Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Turkix

Turkix

3.0

5.0 / 5 - 56 oy

Linux Dağıtımları

>

Windows Benzeri Linux


Program İndir > Diğer İşletim Sistemleri > Linux Dağıtımları

Turkix; linux tabanlı, kurulum gerektirmeyen CD'den çalışan bir işletim sistemidir.

Turkix Nedir?

En basit anlatımıyla;

Turkix, tıpkı MS Windows, MacOS gibi bir işletim sistemidir. Kurulum gerektirmez, CD'den çalışır. Kullanımı son derece kolaydır.

Turkix Linux tabanlıdır. Az önceki tanımda, en basit anlatımıyla Turkix'i işletim sistemi olarak tasvir ettik, ancak aslında asıl işletim sistemi olan Linux'tür, ve Turkix bir Linux türüdür. Her türlü masaüstü yeterliliğe sahiptir. Turkix ile diğer işletim sistemlerinde yapabildiğiniz herşeyi yapabilirsiniz. Ancak bu Turkix'in diğer işletim sistemleriyle tamamen uyumlu olduğu anlamına gelmez. Yani diyelim bir MS Windows programı Turkix'de ve diğer Linux türlerinde çalışmaz ancak Linux'ün de kendine has çok yeterlikli pekçok programı mevcuttur. Turkix (ve diğer Linux türleri) içinde barındırdığı OpenOffice programı sayesinde binlerce dolarlık ticari rakipleriyle eş ve hatta daha üstün ofis özellikleri sunar. Turkix'in ve Linux dünyasının buna benzer daha pekçok üstün özelliği vardır. Üstüne üstlük Linux işletim sistemi bedavadır. Turkix'in amacı size Linux dünyasına merhaba dedirtmektir. Bu amaçla, eski işletim sisteminizi kaldırmak zorunda kalmadan, ona hiç zarar vermeden, Linux deneyimi yaşamanız adına, kurulum gerektirmeyen bu canlı CD'yi oluşturduk.


Sıralayarak anlatacak olursak;
Turkix, Türkçe ve Azerice dillerinde yapılandırılmış, Mandrake tabanlı bir canlı Linux dağıtımıdır.
Turkix'in kullanımı çok kolaydır. Mandrake'nin sistem yönetimini kolaylaştıran tüm yazılımları Turkix'te toplanmıştır. Bu sayede, ne kadar yeni bir Linux kullanıcısı olursanız olun, kendi dilinizde profesyonel bir Linux deneyimi yaşamış olursunuz.
Turkix bir canlı CD olduğundan, sabit diskinize yüklenme gerektirmez. Yani diyelim bilgisayarınızda bir Microsoft Windows işletim sistemi yüklü, yine de Turkix'i çalıştırabileceksiniz. Hem de Windows'u silmeden, Windows'a dokunmadan... Bu sayede Linux dünyasına giriş yapabilir, ve beğenirseniz bir daha hep Linux ile devam edebilirsiniz.
Turkix size Linux'ü tanıma olanağını kolayca sağlamak üzere tasarlandı.Neden Turkix?


Kendi Dilinizdedir
Turkix, Türkçe ve Azerice dil seçenekleri ile, kendi dilinde işletim sistemi kullanma özgürlüğünü sizlere sunuyor. Sadece Turkix işletim sistemi değil, içinde barındırdığı web gezgini, posta okuyucusu, yapılandırma araçları da kendi dilinizdedir.

Kolaydır
Mandrake temel alınarak hazırlanan Turkix, Mandrake'nin üstün sistem yönetim kolaylıklarını içinde barındırır. Hatta Turkix, 2.0 sürümüyle beraber sunulan çok yeterlikli Mandrake Kontrol Merkezi tabanlı yeni Denetim Masası ile, tüm denetim işlerini tek bir panele sığdırıyor, ve daha önce hiç olmadığı kadar kolay bir sistem denetimi sağlıyor. Buna göre sisteminizi yönetmek, kullanıcıları ayarlamak, donanımınızı yapılandırmak artık çok kolay. Üstelik tüm bu kolaylıklar kendi dilinizde...

Kurulum Gerektirmez
Sisteminizde Turkix kullanmak için, Turkix'i bilgisayarınıza kurmanıza gerek yoktur. Hiç işletim sistemi yüklenmemiş bir bilgisayar, veya MS Windows yüklü bir bilgisayar rahatlıkla Turkix'i çalıştırır. Turkix eski dosya sisteminize zarar vermez. Tamamen geçici hafıza (RAM) üzerinden çalışır. Fakat dilerseniz, kolaylıkla sisteminize Turkix'i yükleyebilirsiniz de...

Hızlıdır
Turkix'in sabit diske yüklenmemesi, hız açısından bir dezavantajdır. Fakat Turkix, normal Mandrake sistemi özenle ayıklanarak yapılandırıldığı için, hafif bir işletim sistemidir, dolayısıyla hızı da diğer canlı CD'lere oranla daha iyidir.

Bedavadır
Linux dünyasına yeni adım atanlar için bu garip gelebilir. Ama özgür yazılım ve Linux dünyasında bu çok normal birşey.

Geniş Destek
Turkix çok kolay bir işletim sistemidir. Ancak yine de bazı sorunlarla karşılaşırsanız, bunları eski işletimizdekinden bile çok daha kolay bir şekilde halledebilirsiniz. Turkix web sitesi, destek amacııyla da sizlere hizmet vermektedir. Sitedeki kılavuzları, dokümanları okuyabileceğiniz gibi, irc sohbet kanalımızı, ve site üzerindeki tartışma odalaını kullanarak da sorularınıza kısa sürede canlı cevaplar alabilirsiniz.
Bunun yanısıra Turkix, 2.0 sürümünden itibaren kendi içinde önemli kılavuzlarla beraber gelir. Bu sayede çevrimdışı destek bulmuş olursunuz.

Çok Uyumlu
Turkix, Mandrake RPM paketleriyle tam uyumludur. Fedora ve Red Hat paketlerinin de hemen hemen hepsi Turkix üzerinde çalışabilir. Bu iki dağıtım zaten pek çok önemli açık kaynak yazılım için paketleme yapmış durumda. Ancak yine de diğer dağıtımların RPM paketlerini de Turkix üzerinde kullanabilirsiniz. Büyük ihtimalle onlar da Turkix'le çalışacaktır. Çünkü Turkix, Mandrake'den LSB (Linux Standartları) uyumluluğunu miras alır.
Aynı zamanda 2.0 sürümüyle beraber, Turkix MS Windows programlarıyla da çok uyumlu hale geliyor. Masaüstünüzden çift tıklamayla pekçok Windows uygulamasını çalıştırabiliyorsunuz.
bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile)bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile)


Turkix'i İndirmek (alfabetik sıra)bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) Üniversitesi (HTTP)


bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) Üniversitesi (FTP)


bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) Üniversitesi (HTTP)


bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) Üniversitesi (FTP)


bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) Onsekiz Mart Üniversitesi (FTP)


bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) linux.org.tr (FTP)


bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) Üniversitesi (FTP)


bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) Riko Üniversitesi, Porto Riko, (HTTP)


bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) Riko Üniversitesi, Porto Riko, (FTP)


bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) ABD (FTP)

Bunun hakkında hemen düşüncelerinizi ya da sorunlarınızı yazabilirsiniz...

Hızlı Yorum Sistemi
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

İsim Email Şifre Kuran'daki ilk sure

Yorumlar :

1. sedıs yolladı.   05-02-2009 06:27  

turkıx 3.0 kurulumda sıkıştırılmış dosyayı açacakmıyım bilgilendirirseniz sevinirim

Editör Cevabı: Hayır, iso dosyasını cd'ye yazdırarak bilgisayarı boot etmeniz yeterli.