilerle de zamanınızı harcamayın.
İmla ve dilbilgisi hatalarıyla dolu e-postalar yazmayın.

Kaynak
----------------
Eric Steven Raymond

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Dedem Saltuk Buğra Handan bu yana Türk-İslam ülküsü demişim ona O yüzden ülkücü denilmiş bana Geçen geçsin ben vazgeçmem davamdam

Biz Bu Vatanı Üç kuruşa Peşkeş Çekecek Bir Neslin Evlatları Değiliz Biz Odasında Kuranı Kerim Var Diye Saygısından Uyuyamayan Osman Gazilerin Mısır Seferinde Çölü Atına Binmeyipte Önümde Muhammed Mustafa (A.S.V.) Yürürken Ben Ata Nasıl Binerim Diyen Yavuz Selimlerin Hocasına Saygısından Önünde Ezilip Büzülen Fatihlerin İhanetle Suçalnıp Sürgün Edilen Fakat Yanında Bir Tek Hazine Malı Götürmeyen Ve Öldüğünde Cenazesine Borçlarından Haciz Konulan Sultan Vahdettinin Evlatlarıyız Yakışmaz Bize Vatan Giderken Bayrak İnerken Ezan Susarken Yaşamak Ey İnsan Titre Ve Kendine Gel!!!

Hedefimiz İLA-Yİ KELİMETULLAH

topraktan gelen gölgeme toprak çekilince
günler bu heyulayıda ergeç silecektir
rahmetle anılmak ebediyet budur ama
sessiz yaşadım kim beni nerden bilecektir


Eyvâh! Beş on kâfirin îmanına kandık;

Bir uykuya daldık ki: cehennemde uyandık!

Mehmedim,sevinin ,başlar yüksekte!
Ölsek de sevinin,eve dönsek de!
Sanma bu tekerlek kalır tümsekte!
Yarın elbet bizim,elbet bizimdir!
Gün doğmuş ,gün batmış ,ebed bizimdir


Ey Tenperver Nefsim! Sen Kendini Ne Zannediyorsun Ki; Cennet Tabiki Ucuz Değil Cehennem Dahi Lüzumsuz Değil!

---bizki ustasıyız vatan sevmenin---
---yarın elbet elbet bizimdir gün doğmuş gün batmış ebed bizimdir---
---türklük bedenimiz islamiyet ruhumuzdur ruhsuz beden cesettir---
---Şu istikbal inkılabı içinde en yüksek gür sada ( ses ) islamın sadası olacaktır---
---Allaha Vatana Bayrağa Kurana Ve Silaha yemin olsun Şehitlerim Gazilerim Ve Başbuğum emin olsun---
---İman hem nurdur hem kuvvettir.Evet hakiki imanı elde eden adam kainata meydan okuyabilir ve imanın kuvvetine göre hadisatın tazyikatından kurtulabilir.(bediüzzaman said nursi) ---
bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) hackerim diyenler alın size kapak olsunbağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) hackerim diyenlere buda ikinci kapak olsun

Harry Potter

grup tuttuğum takım
Yüzbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1324 ileti
Yer: izmirLi.
İş: öğrenci
Kayıt: 29-05-2006 14:37

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#57853 14-06-2006 09:34 GMT-1 saat    
sağol emeğine sağlık bu konu üstünde çok durmuşsun daha öncede bu tür konuların wardı çok sağol gerçekten çok önemli bir konuya değinmişsin 500 iletim olsaydı inan + verirdim!!

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


pitirik

grup tuttuğum takım
Onbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 46 ileti
Yer: smyrna
İş: bilg. mühendisi
Kayıt: 12-06-2006 21:30

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#57871 14-06-2006 10:21 GMT-1 saat    
harika olmuş kardeşim ellerine sağlık ya bir hacker (;üstat) olmak basit bir iş değildir hele bir de o kodları yamak varya adam yada 3 te birini yazdığınız da adamın can sıkılıyo çok eğlenceli gibi gelse de ben programcılık derslerinden hep kötü alırdım ama sadece pascal ve basic de kimse okadarını yazmaya çalışamaz whitewolf un söylediği bir şey vardı bana yazanların %99 u akıl hastası yada buna benzer bir durumda olurlar. Tam bi hacker olmak isteyen varse en az sadece 20-30 senesini vermesi lazım kim ne kadar yaparsa yapsın benim gözümde sadece lamer yada solucan olacaktır gözümdeç
herkeze tek bir önerim var hacker olmayın onlara özenmeyin sadece msn çalmak yada web de indexle oynamak gibi seyler sizin yapabileceğiniz tek şeylerdir yoksa banka adreslerinden kara para atlama fln yapamazsınız.
whitewolf ellerine sağlık kardeşim Allah razı olsun

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


fındıkkurdu

grup tuttuğum takım
Çavuş Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 168 ileti
Yer: istanbul
İş:
Kayıt: 12-06-2006 19:12

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#57896 14-06-2006 11:08 GMT-1 saat    
WHİTEWOLF kardeş çok sağol.sormam gereken bazı soruların yanıtını buldum.Sence microsoft yerine Linux alsam daha mı iyi olurr?cwp yazarsan sewinirimm:)

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


whitewolf
Teşkilat-ı Mahsusa

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3678 ileti
Yer: cehennem
İş: Selçuk İnşaat
Kayıt: 08-05-2006 04:36

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#57904 14-06-2006 11:18 GMT-1 saat    
Alıntı:
fındıkkurdu :
WHİTEWOLF kardeş çok sağol.sormam gereken bazı soruların yanıtını buldum.Sence microsoft yerine Linux alsam daha mı iyi olurr?cwp yazarsan sewinirimm:)


linux kullanmak için profesyonelliğe ihityacın olacaktır o yüzden şu anda microsoft kullanman yeterli olur sizin için

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Dedem Saltuk Buğra Handan bu yana Türk-İslam ülküsü demişim ona O yüzden ülkücü denilmiş bana Geçen geçsin ben vazgeçmem davamdam

Biz Bu Vatanı Üç kuruşa Peşkeş Çekecek Bir Neslin Evlatları Değiliz Biz Odasında Kuranı Kerim Var Diye Saygısından Uyuyamayan Osman Gazilerin Mısır Seferinde Çölü Atına Binmeyipte Önümde Muhammed Mustafa (A.S.V.) Yürürken Ben Ata Nasıl Binerim Diyen Yavuz Selimlerin Hocasına Saygısından Önünde Ezilip Büzülen Fatihlerin İhanetle Suçalnıp Sürgün Edilen Fakat Yanında Bir Tek Hazine Malı Götürmeyen Ve Öldüğünde Cenazesine Borçlarından Haciz Konulan Sultan Vahdettinin Evlatlarıyız Yakışmaz Bize Vatan Giderken Bayrak İnerken Ezan Susarken Yaşamak Ey İnsan Titre Ve Kendine Gel!!!

Hedefimiz İLA-Yİ KELİMETULLAH

topraktan gelen gölgeme toprak çekilince
günler bu heyulayıda ergeç silecektir
rahmetle anılmak ebediyet budur ama
sessiz yaşadım kim beni nerden bilecektir


Eyvâh! Beş on kâfirin îmanına kandık;

Bir uykuya daldık ki: cehennemde uyandık!

Mehmedim,sevinin ,başlar yüksekte!
Ölsek de sevinin,eve dönsek de!
Sanma bu tekerlek kalır tümsekte!
Yarın elbet bizim,elbet bizimdir!
Gün doğmuş ,gün batmış ,ebed bizimdir


Ey Tenperver Nefsim! Sen Kendini Ne Zannediyorsun Ki; Cennet Tabiki Ucuz Değil Cehennem Dahi Lüzumsuz Değil!

---bizki ustasıyız vatan sevmenin---
---yarın elbet elbet bizimdir gün doğmuş gün batmış ebed bizimdir---
---türklük bedenimiz islamiyet ruhumuzdur ruhsuz beden cesettir---
---Şu istikbal inkılabı içinde en yüksek gür sada ( ses ) islamın sadası olacaktır---
---Allaha Vatana Bayrağa Kurana Ve Silaha yemin olsun Şehitlerim Gazilerim Ve Başbuğum emin olsun---
---İman hem nurdur hem kuvvettir.Evet hakiki imanı elde eden adam kainata meydan okuyabilir ve imanın kuvvetine göre hadisatın tazyikatından kurtulabilir.(bediüzzaman said nursi) ---
bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) hackerim diyenler alın size kapak olsunbağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) hackerim diyenlere buda ikinci kapak olsun

Legolas

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1652 ileti
Yer: Efeler Diyarı
İş: öğrenci
Kayıt: 14-03-2006 14:45

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#57950 14-06-2006 12:38 GMT-1 saat    
Hepsini okuyamadım ama saol

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


blackmask

grup tuttuğum takım
Teğmen Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 352 ileti
Yer: im sizi
İş: letirim sizi
Kayıt: 24-05-2006 12:53

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#57999 14-06-2006 13:53 GMT-1 saat    
güzelmiş ama Legolas abim gibi hepsini okuyamadım ama okuduğum kadarıyla iyiymiş ellerine sağlık abi

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


:sabotage:

grup tuttuğum takım
Teğmen Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 535 ileti
Yer: İzmir/Buca
İş: Öğrenci
Kayıt: 23-03-2006 10:09

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#58537 15-06-2006 10:06 GMT-1 saat    
bende hepsini okuyamadım ama emeğine sağlık

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


@N!L

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2100 ileti
Yer: izmiR
İş: zZz
Kayıt: 19-03-2006 09:50

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#58548 15-06-2006 10:16 GMT-1 saat    
bnd£ h£sini 0kuyamadım saol bu konu sabitlensin bence

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


@yh@n

grup tuttuğum takım
Yüzbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 787 ileti
Yer: İzmir
İş: Öğrenci
Kayıt: 10-05-2006 17:20

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#58553 15-06-2006 10:19 GMT-1 saat    
bende hepsını okuyamadım elıne saglık

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Mavi GÜL

grup tuttuğum takım
Teğmen Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 446 ileti
Yer: izmirrrrrr
İş: öğrenciiizz aaabiiii
Kayıt: 31-05-2006 13:43

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#59891 16-06-2006 11:18 GMT-1 saat    
ya bende hepsini okuyamadım ama okuduklarıma bakılırsa çok faydalı bilgiler var bizler için
sağol

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


OctopuS

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2680 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 29-04-2006 12:00

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#63795 21-06-2006 04:53 GMT-1 saat    
kendine hacker zannedenlere bi kapak daha

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


by_turan

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 4913 ileti
Yer: Şanlıurfa
İş: MüHeNDiS ( Öğrenci )
Kayıt: 26-03-2006 06:49

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#64225 21-06-2006 11:02 GMT-1 saat    
Abi Okuyamadım Özür Ama Yinede Eline Vede Diline Sağlık

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu
Ülkümüz göklerde dalgalanan bir sancak
ALLAH’ın (C.C.)huzurunda eğiliriz biz ancak

cas_em

grup tuttuğum takım
Teğmen Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 679 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 29-03-2006 17:26

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#69447 27-06-2006 17:03 GMT-1 saat    
hepsini okudum ayrıca linux kullanmak için profesyonel olmaya gerek yok sadece bir sorun olabilir ilk başlarda zorlanırsın

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


rap_celo

grup tuttuğum takım
Çavuş Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 87 ileti
Yer: konya
İş: öğrenci
Kayıt: 22-05-2006 10:40

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#84463 08-07-2006 17:55 GMT-1 saat    
hepsini okuyamadım ama okuduğum kadarıyla çok güzel olmuş eline sağlık

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


ŞanlıTürk

grup tuttuğum takım
Cezalı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 701 ileti
Yer: ESKİŞEHİR
İş: öğrenci
Kayıt: 17-07-2006 17:55

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#94957 19-07-2006 18:25 GMT-1 saat    
öh be okuyamadım

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


bekonic

grup tuttuğum takım
Yüzbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1539 ileti
Yer: Antalya
İş:
Kayıt: 03-04-2006 15:23

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#284052 01-02-2008 07:50 GMT-1 saat    
güzel olmuş sağolasın

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


conftar

grup tuttuğum takım
Er Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 4 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 01-10-2008 00:27

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#324712 01-10-2008 04:13 GMT-1 saat    
Her kelimesini tek tek okudum demeye gerek yok ,hakikatten harika anlatmışsın üstat. Ellerine ,parmaklarına ,beynine ,harcadığın zamana sağlık derim ben . Üstat'lık başlı başına bir felsefedir . Lamerlere yada korsanlara mı kalmış üstatlık .Ama , maalesef seninde dediğin gibi hacker dendiği zaman, msn patlatmak yada index atmak gibi algılanıyor ve her ne hikmetse herkes hackerlik kısmında saadece işin bu kısmı ile ilgileniyor , bunun felsefi kısmına bakan yok . Üstat , sen zaten herşeyi tam layığıyla anlatmışsın , üstüne ilave edebilebilecek hiç bir şey yok. Saadece yüreğine sağlık diyorum . Sevgiyle kal

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Başkalarının bilgisi ile bilgin olsak bile ancak kendi aklımızla akıllı olabiliriz.
Montaigne

Akıllı bir insan kazandığı paranın birazını, aldığı nasihatın ise birçoğunu bir yana koyar.
Harry Carns
> 1 <