Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Ankette AK Parti Yüzde 50'ye Doğru..!!

> 1 <

MeHmEtaLiCe
Geldi geçti..

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 5625 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 10-11-2006 18:23

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #238620 19-07-2007 07:45 GMT-1 saat    
25 binden fazla denekle görüşülerek yapılan 7 araştırmanın sonuçları açıklandı. 3 partili Meclis'in çıktığı ankete göre, AK Parti yüzde 50'lere yaklaşırken, CHP yüzde 20'nin altında...
Bu yazıyı, son günlerine geldiğimiz seçim döneminde KONDA'nın yaptığı araştırma bulgularının ana çizgilerini vermek amacıyla yazıyorum.
Şubat 2007'den başlayarak geçen pazar gününe (15 Temmuz) kadar, sekiz araştırmada 25 binden fazla denekle görüşülmüştür.
Her araştırmanın örneklemi birbirinden farklıydı. İki kez, iki araştırmayı aynı günlerde, geri kalan beş araştırmayı birbirinden farklı hafta sonlarında gerçekleştirdik.

Bu araştırmalar, sahiplerinin (müşterilerin) isteklerini dikkate alarak, 'Türkiye seçmeninin, araştırma günlerindeki
siyasal eğilimlerini ölçmek' amacına
uygun olarak tasarlanmıştır. Ölçüm sırasında, deneklerin yaş, cinsiyet, iş, doğum yeri ve benzeri bilgiler de toplanmıştır. Ayrıca, deneklerin çeşitli olaylar ve önermeler hakkında görüşlerini öğrenmek amacıyla da sorular sorulmuştur. Üç-beş soru bazı araştırmalarda tekrarlanmıştır.
Araştırmalarda aynı teknikle hazırlanan farklı örneklemler kullanılmıştır. Siyasal eğilim ölçümü sonuçları üç gün sonra 22 Temmuz'da teyit edilirse, araştırmaların verileri, geniş ve önemli bir kaynağa dönüşmüş olacaktır. Sonuçlar beklediğimiz gibi olursa sekiz araştırmanın verilerini bir kitapta toplamayı düşünüyoruz.
Son araştırmanın sonuçları:
Geçen hafta sonunda (14-15 Temmuz) yapılan saha çalışmasının sonucu Tablo 1'de görülmektedir. Yüzde 11 olan 'Kararsızlar' az değildir. 'Yarın seçim olsa' sorusunun cevaplarını, diğer bazı soruların cevaplarıyla karşılaştırdığımızda, kararsızların ortaklaşa sahip olduğu açık ve sade özellikler bulamadık. Bizce bunlar 'Kararsız' değil, 'Kararını kendine saklayanlar'dır.
Bu düşünceyle, 'Kararsızlar' her partiye kendi oyu oranında dağıtılmış ve son araştırmaya göre 22 Temmuz seçimi sonucunu göstermek üzere, Tablo 2 ve Grafik No: 1 çıkarılmıştır.
Araştırma verilerine göre, seçimlere katılan seçmenin yaklaşık yüzde 80-90'ı Meclis'te temsil edilecektir. Yüzde 44 oyun temsil edilmediği geçen seçimlerden sonra, bu seçimde temsil bakımından olumlu bir adım atacağımız anlaşılmaktadır.
Türkiye geneli için bulunmuş verilerden çıkarak partilerin milletvekili sayıları kesin olarak hesaplanamazsa da, yakın sonuçları bulabileceğimiz bilgisayar programları vardır. Bu programlardan ikisine, Tablo 2'deki yüzdeler girildiğinde, AKP için 334 ve 337 milletvekili sayısı bulunmaktadır.
Biz, KONDA'daki arkadaşlar, son araştırma sonuçlarına göre, sandalye sayıları için, Tablo 3'teki aralıkları vermeyi doğru görüyoruz.
Bu sonuçlar oy sandıkları tutanaklarıyla teyit edilirse, AKP tek başına iktidar olacak, Meclis'e AKP, CHP, MHP Milletvekilleriyle birlikte şimdiye kadar görülmemiş sayıda 'Bağımsız' girecektir. Beklendiği gibi, seçim öncesinde DTP üyesi olan 'Bağımsızlar' eski partilerine dönerlerse, daha başlangıçta Meclis'te dört parti grubu bulunacaktır.
CHP listelerinden seçilmiş DSP'lilerin grup kurma olanağı bulabilmeleri henüz bir soru olarak devam etmektedir.
Dönem boyunca gelişme:
Araştırma tarihlerine göre partilerin oy yüzdeleri grafiği gelişimi 2 No'lu Grafik'te gösterilmiştir.
2 Şubat'tan 15 Temmuz'a yaptığımız araştırmalar boyunca ufak ve geçici değişiklikler dışında, oy dağılımının karakterini değiştirecek gelişmeler olmamıştır.
Seçim döneminin yasal başlangıcından iki hafta sonra 18 Mayıs'taki araştırmada, AKP'nin oy oranında sert sayılabilecek çıkışa karşın, DP ve MHP'de düşme görülmüştü. Bu artış ve düşüşü, cumhurbaşkanı seçimi sürecinde olup bitenlere, seçmenin tepkisi olarak görmekteyiz. Mamafih, bir-iki hafta geçince AKP'deki artış ve MHP'deki düşüş büyük ölçüde geri gelmiş; DP'deki düşme ise, Anavatan Partisi'yle birleşmedeki talihsizlikler nedeniyle olacak, şubat başlarındaki yerine dönmemiştir.
7 Haziran'dan bugüne kadar yapılan beş araştırmanın verilerine göre, 22 Temmuz'da partilerin alacakları oy oranları, Tablo 4'teki değerlerde seyretmiştir.
Tablo 4 ve Grafik 2'deki veriler, hata payları göz önüne alınarak incelendiğinde, seçim döneminde özellikle haziran başından bu yana seçmenin parti tercihlerinde önemli değişiklikler ve gidip gelmeler olmadığı görülmektedir.
Genel bulgular
a) AKP, her coğrafya, nüfus özellikleri ve kimlik gruplarından, kendi ortalamasında az ya da çok, ama kayda değer oranda oy almaktadır. Bu bulgu AKP'nin, en azından günümüzde, tam bir kitle partisine dönüşmüş olduğunu, kamuoyunda yaygın biçimde söylendiği gibi bir 'gruba' dayanmadığını göstermektedir.
b) AKP, eğitim, gelir,hane halkı sayısı ve diğer göstergeler bakımından toplumun orta ve alt kesiminden, günümüzün 'güçsüzlerinden', başka deyişle mağdurlardan oy almaktadır.
c) CHP oyu seçim dönemi boyunca, yerel seçimlerdeki oyunun biraz altında seyretmiştir. DSP ile yapılan ittifakın, mitinglerin ve son aylardaki siyasal tartışmaların CHP oyunda bir artış sağlamadığı görülmektedir.
d) Çağdaşlıkla bütünleşmiş, orta üstü gelir dilimlerindeki yüksek eğitimli, hanesindeki kişi sayısı ortalamanın altında olan ve kentlerde yaşayan seçmenlerin, laiklik konusundaki duyarlı ve 'irticanın arttığı' görüşüyle AKP iktidarını suçlayan kesimi, bu seçimlerde de 'liderine rağmen' CHP'yi desteklemeye devam etmişlerdir. Özellikle bu kesimin 44 yaş üstünde olanlarında bu tercih daha açık olarak görülmektedir. Bu kesimlerin bir diğer özelliği de görece gelişmiş olmalarıdır. Bu durum CHP'nin sınırlı bir kesime 'sıkıştığı' izlenimi vermektedir.
e) Seçime katılma oranının yüksek olacağını gösteren işaretler vardır.
f) Deneklerin önemli (yüzde 70'in üstündeki) kesimi, oy vereceği parti tercihine bakmaksızın, AKP iktidarını beklemektedir.bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile)

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Gilde

grup tuttuğum takım
Çavuş Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 360 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 29-04-2007 20:18

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#238687 19-07-2007 09:50 GMT-1 saat    
22 Temmuz secimleride insallah böle olacak sunun surasinda ne kaldiki

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


MeHmEtaLiCe
Geldi geçti..

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 5625 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 10-11-2006 18:23

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#238690 19-07-2007 09:55 GMT-1 saat    
Alıntı:
Gilde :
22 Temmuz secimleride insallah böle olacak sunun surasinda ne kaldiki
Allah'ın İzni İle Böyle Olucak...

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


whitewolf
Teşkilat-ı Mahsusa

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3678 ileti
Yer: cehennem
İş: Selçuk İnşaat
Kayıt: 08-05-2006 04:36

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#238804 19-07-2007 14:08 GMT-1 saat    
ne yazikki evet ne yazikki durum onu gösteriyorki bi beş sene daha akp başa gelecek Allah sonumuzu hayretsin

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Dedem Saltuk Buğra Handan bu yana Türk-İslam ülküsü demişim ona O yüzden ülkücü denilmiş bana Geçen geçsin ben vazgeçmem davamdam

Biz Bu Vatanı Üç kuruşa Peşkeş Çekecek Bir Neslin Evlatları Değiliz Biz Odasında Kuranı Kerim Var Diye Saygısından Uyuyamayan Osman Gazilerin Mısır Seferinde Çölü Atına Binmeyipte Önümde Muhammed Mustafa (A.S.V.) Yürürken Ben Ata Nasıl Binerim Diyen Yavuz Selimlerin Hocasına Saygısından Önünde Ezilip Büzülen Fatihlerin İhanetle Suçalnıp Sürgün Edilen Fakat Yanında Bir Tek Hazine Malı Götürmeyen Ve Öldüğünde Cenazesine Borçlarından Haciz Konulan Sultan Vahdettinin Evlatlarıyız Yakışmaz Bize Vatan Giderken Bayrak İnerken Ezan Susarken Yaşamak Ey İnsan Titre Ve Kendine Gel!!!

Hedefimiz İLA-Yİ KELİMETULLAH

topraktan gelen gölgeme toprak çekilince
günler bu heyulayıda ergeç silecektir
rahmetle anılmak ebediyet budur ama
sessiz yaşadım kim beni nerden bilecektir


Eyvâh! Beş on kâfirin îmanına kandık;

Bir uykuya daldık ki: cehennemde uyandık!

Mehmedim,sevinin ,başlar yüksekte!
Ölsek de sevinin,eve dönsek de!
Sanma bu tekerlek kalır tümsekte!
Yarın elbet bizim,elbet bizimdir!
Gün doğmuş ,gün batmış ,ebed bizimdir


Ey Tenperver Nefsim! Sen Kendini Ne Zannediyorsun Ki; Cennet Tabiki Ucuz Değil Cehennem Dahi Lüzumsuz Değil!

---bizki ustasıyız vatan sevmenin---
---yarın elbet elbet bizimdir gün doğmuş gün batmış ebed bizimdir---
---türklük bedenimiz islamiyet ruhumuzdur ruhsuz beden cesettir---
---Şu istikbal inkılabı içinde en yüksek gür sada ( ses ) islamın sadası olacaktır---
---Allaha Vatana Bayrağa Kurana Ve Silaha yemin olsun Şehitlerim Gazilerim Ve Başbuğum emin olsun---
---İman hem nurdur hem kuvvettir.Evet hakiki imanı elde eden adam kainata meydan okuyabilir ve imanın kuvvetine göre hadisatın tazyikatından kurtulabilir.(bediüzzaman said nursi) ---
bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) hackerim diyenler alın size kapak olsunbağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) hackerim diyenlere buda ikinci kapak olsun

Gilde

grup tuttuğum takım
Çavuş Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 360 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 29-04-2007 20:18

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#238810 19-07-2007 14:11 GMT-1 saat    
merak etme whitewolf Allahin izniyle sonumuz hayirli olacak

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


pergamon_35

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2860 ileti
Yer: PERGAMON
İş: Komando Uzman Çavuş
Kayıt: 15-06-2006 11:36

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#238817 19-07-2007 14:44 GMT-1 saat    
bu devletin başına kim gelirse gelsin bence hiç biri yararlı olmayacak.
akp, mhp, chp ne fark eder sonuçta hepsi kendi doğrularına göre hareket ediyor. halkıyı tınlayan yok.
sırf bunlar yüzünden pazar günkü seçimlerde oyumu boş kullanıcam

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


FuRKaN216

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 7836 ileti
Yer: lere tükürmeyin tükürülcek o kadar surat varken:D
İş: de bu benim profilim:)
Kayıt: 13-12-2006 18:56

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#238890 19-07-2007 18:44 GMT-1 saat    
Alıntı:
MeHmEtaLi.Ce :
Alıntı:
Gilde :
22 Temmuz secimleride insallah böle olacak sunun surasinda ne kaldiki
Allah'ın İzni İle Böyle Olucak...
insallah

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


...oO- CELL_iM -Oo...

grup tuttuğum takım
Teğmen Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 514 ileti
Yer: im yok dünyada
İş: öğrenci
Kayıt: 12-07-2007 19:13

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#238985 20-07-2007 07:55 GMT-1 saat    
Alıntı:
whitewolf :
ne yazikki evet ne yazikki durum onu gösteriyorki bi beş sene daha akp başa gelecek Allah sonumuzu hayretsin
sen takma kafaya
tek basına iktidarı ancak rüyasında görür
allahın izniyle

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <